Duchy Nocy Kupa造

Ocena: 4.8 (5 g這s闚)

Opowie嗆 o duchach, upiorach, wied幟akach i demonach.

Antologii patronuj obrz璠y nocy 鈍i皻oja雟kiej zwanej te kupa陰.

Cz窷 pierwsz stanowi opowiadania polskich autor闚: Romana Zmorskiego, Jana Barszczewskiego oraz Zygmunta Krasi雟kiego. Duchy i demony, wied幟y i wied幟aki, le郾iaki i rusa趾i przewijaj si w opowie軼iach rozgrywaj帷ych si od Pomorza, Mazowsza i 奸御ka po Bia這ru.

Cz窷 druga to opowiadanie Jin Yonga, zwanego chi雟kim Tolkienem, oraz opowie嗆 Antona Straszimirowa o Rodopach.

Antologia zawiera tak瞠 dot康 niepublikowane w Polsce opowiadania Oscara Wilde'a, "Mrs Henry Wood", kt鏎 pokochali polscy mi這郾icy historii z dreszczykiem, oraz publikuj帷ej pod pseudonimem Theo Gift pisarki Dorothy Boulger, w kt鏎ych znajdziemy nadprzyrodzone zjawiska, nawiedzone dwory, pokutuj帷e duchy i nieuchronno嗆 przeznaczenia.

Informacje dodatkowe o Duchy Nocy Kupa造:

Tagi: Wigilijne strachy

wi璚ej

Kup ksi捫k Duchy Nocy Kupa造

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Duchy Nocy Kupa造 - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2022-09-11,

Kocham seri o duchach od wydawnictwa Zysk- ka盥e jest pi瘯nie wydane i niesamowicie wci庵aj帷e. Opowie嗆 o duchach, upiorach, wied幟akach i demonach- czyli to, co lubi latem.

👉 Duchy nocy to antologia klasycznych, wsp馧czesnych i tera幡iejszych opowiada grozy. Noc Kupa造 to dawne obrz康ki s這wia雟kie, kt鏎e mocno wp造waj na wyobra幡i. Znajdziecie w niej zar闚no opowiadania polskich autor闚, jak i zagranicznych. Ksi捫ka jest idealna dla os鏏, kt鏎e w dzieci雟twie kochali bajk Scooby-Doo, albo horrory na Halloween.

👉 Mam mieszane uczucia, z jednej strony czyta這 si bardzo szybko, jednak niekt鏎e historie by造 nu膨ce i opornie si czyta這. Ca這嗆 wypada dobrze, jednak na podstawie poprzednich cz窷ci my郵a豉m, 瞠 te b璠zie efekt wow. Z drugiej strony te niekt鏎e historie przyprawia造 mnie o dreszcze i si naprawd ba豉m!

Avatar u篡tkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-08-17, Ocena: 5, Przeczyta貫m,

Sam tytu wskazuje nam, 瞠 dostaniemy opowiadania, kt鏎e b璠 oscylowa wok馧 tego 鈍i皻a. Niestety, to raczej chwyt marketingowy. O wiele bardziej pasowa豚y tutaj tytu – „Duchy i upiory Epoki Romantyzmu”. Dostajemy bowiem opowiadania o syrenach, wilko豉kach i wielu innych mistycznych istotach. To chyba m鎩 pierwszy powa積y zarzut wzgl璠em tego zbioru opowiada. Kiedy si璕am po dan pozycj, sugeruje si bowiem cz瘰to ju tytu貫m. Oczywi軼ie kto mo瞠 mi zarzuci – przecie z ty逝 na ok豉dce wyra幡ie napisano, 瞠 b璠 to opowie軼i o duchach, upiorach i demonach – fakt. Jednak spodziewa貫m si, 瞠 opowie軼i o tych mitycznych istotach b璠zie 陰czy w豉郾ie 鈍i皻o Kupa造. Skoro Duchy Nocy Kupa造 nie s tym, co sugeruje nam tytu? To, czym w豉軼iwie s? To zbi鏎 opowiada utrzymany w nurcie starych legend. O ile pierwsza cz窷 to opowiadania polskie, g堯wnie epoki romantyzmu, cz窷 druga to jeden wielki mix – od Oscara Wilde’a po Jin Younga.

Opowiadanie otwieraj帷e zbi鏎 nosi nazw Wilko豉k zosta這 napisane przez Jana Barczewskiego. Jest to opowie嗆 los闚 niejakiego Marka, kt鏎y za kar zosta wilko豉kiem. Je郵i mam by szczery ten nasz wilko豉k przypomina w opowie軼i zbitego kundla, kt鏎y ci庵le si nad sob u瘸la, a nie besti z horror闚. W og鏊e 瘸den z tekst闚 pana Barczewskiego do mnie nie trafi. Uwa瘸m wr璚z, 瞠 jak na pocz徠ek antologii to strasznie z造 wyb鏎, bo jego opowiadania mog po prostu zniech璚i nas do dalszego czytania.

Czytaj帷 Strzyg Romana Zmorskiego pomy郵icie – sk康 ja to znam. Poznajemy tu ubogiego m這dzie鎍a, kt鏎y wybawia z opresji nieznajomego starszego cz這wieka. Przebywaj帷 wsp鏊nie w pobliskiej karczmie, us造sz ciekaw histori rodziny kr鏊ewskiej. Z kazirodczego zwi您ku narodzi豉 si tytu這wa strzyga. Kr鏊 oferuje wszystko za odczarowanie swojego jedynego dziecka. M這dzieniec wi璚 ze 鈍ie穎 poznanym starcem postanawiaj si tym zaj望 – w ko鎍u kto nie chcia豚y po這wy kr鏊estwa itp. Gdyby ten m這dzieniec wjecha od p馧nocnej bramy na koniu o imieniu P這tka, to wcale bym si nie zdziwi.

Co do samej nocy Kupa造 jest ona bohaterem opowie軼i Jana ζdy – a raczej jej fragmentu. Wydawnictwo umie軼i這 tu kawa貫k powie軼i Jana ζdy – W Nawiedzonym Zamczysku, kt鏎 wyda這 rok wcze郾iej. Autor pisz wspaniale, jego powie嗆 jest niesamowita, a opis Sob鏒ki jest fantastyczny. Szkoda, 瞠 otrzymujemy tylko fragment wi瘯szej ca這軼i, bo nie oddaje to pe軟i geniuszu tego tw鏎cy.

Mamy te opowiadania zagraniczne jak Gwiazduna Oscara Wilde’ a. Dw鏂h drwali zimowym wieczorem znajduje w lesie niemowl. Mimo 瞠 nie s bogaci i musz wy篡wi w豉sne pociechy. Jeden z nich postanawia zabra dziecko i da mu dach nad g這w. Okazuje si, jednak 瞠 ch這pak wyro郾ie na wrednego i okrutnego bachora, kt鏎y wyrzeka si w豉snej rodzonej matki, kiedy nareszcie j spotka. Za kar jego twarz zmienia si w o郵izg陰 istot przypominaj帷 ropuch i musi odpokutowa swoje czyny.

Avatar u篡tkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-08-15, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

,,Obrz璠y zwi您ane z Noc Kupa造 znane s prawie wszystkim ludom s這wia雟kim. Na Bia這rusi dwudziestego trzeciego czerwca, po zachodzie s這鎍a, odbywa si Kupalnia, czyli 安i皻o Kupa造. Tej nocy wszyscy szukaj skarb闚. Najszcz窷liwszy jest ten, komu uda si znale潭 i zerwa kwiat paproci. Dzi瘯i niemu uzyskuje wzrok, kt鏎y pozwala wnikn望 w g陰b i dojrze ukryte skarby-skrzynie pe軟e z這ta. Mo瞠 mie tyle bogactw, ile zachce".

Naprawd 鈍ietnie mi si j czyta這. Ma wi瘯szy druk, wi璚 tym bardziej bardzo szybko up造wa nam czas na tych opowiadaniach. Niekt鏎e przyprawi nasze cia這 o dreszcze, inne ca趾iem poch這n掖 jak nawiedzone dwory bardzo mrocznie opisane. Mnie szczeg鏊ne zaciekawi造 nadprzyrodzone zjawiska i pokutuj帷e duchy. Niby wiadomo, 瞠 s to historie zmy郵one, jednak niekt鏎e mog造 si zdarzy naprawd. Nie na darmo si m闚i, 瞠 w ka盥ej bajce jest ziarno prawdy. Jest to antologia, wi璚 przygotujcie si na dwadzie軼ia 鈍ietnych historii z czego po這wa jest tworem autor闚 polskich: Jana Barszczewskiego, Zygmunta Krasi雟kiego, Jana ζdy oraz Romana Zmorskiego. Ka盥e z nich ma inn d逝go嗆, jednak 陰czy je co istotnego. Po przeczytaniu ka盥ego z nich b璠zie odczuwalny wielki niedosyt. Historie niby uko鎍zone, ale pozostawione w stanie, jakby kto inny m鏬 tu jeszcze co doda. Stawiaj nas w takim zawieszeniu, gdzie zastanawiamy si nad ich autentyczno軼i. Maj niesamowity klimat, bo cho nie wszystkie mocno strasz, to jednak opisy, kt鏎e czytamy wywo逝j g瘰i sk鏎k na ciele. Czasem przewinie si przez nie jaki wiersz, kt鏎y sam w sobie niewiele m闚i, ale wraz z kontekstem historii nabiera na warto軼i i przes豉niu. Jest jak s逝chawka stetoskopu bez lekarza. Dopiero razem tworz wspania陰 ca這嗆. Bohaterowie tych opowiada maj wr璚z dar do opisywania swoich uczu czy miejsc w kt鏎ych przebywaj. Peroruj tak, 瞠 chce ich si s逝cha. Nad pocz徠kiem nowej opowie軼i znajdziecie jej tytu i nazw autora. Coraz bardziej doceniam pi鏎o tych, kt鏎ych ju z nami nie ma. Naprawd warta przeczytania:-)

Avatar u篡tkownika - Roksana
Inne ksi捫ki autora
D逝go i szcz窷liwie
autor zbiorowy0
Ok豉dka ksi您ki - D逝go i szcz窷liwie

Dwudziesty pierwszy tom lubianej serii Billa Willinghama. Po tym jak Bigby Wilk zostaje zamieniony w pos庵 ze szk豉, w Ba郾iogrodzie dochodzi do zmiany...

Z dziej闚 herezji
autor zbiorowy 0
Ok豉dka ksi您ki - Z dziej闚 herezji

Mamy Trzydzieste Pierwsze Milenium. Ludzkie kolonie mo積a znale潭 na najdalszych kra鎍ach galaktyki. Mistrz Wojny Horus rozpocz掖 w豉郾ie swoj rebeli...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Sekrety domu Bille