Dziewczyna, która igrała z ogniem

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2009-05-11
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7554-090-1
Liczba stron: 704
Tytuł oryginału: Flickan som lekte med elden
Tłumaczenie: Paulina Rosińska
Dodał/a książkę: Sławomir Krempa

Ocena: 5.39 (122 głosów)

W kolejnej, po Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet, części trylogii Millennium główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Seria dramatycznych wypadków wywołuje u Lisbeth wspomnienia mrocznej przeszłości, z którą raz na zawsze postanawia się rozprawić. Dwoje dziennikarzy, Dag i Mia, docierają do niezwykłych informacji na temat rozległej siatki przemycającej z Europy Wschodniej do Szwecji ludzi wykorzystywanych w branży seksualnej. Wiele zamieszanych w to osób piastuje odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie. Kiedy Dag i Mia zostają brutalnie zamordowani, a podejrzenia zostają skierowane na Lisbeth Salander, Blomkvist postanawia przeprowadzić własne śledztwo. Wkrótce odkrywa związek między morderstwami i sprawą przemytu. Straszliwego Zalę, którego nazwisko wciąż pojawia się w trakcie śledztwa, łączy też coś z niejaką Lisbeth Salander...

Kup książkę Dziewczyna, która igrała z ogniem

Zobacz także

Opinie o książce - Dziewczyna, która igrała z ogniem

Kolejna część ukazuje jak dzieciństwo i krzywda mogą wpływać na człowieka.Chęć ukrycia przeszłości doprowadza do śmierci dwojga niewinnych osób.Zaskakujące zakończenie pokazuje jak zagmatwane jest ludzkie życie ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2017-09-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 100 książek 2017,

Stieg Larsson stworzył przede wszystkim wspaniała postać jaka jest Lisbeth Salander. Dzięki niej pokochałam książkę „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”. W końcu dorwałam drugą część i choć muszę przyznać, że pierwsza była moim zdaniem znacznie lepsza, od tej również nie mogłam się oderwać.

 

Autor używa wielu szczegółowych opisów, dodaje sytuacje, które nie są niezbędne dla fabuły. Przez to jego książki są bardziej życiowe i co za tym idzie dużo grubsze :). Chwilami jest to przesadne ale nie przeszkadza tak bardzo ponieważ potrafi też utrzymać czytelnika. Książka ciekawi i intryguje. Podoba mi się już sam prolog, trochę brutalny, zaskakujący. Po przeczytaniu ostatniego zdania już wiemy, że książkę trzeba przeczytać.

Głównym wątkiem książki jest morderstwo pary reporterów Daga Svensson i Mii Bergman , którzy chcieli wynieść na światło dzielne wiele brudów związanych z seks-handlem. Ten kontrowersyjny temat mógł być bestsellerem wydanym przez Millennium. Oskarżonych możne być wiele osób, dla których wydaniem książki mogło być odkryciem tajemnicy i zniszczeniem życia. Jednak główna podejrzaną staje się właśnie Lisbeth. Jej odciski palców znajdują się na bron, która dokonano zabójstwa. Na dodatek gnie ktoś jeszcze bardzo z nią związany zaczynają się wielkie poszukiwania. Nasza bohaterka jednak wie jak się ukryć. 

 

Osoby, które lepiej ją znają nie wierzą w jej winę. W tym właśnie Mikael Blomkvist. Postanawia na własna rękę szukać prawdziwego zabójcy. Niestety Lisbeth wciąż jeszcze ze złamanym sercem nie ma zamiaru mu pomagać. Wręcz przeciwnie trzyma się od niego z daleka. Ze swoją upartością woli radzić sobie sama.

 

Sam wątek kryminalny jest niezły i trzyma w napięciu, jednak najciekawsze w całej książki jest powolne odkrywanie coraz większej ilości szczegółów z życia Lisbeth. Poznajemy jej dzieciństwo, dowiadujemy się przez jakie straszne rzeczy musiała przechodzić i z jakimi niesprawiedliwościami musiała sobie radzić. Coraz więcej sympatii nabieramy do tej tajemniczej i nadzwyczaj zdolnej dziewczyny. Poznajmy więcej cech jej charakteru a to temat bardzo ciekawy. Poczucie niezależności i obojętność połączone z chęcią niesienia pomocy. Nadpobudliwość, agresja połączona z rozsądkiem. Ukazująca się też dość często niska samoocena i czasem nie pasująca do dziewczyny ogromna chęć podobania się innym. Można powiedzieć, ze bohaterka co chwilę nas czymś zaskakuje.

 

Ciekawa postacią również jest Mimmi, która zostaje wplatana w całe zamieszanie i trochę przy tym ucierpi Zwłaszcza przez nietolerancję policji i dziennikarzy. Jednak dialogi i odzywki tej dziewczyny są po prostu bezcenne w tej książce.

 

Pojawiają się też watki typowej pracy w redakcji, zmiany, trudne decyzje. Przez to wszystko fabuła jest urozmaicona a jednak trochę za bardzo się ciągnie.

 

Ciekawe jest również wmieszanie matematyki do treści. Przez calutka książkę nasza bohaterka, mimo iż ma o wiele poważniejsze sprawy na głowie próbuje rozwikłać pewną zagadkę. Początek każdej części rozpoczynany jest od drobnych wyjaśnień matematycznych. Takie oryginalne urozmaicenie. 

 

Książka jest świetna jedyne co bym mogła jej zarzucić to, ze akcja płynie bardzo powoli. Czasem po prostu praktycznie nic się nie dzieje.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wiolamp
wiolamp
Przeczytane:2017-09-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 100 książek 2017,

Świetny kryminał z rewelacyjną bohaterka Salander. Po pracy z Mikaelem nad sprawa z poprzedniej części Lisbeth znika na długi okres za granicą. Nikt nie wie gdzie jest ani co się z nią dzieje. Kiedy w końcu wraca dochodzi do trzech zabójstw, o które jest podejrzewana. Śmierć ponosi dziennikarz Dag, który objął stanowisko w Millennium oraz jego dziewczyna Mia. Obydwoje interesowali się tematem sekshandlu. Zabito również opiekuna prawnego Salander. Nikt z przyjaciół dziewczyna nie wierzy w jej winę i zaczyna się szaleńcza pogoń za odkryciem prawdy, w która głownie zaangażował się Mikael. Wszystko sprowadza się do przeszłości Lisbeth. Czy naprawdę jest niewinna? odpowiedz znajduje się w książce, którą z czystym sumieniem polecam. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Kate1986
Kate1986
Przeczytane:2015-08-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2017-02-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek w 2017,
Kolejna częśc z serii Millennium. Dalsze losy Lisbeth Salander i dziennikarzy z tytułowego dziennika. Tym razem do rozwiązania jest zagadka dotycząca handlu "żywym towarem" ze wschodu. Dochodzi do niewyjaśnionych morderstw a podejrzana według policji jest właśnie Salander. Niestety jej odciski znalezione na broni w miejscu przestępstwa działają obciążająco. Mimo to jej znajomi nie są w stanie uwierzyć w jej winę i próbują dojść do prawdy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - muszkasia
muszkasia
Przeczytane:2016-09-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, ulubione, 26 książek w 2016,
Po przeczytaniu pierwszej części sagi Millenium, z wielką radością sięgnęłam po kolejną część. Książki Stiega Larssona za każdym razem czyta się tak samo: bez pośpiechu, napawając się każdą stroną a jednak bardzo szybko. Minie trochę czasu zanim znów będę w odpowiednim nastroju by przeczytać kolejną, trzecią część sagi Millenium. Obie powieści są bardzo dobrze napisane. Opowiadają o "mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet" oraz o kobietach które nie pozwolą się traktować gorzej ze względu na ich płeć. Każda z nich pełna jest tajemnic i nierozwiązanych zagadek, z morderstwem w tle.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2015-11-25, Ocena: 6, Przeczytałem,
Tak jak pierwszą część czyta się na wdechu. Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2015-12-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,,
dla wielu Lisbeth Salander jest wzorem w sensie jak należy wykreować bohatera. cieszę się bardzo, że ta książka w największym stopniu traktuje o jej losach to wartość dodana mimo, że jest to jeszcze grubsza powieść niż pierwsza czyta się rewelacyjnie, nie mogłam się oderwać jak dla mnie to fabularnie i emocjonalnie najlepsza część. Ale mimo wszystko końcówka to gruba przesada.
Link do opinii
Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2015-10-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Doskonały kryminał. Niczym nie ustępuje poprzedniej części a nawet można by powiedzieć, że jest jeszcze "mocniejszy". Zakończenie jest tak sformułowane, że człowiek chce od razu sięgnąć po kolejną część.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agulas_88
agulas_88
Przeczytane:2015-08-05, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2015 roku,
Drugi tom trylogii Millennium to jeszcze bardziej wciągająca lektura, w której tym razem dziennikarz Mikael Blomkvist próbuje rozwiązać zagadkę trzech morderstw, o których popełnienie podejrzewana jest jego przyjaciółka Lisabeth Salander. Gorąco polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - dominik59
dominik59
Przeczytane:2015-07-19, Ocena: 6, Przeczytałem,
Wciaga bardzo od pierwszej części do ostatniej
Link do opinii
Avatar użytkownika - allergicto
allergicto
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2015,
Treściowo super, beznadziejne wydanie. Książka się zniszczyła mimo,że traktowałam ją jak jajko..
Link do opinii
Avatar użytkownika - KArolina_dzt
KArolina_dzt
Przeczytane:2015-05-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Najelepsze ,
Książka którą czytałam całymi nocami i dniami :).
Link do opinii
Avatar użytkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2015 roku,
Salander to genialna postać. Brakuje mi takich kobiecych charakterów w literaturze. Może nie potrafię szukać. Ale ona mnie omamiła. Owinęła wokół palca. Kibicowałam jej z całych sił. Jestem na tak!
Link do opinii
Drugi tom wspaniałej trylogii kryminalnej. Wciąga jeszcze bardziej niż "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", więcej zwrotów akcji i zaskakujących tajemnic. Do tego ta odwaga Lisbeth. Po prostu trzeba to przeczytać :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - damonowa
damonowa
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 6, Przeczytałam,
Druga część trylogii "Millenium" lepsza od pierwszej, co nie często się zdarza! Znakomita akcja trzymająca w napięciu. Niestety kończy się tak, że trzeba zaraz sięgnąć po kolejną część.
Link do opinii
Avatar użytkownika - pabelkopablo
pabelkopablo
Przeczytane:2014-10-19, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Cóż! Pozostaje tylko pewny niedosyt, że tak szybko przewróciło się prawie siedemset stron:D
Link do opinii
Avatar użytkownika - Ankalipso
Ankalipso
Przeczytane:2015-02-05, Ocena: 6, Przeczytałam,
Dalsza część trylogii Larssona, WOW! Gorąco polecam, mimo iż jak to często bywa, pierwsza część jest najlepsza
Link do opinii
Avatar użytkownika - kiniak
kiniak
Przeczytane:2014-03-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Równie wciągająca jak poprzednia część. Nowe wątki, nowi bohaterowie, przejmująca historia Lisabeth, świetna książka!
Link do opinii
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2014-12-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Niesamowicie trzyma w napięciu! Każde zdanie połyka się i chce się tyyylko więcej! Historia sztokholmskich morderstw całkowicie pochłania. Odkrywane coraz to kolejne karty w tej historii powodują niemały dreszczyk ekscytacji. Wręcz nie sposób odejść od książki, martwiąc się wciąż o Salander.
Link do opinii
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-11-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Bardzo dobra, dużo lepsza od pierwszej części. Szybko się czyta.
Link do opinii
Avatar użytkownika - chabrowacczyteln
chabrowacczyteln
Przeczytane:2014-07-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014 ,
Pierwszy tom tej trylogii po prostu połknęłam. Na drugi musiałam niestety długo czekać. Stieg Larsson to znany szwedzki dziennikarz, który niestety zmarł na atak serca w 2004 roku. Po sukcesie jego książek na świecie rozpoczął się szał na skandynawskie kryminały, który trwa do dziś. Książki te po prostu mają w sobie to coś, ten dreszczyk emocji. Nasza ulubiona bohaterka Lisbeth Salander na skutek zbiegu okoliczności zostaje oskarżona o morderstwo. Jest ścigana w całym kraju. Mikael Blomkvist jako jeden z nielicznych nie wierzy w jej winę i postanawia poprowadzić własne śledztwo. Jak to się zakończy? Zaczęłam czytać tę książkę i od razu zostałam tak wciągnięta, że nie mogłam się od niej oderwać. Muszę przyznać, że podobało mi się jeszcze bardziej niż tom pierwszy. Akcja od początku gna do przodu i przez te 700 stron nie zwalnia ani na chwilę. Historia jest bardzo ciekawa. Klimat szwedzkiego kryminału, który poznaliśmy w tomie pierwszym został zachowany. Z pewnością ogromnym plusem jest tutaj Lisbeth. Mocna, silna bohaterka, której nic nie jest straszne. O ile tom pierwszy nie łączy się z drugim to z kolejnym jest odwrotnie. Zakończenie było niespodziewane od razu chce się zacząć czytać dalej.
Link do opinii
Avatar użytkownika - wiola120892
wiola120892
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, czytam regularnie w 2014 roku,
Druga część trylogii Millenium jest już mniej tajemnicza niż pierwsza, ale nadal fascynuje. Losy Lisbeth Salander to historia, która mogła wydarzyć się naprawdę. To szokująca, odważna powieść doskonała dla zwolenników mocnych wrażeń. Polecam gorąco!
Link do opinii
Jest to druga część sagi ,,Millenium". Akcja dzieje się rok po wydarzeniach poprzedniej powieści. Główną bohaterką jest znana już Lisabeth Salander. W tej części poznajemy jej tajemnice oraz powody ubezwłasnowolnienia. Kobieta jest powiązana z tajemniczym morderstwem współpracowników Mikaela Blomkvista, przez co jest główną podejrzaną. Redaktor ,,Millenium" i jej przyjaciel nie wierzy i próbuje jej pomóc. Motyw przestępstw seksualnych oraz przeszłości Lisabeth bardzo mi się podobały. Powieść przypadła mi do gustu tak jak pierwsza część, ale brakowało mi relacji między głównymi bohaterami. Ogólnie stwierdzam, że postać Salander jest wykreowana bardzo dobrze - jest to kobieta zagadka, jednak darzę ją dużą sympatią nie tylko ze względu na traumatyczne przejścia. Książka nadal jest wciągająca, fabuła bardzo ciekawa i nie mogłam się od niej oderwać. Bardzo gorąco polecam ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2014-06-19, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2014,
No no no - ciąg dalszy nieprzerwanie wciągająco ciekawy. Teraz czas na część trzecią i ostatnią.
Link do opinii
Avatar użytkownika - MarekPoProstuMar
MarekPoProstuMar
Przeczytane:2014-04-09, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Równie dobra ja pierwsza część. POLECAM
Link do opinii
Avatar użytkownika - malamimbla
malamimbla
Przeczytane:2014-01-20, Ocena: 4, Przeczytałam,
Świetna kontynuacja,wciąga,trzyma w napięciu.Godna polecenia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2013-11-14, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Kawał porządnej mocnej prozy kryminalno- obyczajowej z nieszablonowymi, pełnokrwistymi i realistycznie umotywowanymi bohaterami, do tego wyścig z czasem oraz wielopłaszczyznowa intryga
Link do opinii
Druga część... troszkę słabsza od pierwszej, ale za kreację Lisbeth zdecydowanie zasłużona szóstka.
Link do opinii
Avatar użytkownika - edith013
edith013
Przeczytane:2013-10-27, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Kryminał wszech czasów - Polecam
Link do opinii
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2013-08-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki (2013),
Przeczytana możliwie jednym tchem ;) Historia dotycząca bezpośrednio Lisbeth Salander-zbieg okoliczności sprawia, że ścigana jest za ciężkie przestępstwo, i tylko kilka osób wierzy w jej niewinność... Jednocześnie jest to opowieść o jej przeszłości i tego dlaczego dziś jest taka a nie inna... Teraz żałuję tylko, że nie wzięłam z biblioteki od razu ostatniej części... ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Ainka
Ainka
Przeczytane:2013-07-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
Druga czesc rownie dobra i zaskakujaca jak pierwsza. Wyraziste postacie, ciekawa akcja. Polecam.
Link do opinii
Według mnie, jest to najlepsza część trylogii.
Link do opinii
Avatar użytkownika - basiaaa10
basiaaa10
Przeczytane:2013-01-27, Ocena: 6, Chcę przeczytać, 52 książki 2013,
Świetny kryminał, wciąga od pierwszych stron.
Link do opinii
Avatar użytkownika - tlenianka
tlenianka
Przeczytane:2013-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek - wyzwanie,
Niesamowita. Trzyma w napięciu i zaskakuje do ostatniej strony. Nie można się od niej oderwać.
Link do opinii
Książka dużo lepsza od swojej poprzedniczki. Jednak mam do niem małe "ale". Chodzi mi to o bardzo dużą ilość niepotrzebnych szczegółów którymi zasypuje nas autor. Nie muszę dokładnie wiedzieć jakich marek produkty zakupiła bohaterka i jaką kartą za nie zapłaciła. Pomimo tego książkę polecam każdemu wielbicielowi kryminałów. Akcja wciąga tak, że trudno się oderwać.
Link do opinii
Fascynuje mnie ta seria, jeszcze nie miałam niestety okazji przeczytac.
Link do opinii

Rzadko daję dziesięć gwiazdek. Ale wg mnie Stieg Larsson na nie zasługuje. Świetna fabuła, wyraziści i nieszablonowi bohaterowie oraz moc emocji. A Lisbet Salander mimo swojego wypaczonego ( niezupełnie z jej winy) charakteru, odpychającego usposobienia i niestandardowych pomysłów jest moją ulubioną postacią. W pełni się z nią solidaryzuję, chociaż zdaję sobie sprawę, że nigdy nie znalazłabym w sobie tyle pokładów odwagi aby tak jak ona poprowadzić swoje życie. POLECAM.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2018-01-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie - 52 książki w 2018,
Avatar użytkownika - BooksMyHarbour
BooksMyHarbour
Przeczytane:2017-12-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Opinie,

Wpędzona w "Całe Zło".
Wyrzucona poza nawias społeczny.
Wymierza sprawiedliwość na własną rękę.
Sprawia wrażenie osoby z zespołem Aspergera.
Niepokorny obiekt kontrowersji, irytacji i podziwu.
Dziewczyna, która nieustannie igra z ogniem.

Poszukiwana Lisabeth Salander.
To do niej należy tom drugi powieści Stiega Larssona.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wioletasorowka
wioletasorowka
Przeczytane:2017-11-26, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - InezStanley
InezStanley
Przeczytane:2017-10-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Rok 2017,

„Dziewczyna, która igrała z ogniem” – Stieg Larsson 

Lisabeth Salander znalazła się w nieodpowiednim miejscu i czasie. Została oskarżona o potrójne zabójstwo, a jakby tego było mało, demony przeszłości powracają ze zdwojoną siłą. „Dziewczyna, która igrała z ogniem”, czyli druga część trylogii Millennium Stiega Larssona to zaskakująca lektura, rzucająca zupełnie nowe światło na dobrze znanych już bohaterów.

Larsson miał niewątpliwy talent do konstruowania świata w sposób, który porywa czytelnika i nie pozwala mu się z niego wydostać aż do ostatniej strony powieści. Trylogia „Millennium” to nieliczne z tych książek, o których myśli się jeszcze długo po skończeniu lektury. Czy tak będzie też w przypadku jej kontynuacji, czyli „Co nas nie zabije” Davida Lagercrantza? Zobaczymy. Tymczasem możemy jeszcze raz zanurzyć się w rzeczywistość wykreowaną przez szwedzkiego mistrza kryminału i przyjrzeć się wcześniejszym losom Mikaela Blomkvista i Lisabeth Salander. 

„Nie ma niewinnych. Chociaż można być w różnym stopniu odpowiedzialnym” 

Redakcja Millennium przygotowuje się do opublikowania kolejnej bomby, tym razem dotyczącej handlu usługami seksualnymi. Jak można przypuszczać, w sprawę zamieszani są nie tylko gangsterzy, ale także inne wysoko postawione osoby. Tuż przed wybuchem skandalu, w dziwnych okolicznościach ginie troje ludzi. W wyniku kilku nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, główną oskarżoną w sprawie staje się Lisabeth Salander. Mikael Blomkvist, wierząc w niewinność przyjaciółki, porusza wielką machinę, by jej pomóc. Okazuje się jednak, że sytuacja nie jest taka prosta, a w toku dziennikarskiego śledztwa wychodzi na jaw tragiczna przeszłość zamkniętej w sobie i krnąbrnej hakerki.

„Dziewczyna, która igrała z ogniem” to tytuł drugiego, równie intrygującego tomu trylogii Millennium. Długo zwlekałam z rozpoczęciem go. Minęło sporo czasu nim chwyciłam za tę 700 stronicową książkę. Powód był prosty: podobno po przeczytaniu drugiej, trzeba od razu zacząć czytać trzecią część. Nie byłam pewna, czy będę mieć na to czas. Odłożyłam czytanie na później.
Ale byłam głupia, że tak długo zwlekałam. Drugi tom jest zdecydowanie lepszy od poprzedniego. Przypuszczam, że powodem jest to, że Lisbeth Salander jest tutaj głównym, kluczowym dla całej akcji bohaterem. Z każdą stroną coraz bardziej poznajemy ją oraz istotne z jej życia fakty. Dowiadujemy się mnóstwo rzeczy o jej przeszłości, dzięki czemu staje się nam bliższa i jej los nie jest nam obojętny. Wcześniej mogła nam się wydawać wyłącznie aspołeczną, psychopatyczną bohaterką poboczną. Teraz powoli, ze strony na stronę coraz bardziej, zaczynamy ją rozumieć. Może nawet współczuć. 

„Lisabeth czuje odrazę do mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet”

Larsson świetnie dawkuje nam te informacje. Cały czas czujemy się zaintrygowani i z zaciekawieniem czytamy dalej, nie mogąc się doczekać tego, co się wydarzy. Szybko, pragnąc poznać więcej szczegółów, które pomogą nam rozwiązać kryminalną zagadkę, a także przekonać się czym jest „Całe zło”, o którym niejednokrotnie wspomina Salander. Aby się tego dowiedzieć, brniemy przez strony pełne ciekawej akcji. Akcji, w której dużą rolę odgrywa Mikael Blomkvist oraz jego gazeta „Millennium”. Ale nie tylko. Postaci pojawia się coraz więcej, a każda kolejna wnosi do powieści zarówno intrygi, jak i swą interesującą, barwną osobowość. 

Stieg Larsson z malowniczego domku na wyspie przenosi swoich czytelników do wielkiego Sztokholmu, w którym prowadzone jest śledztwo. Tym razem to Lisabeth Salander odgrywa rolę pierwszoplanową, a do gry wchodzą również policja, prokuratura i kilkoro negatywnych bohaterów, działających na granicy prawa. Po zawodzie miłosnym dziewczyna nieco pokornieje, wyjmuje kolczyki i załatwia kilka zaległych spraw. Podejmuje też zaskakująca decyzję, dotyczącą swojego wyglądu, która zupełnie nie współgra z jej twardym charakterem. I nagle, z dnia na dzień, ta stroniąca od ludzi samotniczka, staje się najsławniejszą osobą w kraju i wrogiem publicznym numer jeden. W ten sposób Larsson, wykorzystując swoje dziennikarskie doświadczenia, ujawnia mechanizmy działania mediów. Demaskuje ich powierzchowność, tępotę pracujących tam ludzi i pogoń za sensacją. Nie pozostawia suchej nitki na swoim prywatnym zawodzie, a jedynym „good guy” w tym motłochu okazuje się być Mikael Blomkvist, nieustępliwie dążący do poznania prawdy.

Moim zdaniem, „Dziewczyna, która igrała z ogniem” jest o niebo lepsza od swej poprzedniczki, książki: „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”. Choć tytuł gorszy, to treść znacznie bardziej wciągająca. Nie tylko za sprawą ciekawszego wątku, ale i genialnej, głównej bohaterki. Co do opisów i narracji, nic się nie zmieniło. Wszystko jest w dalszym ciągu na wysokim, rewelacyjnym poziomie. Larsson jest mistrzem, jeśli chodzi o tworzenie spektakularnego , jeśli chodzi o wątek kryminalny – thriller z nutą dreszczowca w klimacie skandynawskim.

„Mikael miał pewną cechę (…). Gdy zwietrzył krew, stawał się bezwzględny”

Na koniec powiem jedno: nie kłamali Ci, którzy mówili, że lepiej mieć pod ręką trzeci tom! Dlatego też nie zagłębiam się już w tę recenzję. Idę czytać dalej, bo przede mną ostatni już, trzeci tom Millennium: „Zamek z piasku, który runął”. 
Gorąco Polecam!!!

Link do opinii
Inne książki autora
Millennium (#3). Zamek z piasku, który runął
Stieg Larsson0
Okładka ksiązki - Millennium (#3). Zamek z piasku, który runął

Trzecia i ostatnia część serii Millennium zaczyna się w miejscu, w którym kończy się Dziewczyna, która igrała z ogniem. Lisbeth Salander przeżywa próbę...

Millennium (1-3). Pakiet Trylogia Millennium:. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet; Dziewczyna, która igrała z ogniem; Zamek z piasku, który runął
Stieg Larsson0
Okładka ksiązki - Millennium (1-3). Pakiet Trylogia Millennium:. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet; Dziewczyna, która igrała z ogniem; Zamek z piasku, który runął

Bestsellerowe powieści kryminalne, wywodzące się z najlepszej szwedzkiej tradycji fikcji i literatury kryminalnej: świetnie napisane, z trzymającą w napięciu...

Recenzje miesiąca
Escape book
Ivan Tapia
Escape book
Post scriptum
Milena Wójtowicz
Post scriptum
Takeshi. Taniec tygrysa. Tom 2
Maja Lidia Kossakowska
Takeshi. Taniec tygrysa. Tom 2
O Chinach
Henry Kissinger
O Chinach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy