Okładka książki - Dziewczyna z Bagdadu

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 20-02-2013
Kategoria: Literatura faktu
Dodał/a książkę: elibri

Od życia w arabskim reżimie po karierę we Włoszech prawdziwa historia życia pewnej niezwykłej kobiety

Autorka urodziła się w Pradze, ze związku Irakijczyka z Czeszką, a dorastała we względnym luksusie w Iraku, w uprzywilejowanej klasie średniej. Rodzina była w pełni lojalna wobec Saddama Husseina, nieświadoma potworności i okrucieństw reżimu.

Dorastanie Michelle komplikuje się, gdy rodzina, zgodnie z tradycją, nakazuje dziewczynie poślubić swojego kuzyna. Michelle odmawia i rozpoczyna flirt z Udajem Husseinem, najstarszym synem irackiego dyktatora. Tymczasem wybucha wojna iracko-irańska, a ojciec opuszcza rodzinę dla innej kobiety. Michelle, jej matka i siostry zostają  same, bez środków do życia. W desperacji uciekają do Czechosłowacji, gdzie czeka je bolesna konfrontacja między dwiema kulturami arabską i postkomunistyczną. Nouri jednak nie daje za wygraną po kilku dramatycznych latach w Pradze, w wieku 18 lat, wyjeżdża do Włoch, gdzie osiągnęła sukces jako dziennikarka. Pracuje zarówno w prasie jak i w telewizji.

Kup książkę Dziewczyna z Bagdadu

Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Michelle Nouri jest włoską dziennikarką. Pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie świadomość tego, skąd pochodzi i co przeżyła. O swoich doświadczeniach napisała w książce Dziewczyna z Bagdadu. W książce, która jest chyba najlepszym dowodem na to, że najbardziej niewiarygodne historie czasem pisze samo życie.Opowieść Michelle rozpoczyna się w czasie, gdy jej matka, młoda mieszkanka Czechosłowacji, pracująca na lotnisku i marząca o wyrwaniu się ze swojego miasta, poznała tajemniczego mężczyznę. Mohamed imponuje jej egzotyczną urodą i sposobem, w jaki adoruje swoją wybrankę. Choć para nie jest w stanie płynnie się porozumieć w jakimkolwiek języku, decyzja o ślubie zapada bardzo szybko. Jana jest naprawdę zdeterminowana, by wyrwać się ze swojego smutnego, szarego świata. W kraju swego wybranka, w Iraku, doświadcza wielu trudnych chwil w kontaktach z rodziną męża, jednak do wszystkiego podchodzi z dużym wyczuciem i to w dużej mierze jej zasługa, że kolejne lata małżeństwa sprawiają wrażenie egzotycznej bajki. Para zostaje obdarzona trójką dzieci i choć Mohamed wydaje się szczęśliwy, jego rodzina jest coraz bardziej niezadowolona, że Jana nie dała mu męskiego potomka. Michelle jest najstarszą córką owej pary, przez co najlepiej pamięta wiele cudownych chwil w rodzinnym gronie. Doskonale odnajduje się w tamtejszym środowisku i z niechęcią myśli o kolejnych wakacjach w brudnym i zaniedbanym domu babki ...

Avatar użytkownika - kaariokaa
kaariokaa
Przeczytane:2013-04-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Michelle Nouri żyła jak księżniczka. Jana, jej mama, z pochodzenia Czeszka, wyszła za mąż za Irakijczyka. Zimną, komunistyczną i ubogą rzeczywistość zamieniła na gorące, muzułmańskie i opływające w dostatek życie z ukochanym mężczyzną - jej miłością od pierwszego wejrzenia. Decyzja o opuszczeniu Czechosłowacji wraz z człowiekiem właściwie jej obcym, z którym porozumiewała się zlepkiem czeskich, angielskich i arabskich słów, którego religia, kultura i codzienny rytm dnia były dla niej czymś zupełnie nieznanym, wielu wydawała się lekkomyślnym krokiem, nie wróżącym niczego dobrego.    Myślisz, że będziesz szczęśliwa z obcokrajowcem? Ledwo się znacie. On nawet nie mówi w Twoim języku. Zobaczysz, wywiezie Cię gdzieś daleko i skończysz zupełnie sama w jakimś okropnym miejscu, pośród obcych. (...) Wszystko skończy się tak, że będziesz usługiwała jemu i jego rodzinie. A kiedy się tobą znudzi, porzuci cię. Skrzywdzi. Popełniasz największy błąd w swoim życiu.   Matka Jany nie wierzyła, że ta historia będzie miała baśniowe zakończenie, że skromny ślub w Czechach, a następnie huczny w Iraku zapewnią córce przyszłość przez narratorów zwykle określanych jako i żyli długo i szczęśliwie.   A jednak, choć Jana nigdy nie zaprzyjaźniła się z rodziną Mohameda, oboje byli szczęśliwi. Zwłaszcza, gdy w końcu przeprowadzili się do własnego mieszkania, położonego w jednej ...

Opinie o książce - Dziewczyna z Bagdadu

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2017-04-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Ta historia zaczyna się w komunistycznej Pradze w latach 70., gdy pewna Czeszka zakochuje się w bogatym Irakijczyku. W krótkim czasie wyprowadzają się do Bagdadu, a kobieta uczy się nowego kraju, języka, obyczajów, staje się również matką córki. I to właśnie córka, której imię zaczerpnięte zostało z przeboju anglojęzycznej grupy, opowiada swoją historię. Historię dziewczynki z dwiema siostrami, która musi się odnaleźć w muzułmańskim świecie bogatej elity. Do pewnego momentu wszystko odbywa się w miarę poprawnie, ale trzecia córka, kolejne działania wojenne, które zaczynają powoli obejmować Bagdad, zmieniają idealistyczny świat. Świat, w którym kobiety są jedynie posłusznymi żonami i córkami, albo są nikim. I właśnie ta druga droga jest drogą, przed którą żeńska część rodziny ucieka, wracając do Pragi. W międzyczasie kończy się również Bagdad, jaki pamiętają, w związku z atakami wojsk amerykańskich.
Uwielbiam historie pisane na faktach! Kolejna książka do mojej kolekcji.
Avatar użytkownika - demo
demo