Ekoliski. Misja ratowania Ziemi

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-05-25
Kategoria wiekowa: 6-8 lat

Dwa sympatyczne liski, Miłka i Miłek, zabierają dzieci w podróż po Układzie Słonecznym. Wspólnie z nimi poszukują planety równie pięknej i przyjaznej do życia jak Ziemia, dla której działalność człowieka staje się coraz większym zagrożeniem. Rozważania nad kosmiczną przeprowadzką uświadamiają bohaterom, jak unikatowa jest nasza planeta. O Ziemię warto troszczyć się cały czas – poprzez dobre nawyki i drobne gesty. Ekoliski wzywają do działania, zanim będzie za późno!

„Dajcie się porwać na niesamowicie pouczającą wyprawę z Miłką i Miłkiem. Podczas niej dowiecie się, jak może wyglądać Ziemia, jeżeli nie będziemy o nią dbać, oraz czy inne planety Układu Słonecznego mogą ją zastąpić. Bajka Marka Marcinowskiego nie tylko uzmysłowi dzieciom, jak ważne jest dbanie o środowisko, ale i przypomni rodzicom, że to oni głównie dają przykład, jak należy postępować. Znajdziemy tutaj odpowiedzi na wiele dziecięcych pytań, jak również propozycje działań, dzięki którym także kolejne pokolenia będą mogły się zachwycać pięknem Matki Natury”. – Marcelina Ziętek, z wykształcenia pedagog, pracę z dziećmi łączy z wyzwaniami aktorskimi

Kup książkę Ekoliski. Misja ratowania Ziemi

Opinie o książce - Ekoliski. Misja ratowania Ziemi

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-05-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2021,

"EKOLISKI. Misja ratowania Ziemi" to druga w serii bajek Marka Marcinowskiego o przygodach z kosmicznymi liskami w roli głównej. Jeśli ktoś posiada "Kosmoliski" i uznaje je za niezwykle edukacyjną bajkę to nie zawiedzie się również w tym przypadku.

Piękne ilustracje przedstawiają cechy charakterystyczne planet, a zarazem problemy, z jakimi musimy się obecnie zmierzyć. Ziemia jest pokazana m.in. jako miejsce, w którym znajdują się ogromne fabryki z dymiącymi kominami i płonącymi lasami, a wokół są porozrzucane różnego rodzaju odpady. Kolory są ciemne, a cały widok jest przygnębiający. Znajduje się też inna wizja Ziemi, gdzie stoi uroczy domek z ogródkiem, a obok niego rośnie piękne drzewo. Również użyte kolory przywołują pozytywne emocje. Musimy pamiętać, że to od nas - ludzi - zależy, czy otaczający świat będzie miał piękne i przyjemne barwy, a do tego będzie nas nastrajał pozytywnie, czy wybierzemy wizję przygnębiającą z zanieczyszczoną glebą, wodą i powietrzem, co z pewnością negatywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Z treści dowiadujemy się o warunkach, jakie panują na innych planetach. Mamy okazję zastanowić się nad tym czy moglibyśmy żyć na Wenus lubnUranie.

Fantastycznym pomysłem jest zamieszczona w książeczce lista Ekozadań, które pozwalają na wprowadzenie do codziennego życia bardzo ważnych nawyków, które pozytywnie wpływają na nasze otoczenie. Po przeczytaniu książeczki wiemy, że aby żyło nam się przyjemniej, a otoczenie sprzyjało naszemu zdrowiu należy pamiętać o:
- oszczędzaniu prądu i wody,
- niemarnowaniu jedzenia,
- ograniczeniu korzystania z jednorazowych woreczków foliowych i plastikowych butelek,
- wykorzystaniu częściowo zapisanych kartek (np. do gry w kółko i krzyżyk),
- częstszych spacerach zamiast podróży autem (np. w przypadku wyprawy do pobliskiego sklepu),
- segregacji odpadów.
Możemy także zbudować budkę lęgową lub karmnik dla ptaków, zasadzić drzewo, które rosnąc będzie produkowało niezbędny nam do życia tlen.
Na końcu książki znajduje się Quiz zachęcający czytelnika do poszukiwania odpowiedzi na zamieszczone w nim pytania.

"Ekoliski" to niezwykle wartościowa pozycja, którą polecam wszystkim dzieciom i ich opiekunom, ponieważ to dzięki wspólnym działaniom możemy odnosić większe sukcesy. Książka zawiera bardzo ważne informacje, a przede wszystkim uwrażliwia czytelnika na obecnie występujące problemy.

Bajki nie muszą być tylko bajkami. Mogą bowiem łączyć przyjemne z pożytecznym. Dzisiejsza pozycja taka właśnie jest, nie tylko pozwoli spędzić miło czas, ale skłoni czytelnika i jego odbiorcę do zastanowienia się nad pewnymi kwestiami dotyczącymi naszej Ziemi.

Miłka i Miłek, dwa urocze Ekoliski zabierają Zuzię i Wojtusia w podróż po Układzie Słonecznym, aby wspólnie z nimi odnaleźć równie przyjazną planetę co Ziemia, na której mogliby zamieszkać ludzie. Podróż ta jest niezwykle interesująca i pouczająca, nie tylko dla samych dzieci, ale również i dla nas. Dzieciaki odbywając kolejno podróże po planetach, same dochodzą do wniosku, że nasza Ziemia jest niezwykła i powinniśmy o nią dbać, gdyż na żadnej innej planecie nie można zamieszkać.

"- Czyli nasza Ziemia to jedyne dla nas miejsce. Nie można się po prostu spakować i z niej wyjechać. Koniecznie musimy o nią zadbać – rzekł rezolutnie Wojtuś.
- Wróćmy zatem na Ziemię – poprosiła Zuzia, zmęczona już podróżą i zmianą temperatur.
- Taki był cel naszej wędrówki, drogie dzieci. Zobaczyłyście, że nie ma w pobliżu drugiej takiej planety jak Ziemia, więc nie warto niszczyć miejsca na którym mieszkacie – powiedziała Miłka i machnęła ogonem."

Marek Marcinowski w lekki i przyjemny sposób pokazuje czytelnikom, że w głównej mierze to my sami musimy zadbać o naszą planetę, aby nie pogarszać jej stanu i abyśmy mogli cieszyć się życiem na niej. Dlatego za sprawą dwóch uroczych lisków stara się zmobilizować nas, abyśmy zaczęli działać już teraz. Stara się nam również uświadomić, że to starsi powinni wpajać swoim dzieciom od małego jak należy dbać o wiele istotnych spraw, aby nie pogarszać panujących warunków na Ziemi.
Miłka i Miłek starają się nam uświadomić, jakie zagrożenia czyhają na przyrodę, i jak możemy im zaradzić, chociaż w minimalnym stopniu.

Bajki z morałem są niezwykle potrzebne, aby rodzice mogli swoim pociechom, już od wczesnych lat młodości wpajać co jest dobre, a co złe oraz to, że na wiele czynników mamy wpływ my sami. Pokazujmy zatem jak oszczędzać prąd, segregować śmieci, dbać o przyrodę. To niezwykle ważne.

Nasza bajka została wydana w przepiękny sposób. Zdobią ją przepiękne ilustracje, które działają na wyobraźnię i uprzyjemniają czytanie tej pozycji. Dzieci oraz dorośli na pewno będą zachwyceni. Dodatkowo znajdziemy w niej Ekozadania, które mogą wykonać wasze dzieci oraz Ekoquiz, który możecie wykonać wspólnie.

"Ekoliski. Misja ratowania Ziemi" to niezwykle ciekawa pozycja w literaturze dziecięcej, która przekazuje ważne informacje oraz uczy swoich odbiorów wielu ważnych spraw dotyczących naszej planety. Polecam.

Avatar użytkownika - AgnieszkaKaniuk
AgnieszkaKaniuk
Przeczytane:2021-07-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Recenzenckie , Posiadam,

Kochane dzieci, drodzy rodzice kilka dni temu dobiegł końca rok szkolny i zapewne większość z Was wybiera się na wakacje we wspaniałe rejony Polski i świata. Wypoczywając, będziecie mieli możliwość podziwiać piękno otaczającej Was przyrody. Nasza planeta Ziemia obfituje bowiem w ogromne bogactwa fauny i flory. Ofiaruje nam czyste morza, w których możecie się kąpać, piękno zieleni lasów i łąk, a także niesamowite górskie szlaki, którymi być może będziecie wędrować. Mało tego na pewno niektórzy z Was wybiorą się na wycieczki egzotyczne i spotkają np. słonie. Czas spędzony na beztroskim wypoczynku wśród tak cudownych okoliczności przyrody, kiedy każdego dnia będziecie mogli budzić się, słuchając śpiewu ptaków w słoneczny poranek, bez wątpienia upłynie Wam bardzo przyjemnie i z wakacyjnych przygód przywieziecie wiele wyjątkowych wspomnień, do których będziecie wracać przez cały rok. Jestem przekonana, że pakując swoją wakacyjną walizkę, zabieracie ze sobą rzeczy, które najbardziej lubicie. Mam do Was jednak wielką prośbę, abyście nie zapomnieli spakować także ciekawej i mądrej książki, którą będziecie mogli przeczytać wspólnie ze swoimi pociechami, leżąc na leżaczku.

My dorośli doskonale zdajemy sobie sprawę, że życie na naszej planecie jest zagrożone w przeważającej mierze przez nieodpowiedzialne, a wręcz bezmyślne działania człowieka, dlatego od najmłodszych lat powinniśmy uświadamiać dzieci, jak niezmiernie ważne jest, abyśmy już teraz każdego dnia podejmowali wszelkie możliwe działania mające na celu ochronę przyrody. W przeciwnym razie dzisiejsze piękne krajobrazy i zwierzęta już wkrótce zostaną dla człowieka tylko odległym wspomnieniem, gdyż z przykrością trzeba to otwarcie powiedzieć, nasza Matka Ziemia stanie się jednym wielkim wysypiskiem śmieci, a przyszłe pokolenia zmuszone będą szukać możliwości życia na innej planecie. Jednak, czy któraś z pozostałych planet układu słonecznego jest na tyle przyjazna człowiekowi, aby stworzyć odpowiednie warunki do przetrwania?
Na to pytanie znajdziecie odpowiedź dzięki książce Pana Marka Marcinowskiego „Ekoliski.Misja ratowania Ziemi”, która przeczytana na łonie natury jeszcze mocniej trafi do świadomości młodego czytelnika, a i nam dorosłym mocno w to wierzę, da do myślenia, co zaowocuje dobrem dla nas wszystkich.

Na kartach książki poznajemy Zuzię i Wojtusia. Dzieci, którym na serduszkach mocno leży ochrona środowiska. Pewnej nocy dzieci mają magiczny sen, w którym dwa wspaniałe zwierzątka odwiedzają ich i są bardzo oczarowane pięknem naszej planety. Jak same mówią, uwielbiają nas odwiedzać, ale są zaniepokojone tym, co może się z nią stać, jeśli my ludzie bez zwłoki nie zatroszczymy się o jej dobro. Miłka i Miłek, bo tak właśnie mają na imię, pokazują swoim ziemskim przyjaciołom wizje tego, jak będzie wyglądała Ziemia, jeśli człowiek nie zapobiegnie jej zagładzie. Co więcej, w sobie tylko znany sposób zabierają rodzeństwo w wędrówkę po każdej z planet układu słonecznego, po to, aby wspólnie mogli sprawdzić, czy jest możliwość, abyśmy mogli osiedlić się na którejś z nich. Sprawdźcie sami, do jakich wniosków doszli podczas swojej magicznej wyprawy.

„Ekoliski” to bardzo wartościowa książka, która nie tylko bawi, ale i uczy. Zapewnia wspaniałą lekturę, ale przede wszystkim skłania do bardzo ważnej rozmowy rodzica z dzieckiem, która podczas wakacyjnego obcowania z naturą przyniesie jeszcze bardziej wymierne skutki. Warto również wspomnieć, że w „Ekoliskach” dziecko będzie mogło przypomnieć sobie wiedzę zdobytą podczas czytania pierwszej książki dla dzieci autorstwa Pana Marka „Kosmoliski”, której moją recenzję możecie przeczytać tutaj. W związku z tym właśnie w takiej kolejności polecam te książeczki czytać.

Zawarta w książce wiedza to bardzo ważny, aczkolwiek niejedyny atut tego tytułu. Nie mogłabym bowiem nie wspomnieć o jej pięknym wydaniu i ślicznych ilustracjach, których kilka dla Was zostawiam na moim blogu lub Facebooku.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że przyciągną one uwagę dziecka i wywrą na nim wielkie wrażenie. Nie piszę tego bezpodstawnie, ponieważ poznawałam „Ekoliski” wspólnie z moim pięcioletnim siostrzeńcem i podobnie, jak miało to miejsce podczas czytania „Kosmolisków, tym razem był nią oczarowany. Karolka ogromnie ucieszyły także niespodzianki przygotowane przez autora, które znalazł na końcu książki. A były to quiz z pytaniami odnoszącymi się do przyrody, działań sprzyjających jej ochronie oraz układu słonecznego i planet, a także Ekozadania skłaniające dziecko do aktywizacji na rzecz dobra naszej planety. Nasza rodzina dba o to, co kocha, a więc także o czystość przyrody, a Wy?
Rodzicu, spraw, by podróż w kosmos była marzeniem twojego dziecka, a nie koniecznością.

Recenzja powstała we współpracy z autorem, za co bardzo dziękuję.

Avatar użytkownika - nataliastragowska
nataliastragowska
Przeczytane:2021-06-29, Ocena: 6, Przeczytałam,

Kolejna książka dla dzieci za mną ;) taka miła odmiana na zakończenie miesiąca ;) to już druga książka autora, którą mam możliwość zrecenzować ;) te popularnonaukowe książeczki dla dzieci sprawiają, że sięgam po nie z podwójną radością.

Tym razem liski : Miłka i Miłek zabierają Wojtka i Zuzię na wycieczkę po planetach. Uświadamiają dzieciom, jak ważne jest dbanie o środowisko, segregacja śmieci i dbanie o naszą planetę. Dzieci podróżując po każdej planecie, dowiadują się, że poza Ziemią, żadna planeta ? nie nadaje się do zamieszkania przez ludzi. Dlatego aby dobrze nam się żyło na naszej planecie - Ziemi, trzeba bezwzględnie o nią dbać. Dzieci zrozumiały, że każdy może przyczynić się do tego, aby żyło nam się lepiej.

Pięknie zilustrowana, zawierająca mnóstwo ciekawostek i ciekawych treści. Myślę, że zarówno dzieci jak i dorośli znajdą w niej coś dla siebie. Dodatkowo, na końcu książki znajdują się pytania dotyczące treści publikacji oraz quiz. Uważam, że ta pozycja świetnie nadawałaby się na lekcję biblioteczną w młodszych klasach ;) ja jestem absolutnie zachwycona i poraz kolejny się NIE zawiodłam ;) jeśli szukacie ciekawych pozycji dla swoich pociech, to uważam, że ta pozycja będzie idealnym strzałem w dziesiątkę!! ?? Bardzo dziękuję autorowi za możliwość zrecenzowania pozycji! ;) Polecam Wam gorąco tę pozycję i przyznaję ??????????/10 punktów!! ??

Avatar użytkownika - Kumbrysia
Kumbrysia
Przeczytane:2021-06-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

"Ekoliski. Misja ratowania Ziemi" Marek Marcinowski to kolejna podróż po planetach Układu Słonecznego.
Na wyprawę zabierają Nas cudowne liski Miłka i Miłek. Podczas podróży uświadamiają Zuzię i Wojtusia jak ważne jest dbanie o nasza planetę. Zwiedzając cały Układ Słoneczny, dochodzą do wniosku, że nie ma drugiej tak przyjaznej planety jak Ziemia - należy zacząć działać, aby ją chronić. Ciekawe kto z Was rozwiąże quiz, spełni lub spełnił wszystkie Ekozadania?

Bajka Marka Marcinowskiego uczy Nas i nasze dzieci, że potrzeba tak niewiele, aby zadbać o Ziemię. Czy segregujecue śmieci? Czy oszczędzacie wodę?
Jest wiele małych rzeczy, które możemy zrobić dla Naszej Planety i dzięki książce dzieci i dorośli mogą się wiele nauczyć.
"Ziemię możemy ocalić, jeśli sami zaczniemy działać. "??????

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-06-01, Ocena: 6, Przeczytałem,

Wspaniała bajka w twardej oprawie. Rozpoczyna się całkiem niewinnie, przez co sprawia, że wasze dzieci chętniej będą chciały zasypiać. W końcu nigdy nie wiadomo ile czeka nas przygód podczas snu.
,, Ale cóż to był za sen! Dzieciom przyśniły się małe sympatyczne zwierzątka, które nie dość, że potrafiły mówić, to jeszcze zabrały dzieci w magiczną podróż po niezwykłych miejscach..."
Tym razem na wspaniałą wyprawę po świecie zabiorą nas Miłka i Miłek. Sympatyczne liski, które nie tylko zadają pytania, ale i potrafią odpowiedzieć w taki sposób, by każdy maluszek czuł się doceniany i potrzebny. Ukazują nam planety nie tylko opisem, ale i bogatą ilustracją. Wszystko jest tu tak wyraźne, ciepłe i proste, że nie tylko zaciekawi dziecko, ale i bajkowym sposobem sprawi, że dzieci tę wiedzę zachowają na dłużej. I nie chodzi tu tylko autorowi by pokazać same planety, ale i co jeszcze można zrobić, by je chronić.
,, Czy wiecie, że podłączone do kontaktu sprzęty elektroniczne, nawet jeśli są wyłączone, cały czas zużywają prąd? W skali całego roku są to duże ilości, dlatego należy wyciągać wtyczki nieużywanych urządzeń z kontaktów".
Przy tej bajce nie można się nudzić. Mamy w niej sposobność pokazania naszym dzieciom w jaki sposób one już mogą dbać o naszą planetę. Jak mogą się przyczynić do recyklingu. W jaki sposób wykorzystywać pojemniki po jogurtach, czy też zapobiegać marnowaniu wody. Może się wydawać, że Ziemia daje nam nieskończone pokłady wody, dlatego można ją marnować. Co jednak, kiedy przyjdą niespodziewane susze, czy też człowiek celowo skazi naszą wodę? Czy wtedy dopiero docenimy jej znaczenie?
,, Warto walczyć o naszą planetę, by żyć w przyjaznym miejscu i by pozostało ono przyjazne także dla przyszłych pokoleń".
Na końcu książki znajdziecie ekozadania, dzięki którym możemy wspomóc nasz świat. Idealne zadania dla dzieci i przestroga dla dorosłych. Dziękuje autorowi, że nakierowuje nasz dzieci na właściwe działania w tak prosty i piękny sposób. A dla ciekawych znajdzie się quiz. Czy czytaliście książkę uważnie?

"Ziemię możemy ocalić, jeśli sami zaczniemy działać".

Najbardziej cieszy mnie fakt powstawania książek, z których dużo dobrego może wynieść zarówno młodszy, jak i starszy czytelnik. Z pewnością do takiej grupy zalicza się nowa propozycja wydawnicza autora "Kosmolisków", której niezwykle aktualne przesłanie winniśmy wszyscy zakodować nie tylko w swoim umyśle, ale i w sercach. Z korzyścią dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Marek Marcinowski to niepoprawny marzyciel i pasjonat rynków finansowych, podróży i fotografii. Autor trenuje hobbistycznie fechtunek, uwielbia łamigłówki, szachy i jazdę na rowerze. Jest wielkim fanem gier planszowych i obserwacji astronomicznych. Prowadzi szkolenia giełdowe. Autor książek "Sukces na giełdzie. Tajniki i wskazówki największych polskich ekspertów giełdowych" oraz "Wiele do stracenia" i "Kosmoliski".

Kosmiczne liski Miłka i Miłek zabierają Zuzię oraz Wojtusia w intrygującą podróż po Układzie Słonecznym. Bohaterowie poszukują bowiem miejsca podobnego do Ziemi, na którym będą mogli w przyszłości żyć ludzie. W  trakcie eksploracji okazuje się, że nasza planeta jest wyjątkowa, a dzieci dowiadują się w jaki sposób mogą każdego dnia dbać o Ziemię.

Drugi tom kosmicznej serii Marka Marcinowskiego tym razem dotyka tematu niezwykle aktualnego w obecnych czasach, czyli szeroko rozumianej ekologii. Autor po raz kolejny udowadnia, że w literaturze dla dzieci można zgrabnie połączyć ze sobą rozrywkę i edukację, oddając w ten sposób do rak młodego czytelnika książkę angażującą na każdej płaszczyźnie. Jeśli mamy więc wybierać literaturę dla naszych dzieci, wybierajmy właśnie taką, niosącą ze sobą ważne myśli, jakie należy zaszczepić w młodych umysłach.

Głównym targetem "Ekolisków" są dzieci w wieku od 3 do 8 lat, jednak jestem przekonana, że ze wspólnego czytania sporo wyniesie dla siebie także dorosły czytelnik. Miłka i Miłek uświadamiają bowiem, jak ważne jest dbanie o nasze środowisko. I co istotne w tym aspekcie, dbanie nie tylko raz na jakiś czas, ale dbanie na co dzień, począwszy od wieczornego podlewania ogródka, a skończywszy na używaniu wielorazowych torebek. W tej bajce znajdują się liczne przykłady tego, jak w ramach troski o naszą planetę, postępować w życiu codziennym.

Muszę przyznać, że pomysłowa koncepcja odwiedzenia planet Układu Słonecznego, celem pokazania tego, jak nietuzinkowa jest Ziemia, dość znacząco działa na wyobraźnię. Młodemu czytelnikowi uzmysławia bowiem, że ludzkość na ten moment nie ma alternatywy dotyczącej kolonizacji innej planety. Starszemu natomiast przypomina, że zachowanie dzieci w temacie ochrony środowiska w dużej mierze zależy od przekazywanych wzorców.

Na końcu bajki Marka Marcinowskiego znajdują się Ekozadania, które warto zrealizować ze swoim dzieckiem, gdyż z pewnością okażą się świetną zabawą, ale i niezapomnianą lekcją. Jest także Ekoquiz, którego można rozwiązywać rodzinnie. Każdy z tych dodatków to świetny sposób na pożyteczne spędzenie czasu ze swoim szkrabem.

"Ekoliski" to bajka, która zachwyca zarówno szatą graficzną pod postacią kolorowych ilustracji z przyjazną dla oka kreską po treść, będącą niezwykle wartościową w kontekście naszego obecnego życia. Dzięki takiej literaturze dużo łatwiej uczyć nasze dzieci poszanowania do matki natury, a to z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Wiele do stracenia
Marek Marcinowski0
Okładka ksiązki - Wiele do stracenia

W ŚWIECIE NAPĘDZANYM ŻĄDZĄ PIENIĄDZA NIE MA MIEJSCA DLA SŁABYCHAndrew Freshet sądzi, że złapał szczęście za ogon. Pnie się po szczeblach kariery w jednym...

Kosmoliski
Marek Marcinowski0
Okładka ksiązki - Kosmoliski

Piżamka jest? Gotowi do snu? Super! Kosmoliski zakręcą srebrnymi ogonami, aż posypie się gwiezdny pył, a wtedy zabiorą Was w kosmos na nieziemską przygodę...

Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch