Carpe diem

Kiedy jest czas na spełnianie MARZEŃ? Czy dążenie do tego, aby mieć siebie dla SIEBIE to źle? Co tak naprawdę oznacza słowo SZCZĘŚCIE?

Alina jest kobietą w wieku 50+. Nie może narzekać; ma przystojnego męża, stabilną sytuację finansową, troje dzieci, piękny dom, ogród i… właściwie to wszystko.

Pewnego dnia podejmuje spontaniczną decyzję i wyjeżdża na drugi koniec Polski – do Trójmiasta. Wynajmuje pokój w małym domku nad morzem i stara się cieszyć „chwilami tylko dla siebie”. Czy to właśnie jest to szczęście, o którym marzyła? A może to szczęście jest o wiele dalej, gdzieś w Szkocji dokąd zaprowadzi ją los?

CARPE DIEM to opowieść o marzeniach, o przyjaźni, o miłości, i odwadze. To lektura dla tych, którym wydaje się, że już wszystko w życiu osiągnęli, tylko nie zdają sobie sprawy z tego czyim kosztem.

Informacje dodatkowe o Carpe diem:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-12-17

Kup książkę Carpe diem

Carpe diem - opinie o książce

Od razu na początku chcę zaznaczyć, że tę książkę przeczytałam w nowej wersji, która zostałą wydana w sierpniu 2022 roku ze znacznie lepszą i ładniejszą okładką. A teraz moja recenzja:

„szczęście jest na wyciągnięcie ręki, trzeba tylko umieć je złapać”

W codziennej pogodni za lepszym życiem, karierą, zajmowaniu się domowymi obowiązkami, wychowywaniem dzieci, dbaniu o nich i męża, zapominamy często o sobie, własnych marzeniach i potrzebach. Czasami budzi się chęć porzucenia wszystkiego i wyrwania się z rutynowych, codziennych zadań. Tak zrobiła bohaterka książki „Carpe diem”, która w pewnym momencie swego życia zapragnęła zrobić coś dla siebie.

Alina Zdrojewska jest w takiej fazie swego życia, w którym wydaje się jej, że najpiękniejsze lata pozostawiła już za sobą. Ma 52 lata, ustabilizowane życie będąc w trzydziestodwuletnim związku z Piotrem, trójkę dorosłych dzieci, ale mimo tego uświadamia sobie, że nie jest szczęśliwa. Czuje się zmęczona, samotna i opuszczona. Mąż dużo czasu spędza w pracy, dzieci mają już swoje sprawy i nie są już dla niej najważniejsze, a ona dostrzega, że coś jej umyka i przelatuje przez palce. Większość swojego rodzinnego życia poświęciła dla innych i pewnego dnia postanawia zrobić coś dla siebie.

Pakuje, więc walizkę, wsiada do pociągu i wyjeżdża do Sopotu. Tam wynajmuje pokój u pani Tereski w jej pięknym, starym domu z ogrodem położonym niedaleko morza. W tej samej kwaterze, co roku przebywa na wypoczynku pan Andrzej, a wkrótce dołącza do nich pełna szalonych pomysłów córka pani Tereni, Wanda wraz ze swoimi kumplami z motocyklowego bractwa. Nie są to wszystkie osoby występujące w tej historii, bo Alina niespodziewanie spotyka swoją dawną miłość, Zbyszka zwanego kiedyś Czarny. Wyjeżdżając do Trójmiasta kobieta nie spodziewała się, że będą to dla niej niezapomniane wakacje, a ona sama dostrzeże to, czego nie widziała wcześniej. Z kolei jej rodzina zrozumie, jak ważna jest każda z osób żyjących pod jednym dachem.

Ogromny plus należy się autorce za to, że wybrała na główną bohaterkę kobietę dojrzałą Ostatnio można poczuć przesyć historiami, w których prym wiodą młode osoby szukające dopiero swojego miejsca na ziemi i kogoś, z kim spędzą życie. Pani Ewa Formell pokazała, że osoby 50+ to nie tylko zniszczone życiem ludzie, bez planów na przyszłość, lecz także pełne werwy, marzeń, woli działania osoby gotowe na realizowanie śmiałych pomysłów i pasji. Alina jest z zawodu przewodnikiem turystycznym, ale nigdy nie pracowała, zajmując się domem i rodziną. Tak najczęściej postrzega się rolę kobiety, ale też wiele z nich w ten sposób planuje swoje życie, pragnąc spędzić je z ukochanym mężczyzną i z nim wspólnie wychowując swoje dzieci. W tym widzą sens swojej roli, jako matki i żony. Gdy dzieci dorastają, zaczynają żyć swoim życiem, okazuje się, że pozostaje pustka i tęsknota za czymś, co się utraciło.

Osoby po pięćdziesiątce uważane są bowiem w społeczeństwie za grupę wiekową, która ma już określone, ułożone i ustatkowane życie oraz lata młodości za sobą. Często ich wygląd nadszarpnięty czasem lub też chorobami czy zaniedbaniem nie wzbudza miłych odczuć. Tymczasem w powieści spotykają się różne pokolenia, które potrafią ze sobą współpracować i doskonale się dogadywać. Tym samym autorka stworzyła galerię barwnych postaci, które są zaprzeczeniem postrzegania wieku dojrzałego i określonego zachowania. Obok bowiem Aliny, jako głównej postaci występuje kilkanaście osób tzw. dojrzałych, które są zaprzeczeniem standardowego postrzegania upływu czasu. Niezwykle pozytywną postacią wśród nich jest Wanda, która zarówno wizerunkiem, jak i sposobem bycia nie przypomina statecznej kobiety po pięćdziesiątce. Wręcz przeciwnie, jest atrakcyjną, zadbaną i pełną energii kobietą, która uświadamia Alinie, że można żyć inaczej, łapiąc każdą chwilę. Pojęcie carpe diem ma w tej powieści kilka znaczeń i ujęte zostało w różnych sytuacjach życiowych.

Książka „Carpe diem” jest wznowieniem powieści wydanej w 2014r, jako self publishing i teraz, wraz z wydaniem drugim rozpoczyna serię „Być kobietą”, więc mam nadzieję spotkać się jeszcze z bohaterami tej powieści, która całkowicie mnie zaskoczyła. Pierwsze rozdziały mają charakter obyczajowo-refleksyjny z delikatną domieszką psychologiczną. Sądziłam, że fabuła skupi się na ukazaniu kobiety z bagażem doświadczeń wraz z jej przemyśleniami, a tymczasem akcja zaczęła w pewnym momencie przyspieszać, a jej wątki niespodziewania pobiegły w zupełnie odmiennym kierunku z sensacyjną domieszką. Dzięki temu lektura tej książki dała mi ogromnie dużo satysfakcji, emocji i zwrotów sytuacyjnych, które uczyniły tę historię nietuzinkową i dynamiczną. Całość kończy się również nietypowo a niektóre wątki nie wybrzmiały do końca, więc jestem ciekawa dalszych losów poznanych bohaterów w kolejnym tomie.

Gdy Horacy w swojej poezji napisał słowa: „Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przyszłość zgotują bogowie…” z pewnością miał na myśli, by żyć chwilą i cieszyć się każdym momentem w naszej doczesnej drodze. Pani Ewa Formella doskonale ujęła to pojęcie, ukazując je w różnych aspektach i sięgając głębiej w sens tych słów. Jednocześnie pokazuje, że wiek to stan umysłu i od nas zależy, w jaki sposób chcemy postrzegać siebie.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Oficynka

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2016-05-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 ksiazki 2016,
Alina niby ma wszystko męża, dzieci, dom, aleczuje sie samotna i niespelniona. Ucieka na drugi kraniec Polski i by odnaleźć szczęście. Poznaje fajnych ludzi. Zostaje też porwana, a uciekajac porywaczowi znajduje się gdzieś w Szkocji. Może tu znajdzie swoje szczescie.....

Carpe diem, dosłownie ,,chwytaj dzień" - sentencja pochodząca z poezji Horacego, towarzyszy mi od czasów technikum. Te dwa krótkie słowa można interpretować na wiele sposobów, lecz dosłownie zachęcają do korzystania z życia, ulotnych chwil, bez oglądania się wstecz, ponieważ nie wiemy, co jest nam pisane i ile dni spędzimy na ziemskim padole. Jednak niezwykle ciężko na codzień egzystować według tej sentencji, ale ta powieść pokazuje, że nigdy nie jest za późno, by zacząć żyć pełną piersią.

Alina, bohaterka trzeciego tomu z serii BYĆ KOBIETĄ książki autorstwa Ewy Formelli odważyła się na zuchwały krok. Będąc  kobietą po pięćdziesiątce, matką i żoną, mając ugruntowaną sytuację materialną, spontanicznie wyjeżdża do Sopotu. Nie zostawia najbliższym żadnych informacji o tym gdzie wyjeżdża, na jak długo, czy jedzie z kimś, nie zabiera telefonu, co za tym idzie, nie kontaktuje się z nimi. Na miejscu nawiązuje znajomość z gospodynią - Teresą, u której się zatrzymała, sąsiadującym z nią letnikiem Andrzejem oraz ekscentryczną córką Teresy - Wandą i jej przyjaciółmi z motocyklowego gangu. Spotyka również sympatię z lat młodości - Zbyszka.

Co skłoniło Alinę do wyjazdu? Co o nim sądzi rodzina? Czy samotny wypad przyniesie jej szczęście? Czy uczucie do byłej miłości obudzi się na nowo? Czy kobieta wróci do domu?

Dużo tych pytań, ale odpowiedzi na nie musicie znaleźć sami, oddając się lekturze.

"Carpe diem" to opowieść o samotności i poczuciu niedoceniania przez najbliższych. O tym, że życie nie kończy się jedynie na wychowywaniu dzieci i zajmowaniu się domem. Bohaterowie powieści są dowodem na to, że wiek to tylko cyfra, zmieniająca się każdego roku, a seniorzy nie są w większości zgryźliwymi, użalającymi się nad sobą i na doskwierające im dolegliwości tetrykami. To historia o spełnieniu marzeń, na realizację których zawsze brakowało odwagi. Autorka porusza także temat choroby psychicznej, a dodatkowych wrażeń dokłada wątek sensacyjny, za sprawą którego wraz z bohaterką przenosimy się do Szkocji, a nawet odkrywamy kawałek historii II wojny światowej.

To połączenie powieści obyczajowej i przygodowej z nutką romansu, a także odrobiną kryminału odpowiednie na wakacyjne dni - nie tylko dla kobiet.

Nadmienię, iż każdy tom cyklu "Być kobietą" opowiada zupełnie odrębną historię. To pierwszy tom, po który sięgnęłam, więc nie będę go porównywała z innymi, jednak bardziej niż audiobook czytany przez Katarzynę Jamróz, polecam sięgnąć po papierowe wydanie lub e-book.

Avatar użytkownika - jolantasatko
Przeczytane:2017-11-02, Przeczytałam, Posiadam, 20 książek 2017,
Dom pod szczęśliwą gwiazdą
Ewa Formella0
Okładka ksiązki - Dom pod szczęśliwą gwiazdą

To nie nazwisko czyni z nas rodzinę - to miłość Ewelina i Piotr Betlińscy nieformalnie opiekują się Edziem, szkolnym kolegą ich córki, Lenki. Chłopiec...

Listy do Duszki
Ewa Formella0
Okładka ksiązki - Listy do Duszki

Wolne Miasto Gdańsk lata 1937-1938. Stefania i Heinrich zakochują się w sobie prawie od pierwszego spotkania. Niewinna miłość tych...