Dziewczynka z ciasteczkami

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2021-09-22
ISBN: 9788381956475

WZRUSZAJĄCA POWIEŚĆ O SILE MIŁOŚCI Z WOJENNĄ HISTORIĄ W TLE.

Stare gdańskie kamieniczki otulone pięknymi legendami i... ona. Kilkuletnia dziewczynka, potrafiąca godzinami słuchać wojennych wspomnień z dzieciństwa babci-sąsiadki, która jest w stanie rozbawić nawet najsmutniejszego sąsiada. A przy okazji sprawić, że święta mogą być magiczne dla każdego, a miłość może rozpalić nawet najzimniejsze serca.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Dziewczynka z ciasteczkami

Opinie o książce - Dziewczynka z ciasteczkami

Avatar użytkownika - dominikakus
dominikakus
Przeczytane:2021-11-07, Ocena: 6, Przeczytałam,

Wiele dobrego słyszałam o powieściach Ewy Formelli, aż postanowiłam sama sprawdzić. Swoją przygodę z piórem autorki rozpoczęłam od "Dziewczynki z ciasteczkami". I jednocześnie jest to moja pierwsza, tegoroczna historia świąteczna.

Czy jedna kilkuletnia dziewczynka potrafi rozgrzać najbardziej zamarznięte serca? Otóż tak. Zosia, rozkoszna mała gaduła, która wypuszcza słowa z szybkością karabinu, jest osóbka lubianą pośród sąsiadów kamienicy, w której mieszka z mamą. Iza Górecka sama wychowuje Zosię. Całymi dniami pracuje, by utrzymać siebie i córkę i nie może poświęcić dziewczynce zbyt wiele czasu. Jest przemęczona, a nawet popada w depresję. Zosia, w miarę swoich możliwości, opiekuje się mamą i utrzymuje porządek w domu. Po lekcjach codziennie przebywa u sąsiadki z parteru, którą nazywa babcią Krysią. To ona, podczas nieobecności Izabeli, karmi dziewczynkę i spędza z nią czas, między innymi piekąc ciasteczka, które później Zosia potajemnie sprzedaje.

Ta mała, odważna i sympatyczna dziewczynka zdobywa uczucia każdego, z kim się zetknie. Potrafi roztopić nawet serce najbardziej zatwardziałego i gburowatego osobnika kamienicy z drugiego piętra, Jerzego Witenberga, zwanego przez nią i babcię Krysię Dżonem Wejnem. Ma doskonały dar łączenia ludzi, nie tylko przed świętami.

"Dziewczynka z ciasteczkami" oczarowała mnie od pierwszych stron. To ciepła, pełna miłości, dobroci, przedwojennych wspomnień i gdańskich legend opowieść. Pokazuje, jak uśmiech, szczerość dziecka i oddanie może otworzyć oczy i ludzkie serca. Przepiękna i wzruszająca książka. Z czystym sumieniem polecam!

Avatar użytkownika - ksiazka_do_towar
ksiazka_do_towar

Lubicie książki w zimowym klimacie?

Był mroźny, zimowy dzień. Za oknem gdańskiej kamienicy padał śnieg. Ulice pokrywał biały, skrzypiący pod butami puch. Po domu roznosił się zapach domowych ciasteczek, które upiekła Zosia z babcią - sąsiadką Krystyną. Krysia snuła opowieści, które dziewczynka łapczywie chłonęła. Opowieści o wojennym Gdańsku, o ludziach, o dziewczynce z ciasteczkami.

Poczujcie ten klimat i przeczytajcie tę historię.

"Dziewczynka z ciasteczkami" Ewy Formelli to piękna, życiowa historia o przyjaźni, wzajemnej sąsiedzkiej pomocy, o miłości rozgrzewającej nawet najzimniejsze serca. W tej historii nie zabraknie uśmiechu i wzruszeń. Nie zabraknie zimowego klimatu i magii świąt. Nie zabraknie bohaterów, którzy mogliby być naszymi sąsiadami. Nie zabraknie legend o pięknym mieście Gdańsk, co zdecydowanie wyróżnia tę historię. Nie zabraknie spacerów alejami miasta. Nie zabraknie rozgrzewającej herbatki, rozmów i humoru.

Ale to nie tylko to co w życiu najpiękniejsze, bowiem autorka porusza również trudne tematy samotności starszych osób, problemy samotnej matki.

Zosia to zdecydowanie moja ulubiona bohaterka. To promyczek słońca, powiew świeżości. Pełna pozytywnej energii, rozgadana, spontaniczna dziewczynka skradła moje serducho i jestem pewna, że nie tylko moje. Przyciąga jak magnes i zrzesza ludzi.

Gratuluję autorce stworzenia tak pięknej, otulającej jak kocyk historii, której jedyny minus to ten, że tak szybko się skończyła.

Bardzo polecam. Ta książka wprowadza w niezwykły zimowy klimat.

Avatar użytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek

Czytając książki zimowe żałuję, że nie ma śniegu za oknem, bo bardzo lubię czytać je w takim właśnie klimacie. Ale “Dziewczynka z ciasteczkami” to książka z tych, że jak się zacznie czytać to nie można skończyć.

Ta książka to moja pierwsza przygoda z autorką i zaliczam ją do bardzo udanych.

Przenosimy się do Gdańska, gdzie poznajemy małą dziewczynkę Zosię. Jest to bardzo rezolutna dziewczynka, która poruszy każde, nawet najbardziej zatwardziałe serce. Zosia, gdzie tylko się pojawi, wnosi wiele radości. I wzbudza ogromną sympatię wśród lokatorów.

Książka pokazuje ciemne strony samotności u osób starszych, a także samotne macierzyństwo, którym obarczona jest matka Zosi.

Autorka porusza temat wojny. Poznajemy również wiele ciekawych legend opowiadanych przez czytelników.

Bardzo oczarowała mnie ta książka, która powoli wprowadza nas w tematykę świąt. A mała bohaterka tej powieści od razu skradła moje serce.

Przygotujcie się na łzy, ale również na uśmiech, bo jest to bardzo wzruszająca historia, ale również pełna nadziei, a miejscami nawet zabawna.

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93

W powietrzu powoli czuć jesień, więc zdecydowanie jest to idealny czas, żeby sięgnąć po książki o tak ciepłej, rodzinnej i magicznej otoczce. I niech nie zwiedzie Was ta urocza okładka - ta książka niesie ze sobą ważną, wartościową i bardzo mądrą treść, która na pewno pozostanie z Wami na długo!

Autorka przeniesie nas do gdańskiej kamienicy, w której zadzieje się przedświąteczna magia. Zobaczymy, jak małe i urocze dziecko może stać się spoiwem pokoleń i wydawać by się mogło obcych sobie ludzi. Każdy z bohaterów naszej książki ,będzie oddzielną historią - dzięki temu tę powieść ciężko jest odłożyć na chwilę. Ja pochłonęłam ją w dwa krótkie wieczory i czytając ją, całkowicie przenosiłam się do świata, który stworzyła dla nas Pani Ewa.

To, co urzekło mnie w niej najbardziej, to klimat, który zbudowała dla nas autorka oraz to, że w wydawać by się mogło, zwykłą i prostą historię wplotła odrobinę magii, podań i gdańskich legend. Książka z duchem świąt i ważną treścią, w której zakochacie się tak samo, jak i ja!

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-12-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Dziewczynka z ciasteczkami autorstwa Ewy Formella to tegoroczna propozycja zimowo-świąteczna Wydawnictwo FILIA.
Gdańsk w przededniu Bożego Narodzenia, legendy tworzące niepowtarzalny klimat i mała dziewczyna, która uwielbia słuchać i mówić... Zosia mieszka z mamą w jednym z gdańskich bloków. Dziewczyna oprócz niej nie ma rodziny dlatego ,,adoptowała'' sobie jako babcię sąsiadkę Krystynę. Kobieta uwielbia dziecko i lubi spędzać czas Zosią a przed Świętami pieką razem ciastka. Przy okazji starsza pani snuje historię sprzed lat...
Jestem książką wprost zauroczona. Tak. To idealne słowo, które może opisać moje odczucia co do tej lektury. Akcja tej książki autorka prowadzi dwutorowo- w czasach współczesnych towarzyszami rozgadanej Zosi, która swym urokiem oczaruje nawet największego mruka, sprawiając, że życie wielu ludzi, w tym jej mamy odmienia się na lepsze a także młodej Krysi, która by zarobić na życie na ulicach wojennego, zimnego i niepewnego jutra Gdańska sprzedaje ciastka.
Generalnie książka nie ma mocno skomplikowanej fabuły i ktoś mógłby powiedzieć, że jest banalna i mało przewidywalna. Pomimo tego książka ma w sobie coś co przyciąga czytelnika i sprawia, że czytając ją ma się na ustach wielki uśmiech. Nie wiem czym jest to spowodowane, ale tak jest. Czytając ją cały czas zastanawiałam się gdzie leży fenomen tej książki i do tej pory tego nie odgadłam. Czy może to sprawka małej czarodziejki jaką niewątpliwie była rozgadana Zosia? Czy może ciastek, które hurtowo piekła dziewczynka z przyszywają babcią? Czasami miałam wrażenie jakbym czuła ich zapach. A może chwytającej za serce historii małej Krysi? Zapewniam, że jej historia jest wzruszająca i prawdziwa. Jak zaznaczyła w posłowiu autorka ta historia wydarzyła się naprawdę.
Dziewczynka z ciasteczkami to szalenie klimatyczna historia, która otula swoim ciepłem i sprawia, że rozgrzeje nawet najbardziej zmarznięte serca. Momentami wzruszająca, momentami zabawna, w prosty sposób potrafi wprawić czytelnika w świąteczny nastrój.

Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2021-11-01, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Dziewczynka z cisteczkami" to, mimo zimowej okładki, niezwykle ciepła opowieść o przeznaczeniu, któremu musi pomóc pewna dziewczynka. A że Zosia, to prawdziwe "żywe srebro", to nudno nie będzie.

Autorka stworzyła powieść bardzo przyjemną, lekką w odbiorze, jednak wartościową i z przesłaniem. Chociaż akcja toczy się w okresie około świątecznym, to treść jest bardzo uniwersalna. To książka o trudach życia w samotności, o przebaczeniu i odwadze, by dać sobie szansę na szczęście. Autorka porusza trudne tematy, ale nie zabraknie tu żartów sytuacyjnych i zabawnych zdarzeń. Dodatkowo, przez cała powieść przewijają się wspomnienia Gdańska podczas wojennej zawieruchy, co dodaje powieści głębi i nostalgicznej nuty.

Powieść bardzo mi się podobała, właśnie za to ciepło i optymizm płynące z każdej kartki. Jest to bardzo dobra obyczajówka, która rozgrzeje, otuli i przeniesie nas, i w czasie, i w rzeczywistość pełną nadzei.

Jutra nie będzie
Ewa Formella0
Okładka ksiązki - Jutra nie będzie

Laura jest młodą kobietą, szczęśliwą mężatką i matką dwójki dzieci. Niestety diagnoza lekarska, burzy spokój jej wygodnego życia. Aby nie obarczać swoich...

Dziewczyny z ogrodu rozkoszy
Ewa Formella0
Okładka ksiązki - Dziewczyny z ogrodu rozkoszy

Ogród Rozkoszy to owiany tajemnicą kompleks, w którym piękne kobiety noszące imiona kwiatów wykonują najstarszy zawód świata. Jak się tam znalazły? Dlaczego...

Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło