Dziennik włoski. Sycylia

,,Dziennik włoski. Sycylia" jest zapisem wędrówek Grzegorza Musiała - autora wydanej ostatnio powieści o życiu Tamary Łempickiej pt. Ja, Tamara - po najpiękniejszej pod względem ukształtowania i przyrody, najbogatszej w arcydzieła sztuki minionych wieków a także najbardziej tajemniczej, gdy chodzi o genezę z prastarych epok historycznych, wyspę Europy.

Leżąc na skrzyżowaniu wpływów kultury łacińskiej, greckiej, fenickiej i arabskiej, stworzyła ona niepowtarzalny konglomerat, do dziś kipiący nieokiełznaną pasją życia jej mieszkańców, ich urodą, folklorem i kuchnią, budząc zachwyt przyjezdnych i będąc wciąż źródłem natchnienia dla artystów z lat obecnych i minionych, w tym polskich, jak Karol Szymanowski czy Jarosław Iwaszkiewicz. W tym nurcie opisu mieści się też ,,Dziennik włoski. Sycylia" Grzegorza Musiała, który nie ukrywając inspiracji swymi poprzednikami (,,Podróże po Sycylii" Iwaszkiewicza są tu niejednokrotnie przywoływane) rozwija własną, pełną zachwytu ale też złośliwości i dowcipu opowieść o swej podróży przez Sycylię - dzisiejszą i przeszłą, bo te dwa plany czasowe: kipiąca życiem współczesność i olśniewające pomniki historii, nieustannie w tej książce się przewijają. Narrację Grzegorza Musiała wzbogaca i wprowadza w nią element włoskiej komedii buffo niezwykły towarzysz tej podróży: włoski koneser i niepospolity oryginał, Livio.

Książka była w latach 2010-tych drukowana w odcinkach w ukazującym się w Gdańsku kwartalniku artystycznym ,,Migotania". Obecnie, publikowana jest w tym piśmie kolejna część włoskich dzienników Grzegorza Musiała "Dziennik włoski. Apulia". W przygotowaniu część trzecia "Dziennik włoski. Toskania i Umbra".

Informacje dodatkowe o Dziennik włoski. Sycylia:

Dziennik włoski. Sycylia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2021-05-16,

Dziennik włoski Sycylia to dziennik, który chciałam przeczytać, ponieważ mój narzeczony mieszkał na Sycylii, a ja osobiście zawsze marzyłam, żeby tam pojechać. Świetny początek, żeby zaznajomić się z tym pięknym miejscem, dlatego z chęcią sięgnęłam po książkę!

IG: Czytomanka

👉Dziennik to zapiski wędrówek Grzegorza Musiała po Sycylii. Autor potrafi w tak piękny sposób operować językiem, która mocno działa na wyobraźnię. Myślami byłam tam, gdzie on! Dla osoby mocno zainteresowanej Sycylią ta książka będzie perełką! Piękne opisy, aż chcę się tam być.... Dzięki tej książce pragnienie odwiedzenia Sycylii jest jeszcze większe!

👉Książkę zdecydowanie polecam, opisy są tak napisane, skonstruowane, że człowiek ma wrażenie, jakby tam był! Piękne opisy, świetna historia, kawał naprawdę dobrej książki.

Dziękuje @zysk_wydawnictwo za ezgemplarz!

❗Ocena: 8/10

„Dziennik włoski. Sycylia” Grzegorza Musiała to zapis wędrówek autora po jednej z najpiękniejszych wysp Europy - Sycyli. Książkę czyta się naprawdę szybko, a język jakim posługuje się autor potrafi zadziałać na wyobraźnię czytelnika. Opisy miejsc i sytuacji są bardzo „plastyczne” dlatego czasami możemy odnieść wrażenie jakbyśmy byli u jego boku na tej wyspie. Dzięki książce poznamy wiele fantastycznych miejsc i tak naprawdę jeszcze bardziej zapragniemy odwiedzić Sycylię. Ta książka pozwoliła mi poznać miejsca o których nawet wcześniej nie słyszałam, za co bardzo dziękuję autorowi!

Koniecznie sięgnijcie po tą książkę jeżeli chcecie oderwać się od rzeczywistości i na chwilkę przenieść się w zupełnie inne miejsce. Tym razem na przepiękną i na swój sposób niebezpieczną Sycylię.

Dziennik wojny jaruzelskiej
Grzegorz Musiał0
Okładka ksiązki - Dziennik wojny jaruzelskiej

"Było to przedwczoraj, wczoraj, nigdy. Zdarzyła się nam wojna. Zabrano nam osiem lat. Potem fale przypływu jednych wyrzuciły na brzeg, innych pociągnęły...

Tamara, siostra wulkanu
Grzegorz Musiał0
Okładka ksiązki - Tamara, siostra wulkanu

Tamara, siostra wulkanu to oparta na faktach powieść o życiu wybitnej polskiej malarki Tamary Łempickiej. Jest kontynuacją jej losów ukazanych w powieści...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;