Dziewczęta z Nowolipek

"Dziewczęta z Nowolipek" są powieścią tak wyjątkową, jak jej autorka. Kiedy śledzi się jej biografię, aż trudno uwierzyć, iż osoba tyle razy stawiana przed ciężkimi wyrokami losu, była zdolna wytrwale pielęgnować w sobie literackie zdolności. Nowolipki, zapomniana przez tzw. wielki świat, warszawska dzielnica biedy i "śmietników" determinuje losy bohaterek, tak jak pewnie swego czasu determinowała los Gojawiczyńskiej. Bronka, Franka, Cechna, Amelia czy Janka, każda na swój sposób będzie starała się uciec od stygmatów małej ojczyzny i przedrzeć się, choć na chwilę, do wspomnianego "wielkiego świata", symbolizowanego przez takie miejsca jak ulica Marszałkowska czy Ogród Saski. Bohaterki Gojawiczyńskiej nie tęsknią jednak za blichtrem majętnej egzystencji, lecz za miłością. Miłość, ta bajkowa, znana z książek, ma je wyzwolić i nadać sens ich istnieniu.

Informacje dodatkowe o Dziewczęta z Nowolipek:

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: b.d
ISBN: 83-7389-944-8

Kup książkę Dziewczęta z Nowolipek

Dziewczęta z Nowolipek - opinie o książce

Powieść ta dla mnie to wycieczka po Warszawie z początku XX wieku, po mieście, którego dziś nie ma. Nowolipki były ubogą dzielnicą i niejeden jej mieszkaniec chciał się wyrwać do lepszego życia. W książce pojawiają się bogate opisy nie tylko tej dzielnicy, ale i innych części stolicy. Historia czterech dziewczyn, z których trzy wywodzą się z biednych rodzin i marzą o innym świecie, chcą się wyrwać ze swojego środowiska. Pragną też odnaleźć miłość, niestety ich marzenia zderzają się z ponurą rzeczywistością. Książka bardzo życiowa. Doskonale oddaje obyczaje i trudy życia codziennego świata, który tak naprawdę odszedł do lamusa. Dużo daje do myślenia.
Arcysmutna i przygnębiająca lektura pochłonęła mnie na pół dnia. Z jednej strony, to wyjątkowa powieść wyjątkowej autorki, której losy były nie mniej dramatyczne, niż dzieje jej bohaterek. Gojawiczyńska: urodzona w rodzinie rzemieślniczo-robotniczej, wcześnie osierocona, właściwie pozostawiona sama sobie. Prawie bez wykształcenia, samotna matka, tułająca się po kraju w poszukiwaniu pracy. Nic dziwnego, że jej powieść jest dziełem naznaczonym fatalizmem. Niesamowite, jak udało się autorce ukazać dwoistość tytułowych Nowolipek! Z jednej strony to getto biedy, piętnujące swoich mieszkańców na całe życie, miejsce w którym marzenia, to czysta sukienka, czy też landrynki. Pełne przegranych ludzi i wielu twarzy biedy. Z drugiej strony to miejsce, w którym przestrzega się zasad, których próżno szukać w bogatych dzielnicach. Prości i biedni ludzie potrafią być bardziej szlachetni i prawi, niż bogacze do których wzdychają nasze bohaterki, o czym niestety przyjdzie im się przekonać. A te różnorodne postacie dziewczęce, tak różne i tak podobne w próbie wyrwania się z biedy i w szukaniu miłości...
Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2013-05-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Klasyczna powieść "dla kobiet", ale intrygująca ze względu na wierność historyczną, dzięki której można niemal odtworzyć realia Warszawy z początku XX wieku.

Wróciłam do tej książki po latach i jestem zaskoczona jak wiele w niej smutku i tragedii. Przy czym wojna, bieda i głód odczytuję teraz jako tło do tych tragedii, które rozgrywają się w sercach tych Dziewcząt. To książka o umieraniu marzeń i umieraniu duszy. O poddaniu się, o bezsilności. Teraz również zastanawia mnie dlaczego właściwie autorka przygotowała swoim bohaterkom tak cięzki i smutny los... Dlaczego postawiła na ich drodze mężczyzn wyłącznie pozornie szlachetnych. W tej książce jakikolwiek mezalians schodzi na dalszy plan, a porywy serca przynoszą tylko pojedyncze chwile szczęścia, a finalnie - wszystkie kończą się tragicznie... Bardzo życiowy obraz, i tak boleśnie smutny

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2018-05-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Książka trudna, ale problemy, które porusza są aktualne również dzisiaj. Kwiryna, Amelka, Cechna, Janka, Bronka i Frania marzą o miłości, dobrobycie, zdobyciu wykształcenia, o tym, co pozwoli im wyrwać się z biedy i dzielnicy Nowolipek. Niestety, marzenia a rzeczywistość to niejednokrotnie dwie różne sprawy. Bohaterki poznajemy najpierw jako małe dziewczynki, później podlotki aż w końcu młode dziewczyny. Wraz z dorastaniem ich drogi rozchodzą się, chociaż niejednokrotnie z powrotem się krzyżują.
W powieści ukazana jest również mentalność ludzi bogatych i biednych, zasady, którymi się kierują.

Avatar użytkownika - merikotka
merikotka