Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk

Zrzucają dżinsy i garnitury, na głowy wkładają pióropusze, na kostki grzechotki. Lekarze, biznesmeni, wykładowcy uniwersyteccy gromadzą się w stolicy na placu Zócalo, by przez pięć godzin wykonywać taniec dla przedhiszpańskich bogów. Nie są Indianami, ale jak sami mówią, pragną odtwarzać wiarę azteckich przodków. Tymczasem Indianie na południu Meksyku w swoich rytuałach wykorzystują coca-colę, którą uważają za święty napój. Tradycyjni czarownicy z Catemaco też dostosowują się do realiów XXI wieku i mają swoje strony na Facebooku.

Ola Synowiec pokazuje, jak Meksyk stopniowo odchodzi od przywiezionego z Europy pięćset lat temu katolicyzmu. Pisze o ruchu New Age, psychodelicznych turystach oraz meksykańskiej stolicy grzybów halucynogennych. Opowiada o Meksyku mało znanym, a także o tym, jak uniwersalna jest ludzka potrzeba religijności.

Informacje dodatkowe o Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk:

Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk - opinie o książce

Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2022-07-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Świetny reportaż! Nie jest długi, można go szybko przeczytać, poza tym napisany prostym językiem, bez naukowych wstawek. Dowiedziałam się wielu ciekawostek o Meksyku, poznałam kontrowersyjne tematy i nowe dla mnie spojrzenia na religie.

Liczba katolików w Meksyku maleje, kraj jest teraz mozaiką różnych wiar i wierzeń. Każdy chyba zetknął się z informacjami o kulcie Matki Bożej z Guadelupe, a może nawet z postacią Świętej Śmierci - patronki przestępców i outsiderów (Watykan potępia to jako bluźnierstwo). Kult świętych - niekiedy lokalnych i nieoficjalnych w postaci dla nas mocno egzotycznej, bo przesiąkniętej indiańską obrzędowością, sąsiaduje z odradzaniem się dawnych indiańskich wiar (rodzimowiercy są i u nas), szamanizmem, hucznymi obchodami Dnia Zmarłych, stosowaniem grzybków, obrzędami czarowników. Szczególnie zdziwiły mnie dwa wątki: trwająca w niektórych regionach i niekiedy brutalna wojna religijna katolików z ewangelikami oraz fakt, że karnawał pokazany w filmie "Spectre" powstał na zamówienie władz meksykańskich, aby promować turystykę. Obchody słynnego już na cały świat (i wpisanenego na listę UNESCO) Dia de los Muertos promował też film Disneya "Coco".