Dworek w Mi這snej

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2019-04-03
Kategoria: Romans

Ocena: 5.17 (6 g這s闚)

Wyobra sobie d逝g, wysadzan strzelistymi drzewami alej, wiod帷 do pe軟ego wspomnie dworku w stylu angielskim. Zajrzyj do rosarium z ogrodnikiem Antonim, przejd si nad staw, odetchnij zapachem lawendy... Zajrzyj do miejsca, gdzie przesz這嗆 splata si z tera幡iejszo軼i. Daj si uwie嗆 niespiesznemu rytmowi 篡cia w cichym miasteczku Mi這sna.

Bogna Rytter, dziedziczka posiad這軼i, zapisuje sw鎩 maj徠ek jedynym krewnym - kuzynkom Adzie i Monice. Co zrobi z nieoczekiwanym spadkiem? Czy ka盥a zmiana jest zmian na lepsze? Jak u這膨 si stosunki mi璠zy dwiema niemal obcymi kobietami, mi璠zy kt鏎ymi stan wielkie pieni康ze i... m篹czyzna?

Stare mury kryj niejedn tajemnic. A kiedy do dworku wprowadzi si m這do嗆, wraz z ni zamieszkaj tam marzenia, nami皻no軼i i t瘰knoty.

Tagi: Romans

Kup ksi捫k Dworek w Mi這snej

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Dworek w Mi這snej

Avatar u篡tkownika - czytamdlaprzyjem
czytamdlaprzyjem
Przeczytane:2019-08-16, Ocena: 6, Przeczyta豉m, obyczajowe, 52 ksi捫ki 2019,

Na 豉mach ksi捫ki "Dworek w Mi這snej" poznajemy losy Moniki, Igora, Antoniego, Bogny, Dawida, Patrycji i Radka. W鈔ód tych postaci najwi璚ej negatywnych emocji wzbudzi豉 we mnie Monika. Kobieta, która nie potrafi豉 cieszy si tym co ma, a by豉 ni rodzina. Ci庵le 篡豉 tym co oczekuje od niej 鈍iat, w domy郵e jak wielk chce rozwin望 karier zawodow. Nie dostrzega豉 jak bardzo jest potrzebna m篹owi i dzieciom. Wydawa這 si jej, 瞠 szcz窷cie jest gdzie indziej. Wiadomo, 瞠 zawsze wydaje si, 瞠 gdzie indziej z kim innym zaznamy wi璚ej szcz窷cia i rado軼i. Tej u逝dzie da豉 si zwie嗆 w豉郾ie Monika, która  uwik豉豉 si w romans z 穎natym m篹czyzn. Jak zako鎍zy si ta historia, no có, ja wam tego nie powiem. Musicie sami przeczyta ksi捫k. Jedyne co mog wam zdradzi, to nie spodziewa豉m si takiego zako鎍zenia. Oj nie. Pani Agnieszko mam nadziej, 瞠 szybko uka瞠 si drugi tom tej wspania貫j historii i dowiem si jak potoczy造 si losy mieszka鎍ów dworku w Mi這snej.

Z pewno軼i wiele osób po przeczytaniu ksi捫ki stwierdzi, 瞠 tematy poruszane przez autork s oklepane. Wielokrotnie opisane przez innych autorów. Ale nic bardziej mylnego. Takie jest 篡cie, które nie zawsze nas rozpieszcza. Mo瞠 si wydawa, 瞠 podobn histori ju czytali鄉y, ale jest tak du穎 ludzi, którzy z podobnymi problemami musz si zmierzy, 瞠 a trudno w to uwierzy. Wa積e jest to jak rozwi捫 swoje problemy i jakimi stan si lud幟i pomimo doznanych krzywd.

Pani Agnieszka w przepi瘯ny sposób opisa豉 dramat jakim jest choroba, zdrada, brak akceptacji przez rówie郾ików, 鄉ier dziecka, samotno嗆. Nie zabrak這 scen, w których mo積a obserwowa relacje pomi璠zy dzie熤i a starym panem Antonim. M篹czyzna ów jest skarbnic wiedzy i ch皻nie dzieli si swoim do鈍iadczeniem 篡ciowym nie tylko z dzie熤i, ale i z doros造mi. To taki dobry duch dworku w Mi這snej, który swoim dobrym s這wem potrafi nakierowa rozmówc na odkrycie dobrego rozwi您ania w trudnej sytuacji. Rety, ale si rozpisa豉m.

Pióro Agnieszki Olejnik jest mi ju doskonale znane i w豉軼iwie w ciemno mog si璕a po kolejne jej powie軼i, s bowiem m康re, pi瘯ne, napisane niezwykle lekko i . W przypadku pierwszego tomu nowej trylogii, czyli ksi捫ki "Dworek w Mi這snej" nie mo積a przej嗆 oboj皻nie wobec ok豉dki, na której króluje wizerunek dworu w angielskim stylu, a prosz帷y by zajrze do jego wn皻rz i rozwik豉 tajemnice przesz這軼i. Otwieram zatem drzwi...

Osiemdziesi璚ioletnia Bogna Rytter ca貫 篡cie by豉 sama i nie obchodzi豉 urodzin. Swego ukochanego utraci豉 dawno temu, ale teraz licz帷 si z rych造m ko鎍em swych dni, urz康za rodzinne spotkanie i zaprasza wnuczki swojej siostry z rodzinami. Podczas czterodniowego pobytu w Mi這snej Monika Suchecka i Ada Rytter dowiaduj si, 瞠 ciotka zapisa豉 im w spadku dworek oraz reszt maj徠ku, pod warunkiem, 瞠 tutaj zamieszkaj. Czy w chwili 鄉ierci Bogny kuzynki zdecyduj si porzuci dotychczasowe 篡cie w Poznaniu i Gdyni i osi捷 w ma這miasteczkowej spo貫czno軼i? Czy w nowej rzeczywisto軼i wystarczy jedynie ich zgoda? A mo瞠 demony i tajemnice drzemi帷e w przesz這軼i ka盥ej z nich stan im na drodze?

Mi璠zy chwil, gdy kobiety dowiedzia造 si o spadku a musia造 podj望 decyzj czy przyjmuj spadek mijaj dwa lata, które znacz帷o zmieniaj 篡cie rodziny Sucheckich. Tragedia, w obliczu której stan瘭i nie scali豉 ich, nie trwali przy swoim boku, by si wspiera... Dotychczas tworzyli jednolity obraz u這穎ny z puzzli, który teraz rozsypa si i zagubi gdzie pod meblami. Ka盥y na這篡 win na swoje barki, nie rozmawiaj帷 ani nie wyznaj帷 prawdy nie byli w stanie si porozumie. Tylko czy prawda ich ocali?

"...jak w cz這wieku dusza wyje, to 透y s potrzebne." *

Agnieszka Olejnik si璕a w swojej opowie軼i do czasów wojny, kiedy to dwóch braci Iwo i Les豉w, przodkowie wspó販zesnych bohaterów, prze篡wali swoje mi這軼i - nie zawsze spe軟ione - karmili si nadziejami, marzeniami i pasjami. Pó幡iej wkracza historia Bogny i jej utraconej mi這軼i oraz niewykorzystanej szansy na kolejn a finalnie pojawiaj si dwie kuzynki, z jak瞠 odmiennymi 軼ie磬ami 篡ciowymi. Jedna to z pozoru szcz窷liwa m篹atka z dwójk dzieci oraz niezrealizowanymi marzeniami o w豉snej firmie; druga - zapracowana samotna matka, która ch皻nie zmieni 鈔odowisko, by syn unikn掖 problemów w szkole. Dlaczego Ada sama wychowuje Dawida a Monika nadal nie otworzy豉 salonu i jest tylko z逝dnie szcz窷liwa?

"Przesta豉m czeka (...) Zacz窸am 篡." **

Powie嗆 pokazuje liczne 篡ciowe problemy z jakimi si zmagamy - konflikt ma鹵e雟ki, zdrada, wakacyjna mi這嗆, trauma u dziecka, insulinooporno嗆, dojrza貫 zakochanie - tylko z czym jeste鄉y w stanie walczy a czemu powinni鄉y si podda? Czasami wystarczy skupi si na prostych czynno軼iach, które przynosz nam rado嗆 - pospacerowa po parku, poszpera w starych pud豉ch z pami徠kami, zaopiekowa si kim bliskim w chorobie, zje嗆 pyszny deser czy usi捷 z lampk wina i porozmawia z przyjacielem.

Na przyk豉dzie bohaterów i ich straty wida, 瞠 nie nale篡 si zatraca w 瘸這bie, ale zaj望 tymi, którzy pozostali. Wszyscy, oprócz rodziców, dostrzegli 瞠 trzeba pomóc Radkowi, by ch這pczyk si odblokowa i cieszy dzieci雟twem. Ogromnie wzruszy豉 mnie scena z piórkiem sójki a fina這we, niespodziewane pojawienie si jednego z bohaterów w drzwiach dworu wywo豉這 zaskoczenie.

"Czekanie to szczególnie wyrafinowana forma cierpienia (...)" ***

Podsumowuj帷 -"Dworek w Mi這snej" to miejsce pe軟e tajemnic, nie tylko wspó販zesnych, ale równie tych z przesz這軼i, kryj帷ych si na strychu. Jest to historia o czekaniu, cierpliwo軼i, nadziei, wyrzutach sumienia, samotno軼i oraz niespe軟ionej mi這軼i. Du篡 nacisk autorka po這篡豉 na bycie samotn matk, rozpacz po stracie bliskiej osoby, trudne decyzje dotycz帷e rozsta oraz urokach 篡cia w podesz造m wieku. Gor帷o polecam i ju wypatruj kolejnego tomu!

*A. Olejnik, "Dworek w Mi這snej", Filia, Pozna 2019, s. 150
** Tam瞠, s. 184
*** Tam瞠, s. 201

Stara, bogata ciotka, która zostawia w spadku pi瘯ny dworek i spory zapas 鈔odków finansowych?! Marzenie 軼i皻ej g這wy? ;) Ale tak w豉郾ie si dzieje w 篡ciu Ady i Moniki. Ich ciocia Bogna zostawia im oraz swojemu przyjacielowi Antoniemu dworek w Mi這snej. Ada z synem jest zdecydowana tam zosta i rozpocz望 nowe 篡cie. Monika wraz z rodzin podejmuje podobn decyzj. I jedni i drudzy maj swoje mniejsze, wi瘯sze i ogromne problemy. Mi這嗆 i przyja潯, rado嗆 i tragedia. Ucieczki i powroty. Niezapomniany klimat ma貫j miejscowo軼i i fantastycznego dworku, historie które dopiero nabieraj rozp璠u - to niechybny znak, 瞠 na pewno si璕n po drugi tom! Polecam!

Lato sprzyja czytaniu powie軼i, których fabu豉 rozgrywa si nad brzegiem morza. Takich ksi捫ek na rynku wydawniczym jest mnóstwo. Jednak瞠 poch這n患szy kilka takich pozycji, mo積a poczu przesyt. Na taki w豉郾ie moment warto wybra si w odwiedziny do Mi這snej. Oprowadza Agnieszka Olejnik. Czy skusz si Pa雟two?

Któ nie lubi w upalny dzie przebywa w cieniu roz這篡stych koron drzew? Odpoczywa na hamaku kiedy lekki wiatr otula twarz i daje tak potrzebn och這d? Brzmi fantastycznie, prawda? To wszystko mo瞠my znale潭 nie tylko w rzeczywistym, otaczaj帷ym nas 鈍iecie a tak瞠 w literackim.

Antoni dla Bogny to przyjaciel. W drug stron ju nie jest to takie jednoznaczne. Ich znajomo嗆 trwa ju od lat. M篹czyzna pracowa w dworku jako ogrodnik. Natomiast teraz mieszkaj w willi w miejscowo軼i Mi這sna i wiod zupe軟ie naturalne 篡cie. Dni sp璠zaj na konwersacjach i wykonywaniu niezb璠nych czynno軼i domowych. Zupe軟ym zaskoczeniem dla Antoniego staje si informacja, 瞠 Bogna postanawia po raz pierwszy urz康zi urodzinowe przyj璚ie. Nigdy wcze郾iej nie mog這 by o tym mowy. Do posiad這軼i przyje盥瘸j dwie kuzynki, Ada i Monika z rodzinami. S one krewnymi Bogny, która ma dla nich pewien prezent. Dwa lata pó幡iej staruszka umiera a 篡cie Moniki i Ady ulega ogromnej zmianie. Kobiety musz upora si z ca陰 gam emocji i pouk豉da swoj egzystencje od nowa bogatsze w nowe, cz瘰to bolesne, do鈍iadczenia. Do tego wszystkiego dochodzi pozostawiony przez ciotk podarunek i obietnica, jak da造 zmar貫j ju krewnej.

„Dworek w Mi這snej” jest pierwsz cz窷ci nowej serii Agnieszki Olejnik. Bardzo przyjemna w odbiorze fabu豉. Interesuj帷a. Skre郵ona pi瘯nym stylem, w którym nie sposób si nie rozsmakowa. Autorka nie stroni tutaj od trudnych tematów. W publikacji pojawia si 鄉ier, która zamiast jeszcze 軼i郵ej zjednoczy rodzin, oddala j od siebie. S oczywi軼ie tak瞠 ró積e odcienie mi這軼i. Tej dobrej, podnosz帷ej do duchu, dodaj帷ej skrzyde ale tak瞠 tej destrukcyjnej. Mo積a zaobserwowa, jak 豉two jest si od siebie oddali. Pro軼iej jest odej嗆 w inne ramiona ni walczy, budowa relacj... W徠kiem bardzo poruszaj帷ym staje si historia ma貫go ch這pca, który wskutek pewnych burz帷ych spokój zdarze zamyka si w ciszy.

Agnieszka Olejnik stworzy豉 ksi捫k w której jest wszystko co potrzebne, by orzec, 瞠 powie嗆 jest znakomita. Warto przeczyta i czeka na kolejny tom a ten ju w po這wie wrze郾ia!

Za egzemplarz dzi瘯uj wydawnictwu:

Rzadko si to u mnie zdarza, 瞠 o wyborze ksi捫ki do czytania zadecyduje ok豉dka i ch耩 uwiedzenia mnie niespiesznym rytmem 篡cia. Blurb te zach璚a do przeczytania ksi捫ki Agnieszki Olejnik Dworek w Mi這snej.

To nasza szansa, Monika! Twoja, moja i naszego syna! (s. 93)

Spadek po ciotecznej babci Bognie w rodzinie Sucheckich wydaje si recept na wszelkie z這. Monika i Igor od dwóch lat 篡j samotnie obok siebie pogr捫eni w 瘸這bie. Ona obca, wycofana do swego kokonu, on snuj帷y si po domu, a mi璠zy nimi kilkuletni, Radek zostawiony sam sobie, który od pewnego dnia nie wymówi ani s這wa, który tkwi w swoim cichym 鈍iecie. To rodzina pokiereszowana przez los. Tak瞠 Ada Rytter z synem widz szans na pozytywn zmian w 篡ciu. Przyj皻y spadek w 篡ciu dwóch kuzynek i ich rodzin to na pewno prze這m, by mo瞠 b這gos豉wie雟two. Od tej pory w dworku zamieszka豉 m這do嗆, a wraz z ni pojawiaj si marzenia, t瘰knoty i nami皻no軼i. Co kryj stare mury angielskiego dworku?

Wiedzia豉 jedynie, 瞠 ma ksywk „Bruce Lee”. (s. 165)

M篹czyzna kryj帷y si pod t ksywk to niejednoznaczna posta, pe軟a zagadek, dziwnych zachowa i ró積orodno軼i j瞛ykowej. Igor ma wiele zalet, ale przy tym i wad oraz … dodatkowo uporu, jakby nie chcia pomóc sobie i synowi. Potrz御n窸abym nim porz康nie. Jego milcz帷y syn Radek z jednej strony mnie zadziwia swoim uporem i inteligencj, a z drugiej serce mi si kraja這 na my郵 o tym, co przeszed i co si tak naprawd siedzia這 w jego g這wie. Licealista Dawid Rytter podbi moje serce swoj osobowo軼i, wra磧iw dusz. Antoni Kowaluk – przyjaciel Bogny, skarbnica wiedzy o przesz這軼i i ro郵inach, prosty, skromny, nieco osamotniony cz這wiek. Ada wydaje si nieco wycofana z 篡cia, a nawet ukrywaj帷a si przed nim, zw豉szcza przed mi這軼i, za to ma bardzo dobre relacje z dorastaj帷ym synem. Monice wspó販zu豉m, póki nie pozna豉m prawdy. Bogn Horyniec polubi豉m z marszu i 瘸逝j, 瞠 autorka tak ma這 po鈍i璚i豉 jej miejsca, 瞠 na przyk豉d dok豉dniej nie opisa豉 ca貫go pobytu dalszej rodziny w Mi這snej.

Jako si 篡je, masz racj. Nie jestem tylko pewien, czy o to chodzi, 瞠by 篡這 si „jako”. (s. 183)

Igor ma racj, wypowiadaj帷 te s這wa, lecz sam tak naprawd nic nie robi ze swoim pokiereszowanym 篡ciem. Jest tu i teraz i tak mu dobrze, nie podejmuje 瘸dnych wa積ych decyzji rodzinnych. Jak dla mnie to on ze wszystkich bohaterów „jako” 篡je. Ada ma pewien sposób na oderwanie si od swojej pracy i to ona zaczyna robi porz康ek ze swoim 篡ciem. Pan Antoni po 鄉ierci przyjació趾i nie chcia jako 篡, ale dosta bojowe zadanie od Ady – mia sprawi, 瞠by wszyscy pokochali dworek w Mi這snej. Ró積e postawy bohaterów sk豉niaj czytelnika do zastanowienia si nad jako軼i w豉snego 篡cia, do refleksji i zrobienia ma貫go rachunku sumienia.

Wreszcie maj 鈍i皻y spokój, nigdzie si nie trzeba spieszy, mo積a sobie 篡 pomalutku w swoim rytmie, napi si wina z piwniczki, skubn望 郵iwk z drzewa… (s. 56)

Slow life. 砰cie w dworku angielskim w otoczeniu ogrodu i parku rzeczywi軼ie spowalnia rytm 篡cia, cho wida równie, 瞠 czas nie stoi w miejscu – przyroda zmienia si, cieszy oczy i raduje dusz niezale積ie od pory roku. Rodzinne posi趾i, delektowanie si kaw czy winem, rozmowy, wspólne milczenie, zabawy z dzieckiem, spacery to wszystko i jeszcze wi璚ej spowalnia rytm 篡cia. Nie trzeba goni, troch bohaterowie zawdzi璚zaj to losowi oraz wykonywanej pracy. Mi這sna wydaje si sennym miasteczkiem, cho nie ma wiele informacji o niej. Chcia豉bym wi璚ej opisów tego, co si dzia這 w ogrodzie i parku. Pan Antoni i jego wiedza przyrodnicza przekazywana m這dszym zainteresowa豉by z pewno軼i wielu czytelników.

Uwa瘸j na siebie. Lataj nisko i zwalniaj na zakr皻ach. (s. 237)

Ten lotniczy 瘸rt to sekretny j瞛yk mi這sny, budowany przez lata zwi您ku Moniki i Igora. Jednak co si kiedy zmieni這 mi璠zy ma鹵onkami. Gdzie ich mi這嗆 zagubi豉 si, wyczerpa豉, wypali豉… Szukanie mi這軼i to antidotum na 篡cie w samotno軼i. Mi這嗆 nadaje 篡ciu smak. Przychodzi niespodziewanie i atakuje z ca陰 moc, zas豉niaj帷 鈍iat, przywi您uj帷 do drobnych przyzwyczaje, sów, gestów drugiej osoby. Samotna Ada nawet nie szuka mi這軼i i nawet o niej nie marzy. Autorka pi瘯nie pisze o p豉czu, ciekawie o historii dworku i ludzi, smutno o tragedii rodzinnej, rozpaczliwie o poniesionej stracie, z nadziej o tej prawdziwej mi這軼i.

Tafla stawu zmarszczy豉 si lekko pod dotkni璚iem delikatnego powiewu wiatru. (s. 5)

Tak zaczyna si powie嗆 obyczajowa Dworek w Mi這snej Agnieszki Olejnik, a zarazem to pierwszy tom cyklu pod tym samym tytu貫m. Przyznam szczerze, 瞠 spodziewa豉m si zupe軟ie czego innego, a dosta豉m popl徠ane 篡ciorysy bohaterów, pe軟e problemów, bólu i skrajnych emocji ukazanych na tle sielsko軼i angielskiego dworku w Mi這snej, którzy zaczynaj odnajdywa siebie i przyrod. Ciep豉 i wzruszaj帷a powie嗆, której zako鎍zenie sprawi, 瞠 nie b璠ziecie si mogli doczeka kolejnego tomu.

Dworek w Mi這snej nale篡 do Bogny Rytter. Jest to samotna kobieta, która postanawia zostawi go w spadku krewnym. Stawia jednak warunek, musz tu zamieszka. Po dwóch latach Ada i Monika wraz z rodzinami staj przed wyborem - przyj望 spadek czy te nie. W ci庵u tych dwóch lat wiele si dzieje w 篡ciu naszych bohaterek - 鄉ier, zdrada, o鄉ieszenie. Czy potrafi zostawi ca貫 swoje wcze郾iejsze 篡cie i zacz望 nowe w Mi這snej? Wystarczy przeczyta pierwszy tom, a ja ju czekam na drugi

Inne ksi捫ki autora
Mi這嗆 z nut imbiru
Agnieszka Olejnik0
Ok豉dka ksi您ki - Mi這嗆 z nut imbiru

Zapach lasu i zimy, czego z dzieci雟twa, czego dobrego, wype軟ia ka盥y k徠. Czy magia 鈍i徠 zdzia豉 cuda i uda si naprawi zniszczone relacje? Ewa...

Ca豉 w fio趾ach
Agnieszka Olejnik0
Ok豉dka ksi您ki - Ca豉 w fio趾ach

Co trzeba zrobi, by zakocha si… na d逝瞠j? Agata cierpi na zbytni kochliwo嗆. Jej dotychczasowe zwi您ki z m篹czyznami by造 wprawdzie pe軟e...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
W imi natury