Ekoliski. Misja ratowania Ziemi

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-05-25
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
Dodał/a opinię: paulinarobak

"EKOLISKI. Misja ratowania Ziemi" to druga w serii bajek Marka Marcinowskiego o przygodach z kosmicznymi liskami w roli głównej. Jeśli ktoś posiada "Kosmoliski" i uznaje je za niezwykle edukacyjną bajkę to nie zawiedzie się również w tym przypadku.

Piękne ilustracje przedstawiają cechy charakterystyczne planet, a zarazem problemy, z jakimi musimy się obecnie zmierzyć. Ziemia jest pokazana m.in. jako miejsce, w którym znajdują się ogromne fabryki z dymiącymi kominami i płonącymi lasami, a wokół są porozrzucane różnego rodzaju odpady. Kolory są ciemne, a cały widok jest przygnębiający. Znajduje się też inna wizja Ziemi, gdzie stoi uroczy domek z ogródkiem, a obok niego rośnie piękne drzewo. Również użyte kolory przywołują pozytywne emocje. Musimy pamiętać, że to od nas - ludzi - zależy, czy otaczający świat będzie miał piękne i przyjemne barwy, a do tego będzie nas nastrajał pozytywnie, czy wybierzemy wizję przygnębiającą z zanieczyszczoną glebą, wodą i powietrzem, co z pewnością negatywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Z treści dowiadujemy się o warunkach, jakie panują na innych planetach. Mamy okazję zastanowić się nad tym czy moglibyśmy żyć na Wenus lubnUranie.

Fantastycznym pomysłem jest zamieszczona w książeczce lista Ekozadań, które pozwalają na wprowadzenie do codziennego życia bardzo ważnych nawyków, które pozytywnie wpływają na nasze otoczenie. Po przeczytaniu książeczki wiemy, że aby żyło nam się przyjemniej, a otoczenie sprzyjało naszemu zdrowiu należy pamiętać o:
- oszczędzaniu prądu i wody,
- niemarnowaniu jedzenia,
- ograniczeniu korzystania z jednorazowych woreczków foliowych i plastikowych butelek,
- wykorzystaniu częściowo zapisanych kartek (np. do gry w kółko i krzyżyk),
- częstszych spacerach zamiast podróży autem (np. w przypadku wyprawy do pobliskiego sklepu),
- segregacji odpadów.
Możemy także zbudować budkę lęgową lub karmnik dla ptaków, zasadzić drzewo, które rosnąc będzie produkowało niezbędny nam do życia tlen.
Na końcu książki znajduje się Quiz zachęcający czytelnika do poszukiwania odpowiedzi na zamieszczone w nim pytania.

"Ekoliski" to niezwykle wartościowa pozycja, którą polecam wszystkim dzieciom i ich opiekunom, ponieważ to dzięki wspólnym działaniom możemy odnosić większe sukcesy. Książka zawiera bardzo ważne informacje, a przede wszystkim uwrażliwia czytelnika na obecnie występujące problemy.

Zobacz opinie o książce Ekoliski. Misja ratowania Ziemi

Kup książkę Ekoliski. Misja ratowania Ziemi

Wiele do stracenia
Marek Marcinowski0
Okładka ksiązki - Wiele do stracenia

W ŚWIECIE NAPĘDZANYM ŻĄDZĄ PIENIĄDZA NIE MA MIEJSCA DLA SŁABYCHAndrew Freshet sądzi, że złapał szczęście za ogon. Pnie się po szczeblach kariery w jednym...

Kosmoliski
Marek Marcinowski0
Okładka ksiązki - Kosmoliski

Piżamka jest? Gotowi do snu? Super! Kosmoliski zakręcą srebrnymi ogonami, aż posypie się gwiezdny pył, a wtedy zabiorą Was w kosmos na nieziemską przygodę...

Dom marionetek
Natasza Socha