Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX

Steve Jobs chciał waszych pieniędzy. Mark Zuckerberg pragnie wam pomóc udostępnić zdjęcia bobasów. Elon Musk zamierza uratować świat przed zagładą.

Wizjoner, geniusz, nieznośny szef, najbardziej zuchwały przedsiębiorca Doliny Krzemowej, jeden z najbogatszych ludzi na ziemi. Człowiek stawiany w jednym szeregu z Thomasem Edisonem, Henrym Fordem i Stevem Jobsem. Każdy start-up w jego rękach zmienia się w złoto.

Stworzył PayPala, koncern samochodowy Tesla Motors, a także SpaceX - firmę wysyłającą prywatne rakiety w kosmos. Muskowi udało się, mimo że jego życie jest niedorzeczne. A może właśnie dlatego.

Żeby przekonać rząd, że pojawił się nowy gracz w wyścigu kosmicznym, zaparkował rakietę na trawniku przed siedzibą Federalnej Administracji Lotnictwa w Waszyngtonie.

Gdy po auta Tesli ustawiały się kolejki chętnych, Leonardo DiCaprio błagał Elona o egzemplarz elektrycznego Roadstera. Musk oczywiście odmówił. Ashlee Vance, publicysta specjalizujący się w nowoczesnych technologiach, przeprowadził dziesiątki wywiadów z rodziną, przyjaciółmi i pracownikami Elona Muska. Dotarł także do jego wrogów. Sam Musk przyrzekł, że zrobi wszystko, by nie dopuścić do publikacji tej książki. Nagle zmienił zdanie - oto ona.

Informacje dodatkowe o Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016-02-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX

Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-09-23, Mam,

Ashlee Vance, redaktor The Register New York Timesa rzucił się trochę na głęboką wodę wybierając na temat swojej pierwszej książki biografię Muska. Jak wiadomo każdemu, kto interesuje się dokonaniami jego firm, miliarder nie słynie ze szczególnej gadatliwości i miłości do mediów. Przypomina nam to nieustannie sam autor od samego początku książki. Po ogłoszeniu planów publikacji, Musk miał ponoć stanowczo odmówić współpracy, jak i grozić uprzykrzaniem życia autorowi. Jak w końcu udało się ukończyć niniejszą biografię? Odpowiedź znajdziemy w rozdziale Świat według Elona, który znakomicie szkicuje cały klimat Musk Landu i Doliny Krzemowej.

Narracja książki przebiega w standardowy sposób dla biografii - poznajemy korzenie Muska, jego niezbyt udane dzieciństwo w RPA. Popularna szkolna mądrość mówi: szanuj tego nieśmiałego fajtłapę w wielkich binoklach, bo za kilkanaście lat możesz go prosić o zatrudnienie. Zasada ta idealnie pasuje do zarysowanej przez Vance`a sylwetki małoletniego Muska. Nie był on zbyt mizerny czy słaby, ale od małego przekładał książki czy komiksy dla kolegów, a tych, którzy się nieroztropnie do niego zbliżyli - szybko irytował swoim egocentryzmem i przemądrzałością. Dowiadujemy się także o miłości Muska do gier komputerowych, jego gustach literackich, ścieżce edukacji.

Elon Musk ze względu na ryzyko podejmowanych działań, jest często porównywany do marvelowskiego Tony`ego Starka, choć sam tego nie propaguje, to też nie stara się takiego porównywania negować. Ciekawostką, której można dowiedzieć się z tej książki jest to, że odtwórca filmowej roli Tony`ego Starka, Robert Downey Jr., inspirował się postacią Muska w trakcie kręcenia Iron Mana - część zdjęć do filmu realizowana była w fabryce SpaceX.

Prawdziwą gratką dla fanów będą zamieszczone na końcu książki dodatki, zawierające m.in. szczegóły rozprawy sądowej o rzekomą kradzież pomysłu na Zip2, czy mail dotyczący wejścia SpaceX na giełdę zaadresowany przez Muska do swoich pracowników.

Nie mam wątpliwości, że nie jest to ostatnia biografia, jakiej doczekał się wciąż młody i aktywny twórca Paypala, SpaceX, Tesli i SolarCity. Jednak przy jego powściągliwości na kolejny życiorys może nam przyjść poczekać ładnych kilka lat. Jeśli więc chcecie poznać, jak Musk zbudował swoje imperium zmieniające świat - zostaje wam ta pozycja Vance`a, którą polecam.

Avatar użytkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2017-03-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek w 2017,
Z czystej ciekawości postanowiłam przeczytać biografię tego szaleńca. Dlaczego używam właśnie takiego określenia? Ponieważ tak był i w niektórych kwestiach nadal jest postrzegany Elon. Człowiek z otwartym umysłem i chyba milionem pomysłów na minutę. Zdaje mi się i książka to poniekąd potwierdza, że ten człowiek to istna maszyna zaklęta w ludzkim ciele. Jak można pracować z taką intensywnością na tylu polach różnych dziedzin nauki i nie zwariować? Nie da się. Tak, ten człowiek iście oszalał. Jest obłąkany na punkcie fizyki, nowej technologii i zmian jakimi może uraczyć ludzkość. Jestem pełna podziwu dla jego pracy. Mimo przeciwności jakie napotykał na swojej drodze potrafił odpowiednio manewrować swoimi projektami, żeby osiągnąć swoje cele. Wychodziło to różnie wobec początkowych założeń ale nietaktem byłoby odmówienie mu jego analitycznych i kretywnych zdolności. Ten człowiek jest genialnym inżynierem, ale nie widzi problemu w przejmowaniu obowiązków innych ludzi. Przecież o budowaniu rakiet też nie miał kiedyś zielonego pojęcia. To zaangażowanie jakim się charakteryzuje powoduje opadanie szczęki u setek tysięcy ludzi. Bez wątpienia możemy go podziwiać za ambicję, twórcze myślenie i moc jaką w sobie ma. Myślę, że to szalony geniusz, o którym będzie głośno jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Musk to stąpająca po Ziemi innowacja, która tylko czeka aż powiedzie się jej plan o autostradzie na Marsa. Elon nie robi tego dla siebie, jak przyznaje, sam nawet nie musi postawić swojej stopy na Marsie. Robi to dla ludzkości i widzi w tym głębszy sens. Jego pomysły są dla przeciętnego Kowalskiego czy Smitha totalną abstrakcją, ale takie myślenie będzie podstawą życia naszych dzieci i wnuków. Niesamowita postać, która lubi budzić kontrowersje. Nie wszystkie jego pomysły zasługują na oklaski, ale nie można im odmówić tej iskierki, która zrewolucjonizuje ludzkie życie. Czy zawsze na lepsze? O tym przekonamy się na własnej skórze...
Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2017-02-22, Przeczytałem, 26 książek - 2017,
Czy można zostać milionerem? Czy można zmieniać świat i ile to kosztuje?
Avatar użytkownika - milord
milord
Przeczytane:2019-12-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

To moja druga biografia a postać nader inspirująca. Zdecydowałam się siegnąć więc po tę pozycję. I szczerze to bardzo mi się podobała ale jeśli ktoś oczekuje tajemnicy sukcesu lub przepisu na ciekawe życie to za dużo tutaj nie otrzyma. Mam wrażenie, że książka jest bardzo ocenzurowana, niemniej jednak naprawdę warto przeczytać.