Dziewczęta z Nowolipek

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7389-944-8
Liczba stron: 200

Ocena: 4.88 (8 głosów)

"Dziewczęta z Nowolipek" są powieścią tak wyjątkową, jak jej autorka. Kiedy śledzi się jej biografię, aż trudno uwierzyć, iż osoba tyle razy stawiana przed ciężkimi wyrokami losu, była zdolna wytrwale pielęgnować w sobie literackie zdolności. Nowolipki, zapomniana przez tzw. wielki świat, warszawska dzielnica biedy i "śmietników" determinuje losy bohaterek, tak jak pewnie swego czasu determinowała los Gojawiczyńskiej. Bronka, Franka, Cechna, Amelia czy Janka, każda na swój sposób będzie starała się uciec od stygmatów małej ojczyzny i przedrzeć się, choć na chwilę, do wspomnianego "wielkiego świata", symbolizowanego przez takie miejsca jak ulica Marszałkowska czy Ogród Saski. Bohaterki Gojawiczyńskiej nie tęsknią jednak za blichtrem majętnej egzystencji, lecz za miłością. Miłość, ta bajkowa, znana z książek, ma je wyzwolić i nadać sens ich istnieniu.

Kup książkę Dziewczęta z Nowolipek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Dziewczęta z Nowolipek

Powieść ta dla mnie to wycieczka po Warszawie z początku XX wieku, po mieście, którego dziś nie ma. Nowolipki były ubogą dzielnicą i niejeden jej mieszkaniec chciał się wyrwać do lepszego życia. W książce pojawiają się bogate opisy nie tylko tej dzielnicy, ale i innych części stolicy. Historia czterech dziewczyn, z których trzy wywodzą się z biednych rodzin i marzą o innym świecie, chcą się wyrwać ze swojego środowiska. Pragną też odnaleźć miłość, niestety ich marzenia zderzają się z ponurą rzeczywistością. Książka bardzo życiowa. Doskonale oddaje obyczaje i trudy życia codziennego świata, który tak naprawdę odszedł do lamusa. Dużo daje do myślenia.
Link do opinii
Arcysmutna i przygnębiająca lektura pochłonęła mnie na pół dnia. Z jednej strony, to wyjątkowa powieść wyjątkowej autorki, której losy były nie mniej dramatyczne, niż dzieje jej bohaterek. Gojawiczyńska: urodzona w rodzinie rzemieślniczo-robotniczej, wcześnie osierocona, właściwie pozostawiona sama sobie. Prawie bez wykształcenia, samotna matka, tułająca się po kraju w poszukiwaniu pracy. Nic dziwnego, że jej powieść jest dziełem naznaczonym fatalizmem. Niesamowite, jak udało się autorce ukazać dwoistość tytułowych Nowolipek! Z jednej strony to getto biedy, piętnujące swoich mieszkańców na całe życie, miejsce w którym marzenia, to czysta sukienka, czy też landrynki. Pełne przegranych ludzi i wielu twarzy biedy. Z drugiej strony to miejsce, w którym przestrzega się zasad, których próżno szukać w bogatych dzielnicach. Prości i biedni ludzie potrafią być bardziej szlachetni i prawi, niż bogacze do których wzdychają nasze bohaterki, o czym niestety przyjdzie im się przekonać. A te różnorodne postacie dziewczęce, tak różne i tak podobne w próbie wyrwania się z biedy i w szukaniu miłości...
Link do opinii
Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2013-05-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Klasyczna powieść "dla kobiet", ale intrygująca ze względu na wierność historyczną, dzięki której można niemal odtworzyć realia Warszawy z początku XX wieku.
Link do opinii
Avatar użytkownika - merikotka
merikotka
Przeczytane:2019-05-30, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, książki 2019,
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2018-05-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Książka trudna, ale problemy, które porusza są aktualne również dzisiaj. Kwiryna, Amelka, Cechna, Janka, Bronka i Frania marzą o miłości, dobrobycie, zdobyciu wykształcenia, o tym, co pozwoli im wyrwać się z biedy i dzielnicy Nowolipek. Niestety, marzenia a rzeczywistość to niejednokrotnie dwie różne sprawy. Bohaterki poznajemy najpierw jako małe dziewczynki, później podlotki aż w końcu młode dziewczyny. Wraz z dorastaniem ich drogi rozchodzą się, chociaż niejednokrotnie z powrotem się krzyżują.
W powieści ukazana jest również mentalność ludzi bogatych i biednych, zasady, którymi się kierują.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2016-08-09, Chcę przeczytać,
Avatar użytkownika - annakp
annakp
Przeczytane:2015-02-23, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Faledor
Faledor
Przeczytane:2012-09-08, Ocena: 5, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Na tej samej ziemi
Katarzyna Kielecka;
Na tej samej ziemi
Usta mordercy
Artur Kawka, Monika Wysocka
Usta mordercy
Cyrkówka Marianna
Anna Fryczkowska;
Cyrkówka Marianna
Na Podlasiu. Antonia
Agnieszka Panasiuk;
Na Podlasiu. Antonia
Spowiedź doktora Mengele
Christopher Macht
Spowiedź doktora Mengele
Nawiść
Autor Nieznany (I)
Nawiść
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Przemysław Hytroś
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Pokaż wszystkie recenzje