DyrdyMarki

Ocena: 4.75 (4 g這s闚)

Marek Nied德iecki. Dla jednych: najs造nniejszy g這s Polskiego Radia. Dla drugich: wychowawca kolejnych pokole s逝chaczy, autor audycji b璠帷ych wentylem bezpiecze雟twa w trudnych czasach. Dla innych: skromny i normalny cz這wiek. I jeszcze: zapalony biegacz. Fan Gór Izerskich. Podró積ik po najdalszych zak徠kach ziemi. Mi這郾ik w璠karstwa. Na這gowy zbieracz.

Zaczyna jako nie鄉ia造 okularnik z niewielkiej miejscowo軼i, który mia wielkie marzenie, by zosta „panem Markiem z radia”. I odwag, by za nim pod捫y. Sam mówi o sobie: Nigdy nie by貫m przebojowy, chocia prowadzi貫m »List Przebojów«.

"DyrdyMarki" to publikacja, która sprawi rado嗆 wielu czytelnikom: fanom Marka Nied德ieckiego, sympatykom programu Trzeciego Polskiego Radia oraz melomanom chc帷ym pozna dotychczas niepublikowane anegdotki po鈍i璚one gigantom sceny muzycznej. Dzi瘯i tej ksi捫ce dowiecie si, w jaki sposób polski radiowiec uratowa imprez Lionela Richie i zyska jego ogromn wdzi璚zno嗆, w jakich okoliczno軼iach pozna tytu這w Angie z piosenki zespo逝 The Rolling Stones oraz co ukrad z paryskiego hotelu Ritz po wywiadzie z Madonn.

DyrdyMarki przybli瘸j te Marka Nied德ieckiego (dos這wnie!) od kuchni: radiowiec opowiada o swoim ulubionym warszawskim bazarku, gdzie codziennie robi zakupy. Dzieli si swoimi ulubionymi, sprawdzonymi przepisami. Opowiada o najwa積iejszych dla siebie piosenkach
i artystach. Przytacza radiowe anegdotki dotycz帷e pracy z Piotrem Kaczkowskim, Wojciechem Mannem, Krystyn Czubówn i wieloma innymi. Zdradza te tajniki swojego zawodu oraz udziela odpowiedzi na pytanie nurtuj帷e wielu fanów: na czym polega sekret jego g這su?

Z tej ksi捫ki dowiecie si te, ile p造t ma w swoim domu Marek Nied德iecki, jak wiele e-maili od s逝chaczy trafia這 do niego podczas ka盥ej audycji, jakie s jego najwi瘯sze radiowe wpadki oraz dlaczego sam zrezygnowa z przeprowadzenia wymarzonego wywiadu z Davidem Bowie.

"DyrdyMarki" nie s jednak z這穎ne wy陰cznie z anegdotek i b造skotliwych opowiastek.

W s這wach Marka Nied德ieckiego jak refren powracaj uwagi o etosie pracy radiowca oraz odpowiedzialno軼i za s逝chacza, o dbaniu o jego rozwój i poszerzanie horyzontów.

Autor szczerze opowiada o latach, które sp璠zi w budynku Programu Trzeciego Polskiego Radia przy ul. My郵iwieckiej w Warszawie. Pocz徠ki jego kariery przypad造 na bardzo z造 czas historyczny: na ulicach wci捫 mo積a by這 zobaczy czo貪i, cenzura nie dawa豉 wytchnienia dziennikarzom ani artystom. Z trudnych momentów wyniós wiele wa積ych przekona: o odpowiedzialno軼i za swoj prac. Konieczno軼i chodzenia pod pr康. Odwadze.

I o tym, 瞠 bez wzgl璠u na czasy najwa積iejsze jest to, by robi swoje.

Informacje dodatkowe o DyrdyMarki:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2020-09-02
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

wi璚ej

Kup ksi捫k DyrdyMarki

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

DyrdyMarki - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2021-07-11, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2021,

Jak lepiej zapozna si z ksi捫k s造nnego polskiego radiowca, je郵i nie poprzez audiobooka, którego czyta sam autor? Mi這 by這 us造sze spokojny i przyjemny w odbiorze g這s Marka Nied德iedzkiego, szczególnie kiedy opowiada o kulisach swojej pracy. Dla osób, które zas逝chiwa造 si w dawnej Trójce, ka盥a pozycja o popularnych prowadz帷ych audycje w niej to prawdziwa gratka.

Samej tre軼i w ksi捫ce nie jest du穎. To zbiór krótkich i 瘸rtobliwych anegdot wszelkiego rodzaju. Niestety momentami mia豉m wra瞠nie, 瞠 autor opowiada o ulubionym gatunku jab貫k albo w jaki sposób segreguje 鄉ieci, bo brakuje mu ju tematu do rozmów. Jakby na si喚 stara si zape軟i miejsce. Na szcz窷cie s te ciekawsze rzeczy, jak spotkania z muzykami czy wspomnienia z podró篡.

"DyrdyMarki" potraktowa豉bym raczej jako suplement do jego poprzednich ksi捫ek. Tak naprawd niewiele o samej osobie Nied德ieckiego si dowiemy, je瞠li wcze郾iej nie wiedzieli鄉y nic. Z drugiej strony, ten kolorowy wolumin nie zaskoczy niczym kogo, kto karier radiowca 郵edzi ju od dawna. Ot, takie ciekawostki zebrane w jednym miejscu, tytu adekwatny do tre軼i.

Polecam zapozna si i z wersj audio, i papierow (tej nie mog這 zabrakn望 w naszej domowej "Trójkowej" kolekcji). Tak jak pisa豉m, audiobook ma t zalet, 瞠 jest czytany bezpo鈔ednio przez autora, wi璚 to taka bonusowa audycja. Wydanie papierowe za cieszy oczy swoim niesamowitym designem, jest jak artystyczny album, w którym tekst i obraz zgrywaj si ze sob. Ksi捫ka jest kolorowa, ma mnóstwo zdj耩 i ciekawych grafik. Wed逝g stopki redakcyjnej za ilustracje i projekt graficzny odpowiadaj Andrzej W御ik i Agnieszka Szczepa雟ka - naprawd 鈍ietna robota. Bawi si nie tylko podobiznami Marka Nied德ieckiego modyfikuj帷 stare zdj璚ia albo przerysowuj帷 jego rysy na nowo, ale równie ilustruj w nietuzinkowy sposób tre嗆 rozdziaów i sprawiaj, 瞠 litery w niektórych miejscach "o篡waj" (ró積e czcionki, kola瞠 itp.). Mo積a troch powspomina razem z autorem, zrelaksowa si na jedno popo逝dnie.

Taki dzie najlepiej sp璠zi tak, jak si lubi najbardziej. Tak wi璚 zrobi豉m pyszn kaw i si璕n窸am po ksi捫k Marka Nied德ieckiego "Dyrdymarki". Nawet nie wiem kiedy ksi捫ka si sko鎍zy豉 ???
To przyjemnie napisane wspomnienia Marka Nied德ieckiego z pracy w radiu, podró篡, dorastania, spotka ze znanymi muzykami.
Nie wiem, czy m這dsze pokolenie wie wogóle cokolwiek o Li軼ie Przebojów Programu Trzeciego. Ja w latach 80 i 90 nami皻nie jej s逝cha豉m i nagrywa豉m na swojego cudownego Kasprzaka kolejne nagrania ???
Cz瘰to w trakcie trwania nagrania pojawia si nagle g這s prowadz帷ego, ale mi to zupe軟ie nie przeszkadza這. To by jedyny sposób, 瞠by móc pó幡iej s逝cha przebojów.
Wi璚 je郵i tak jak ja byli軼ie s逝chaczami Listy Przebojów, dorastali軼ie w latach, kiedy nie by這 Internetu, Spotify i Youtuba, to ta ksi捫ka jest dla Was. Polecam

Dyrdyma造 to wypowiedzi niemaj帷e sensu lub nieprawdziwe, którymi nie warto si przejmowa. W przypadku tej “ksi捫ki” a tak 幢e nie jest, bo dla wielu osób b璠zie to krótka, sentymentalna podró do czasów m這do軼i. W豉軼iwie trudno nazwa t pozycj ksi捫k - to zbiór lu幡ych refleksji, wspomnie i anegdot.

Dla kogo ta ksi捫ka? Nie wiem. Fani Marka Nied德iedzkiego z pewno軼i znaj te historie, dla reszty b璠 to nostalgiczne wspomnienia Starszaka.

Pana Marka nikomu chyba nie trzeba przedstawia. Klasa sama w sobie. I taka w豉郾ie jest ta ksi捫ka.

Ni to biografia, ni to zbiór wspomnie, ale jak napisana! Czytelnik po prostu p造nie przez kolejne kartki opowie軼i o pocz徠kach kariery, o chorobliwym wr璚z kolekcjonowaniu p造t, o wywiadach z gwiazdami, okraszonych wpadkami.

No pi瘯na sprawa. A na dok豉dk audiobook czytany przez samego Autora - warto by這 specjalnie przeslucha dla samego g這su Pana Marka!

Ksi捫eczka niewielka, z kolorowymi grafikami stanowi ciekawe uzupe軟ienie jak dla mnie " Radioty czyli sk康 si bior Nied德iedzie " równie marka Nied德iedzkiego. Znajdziemy tu ponownie wspomnienia z rodzinnego Szadku. Poprzygl康amy si jak wygl康aj kulisy pracy radiowej i we幟iemy udzia w festiwalach.
To równie ciekawe wspomnienia z wywiadów z gwiazdami 鈍iatowego formatu. Razem z autorem polecimy do Australii jego wielkiej podró積iczej mi這軼i i dowiemy si ile liczy zbiór p造t wszelakich Marka.
Serdecznie polecam DyrdyMarki zw豉szcza tym dla których Lista przebojów programu III stanowi豉 nieod陰czn cz窷 pi徠kowych wieczorów sp璠zonych z magnetofonem nastawionym na nagrywanie ulubionych kawa趾ów.
I ten g這s....

Inne ksi捫ki autora
Lista Przeboj闚 Tr鎩ki 1994-2006
Marek Nied德iecki0
Ok豉dka ksi您ki - Lista Przeboj闚 Tr鎩ki 1994-2006

Nazywam si Marek Nied德iecki. Pracuj w radiu. Wymarzy貫m sobie t prac jeszcze w dzieci雟twie. (.) Kiedy w kwietniu 1982 roku Tr鎩ka wraca豉 do 篡cia...

Radiota, czyli sk康 si bior Nied德iedzie
Marek Nied德iecki0
Ok豉dka ksi您ki - Radiota, czyli sk康 si bior Nied德iedzie

Wszyscy znamy g這s Marka Nied德ieckiego. Dla wielu to wzorzec radiowego brzmienia. Jest jednym z niewielu mistrzów tworzenia nastroju...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Medea z Wyspy Wisielc闚