Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów

Wydawnictwo: Poradnia K
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon
Ilustracje: brak

Tom 3 cyklu Enola Holmes

„Doskonale sobie poradzisz sama, Enolu” – pisała matka młodszej siostry Sherlocka Holmesa przed swoim tajemniczym zniknięciem. Dziewczyna myśli o tym przesłaniu za każdym razem, kiedy jest jej trudno czy smutno. To dzięki wsparciu mamy Enola postanawia, że nie podda się woli braci i nie będzie tracić czasu na pensji dla dobrze urodzonych panien, tylko wyruszy do Londynu, by zostać perdytorystką – detektywką poszukującą zaginionych osób.

A w tomie trzecim jej przygód znika nie byle kto, tylko sam doktor Watson, którego Enola zdążyła poznać i polubić. Za wszelką cenę postanawia zatem odszukać zaginionego przyjaciela swojego brata. Czy bukiet przedziwnych kwiatów, który otrzymała żona lekarza, ma jakieś znaczenie dla sprawy? Sherlock je ignoruje – czy słusznie? Kto z rodzeństwa – i czy ktokolwiek? - odnajdzie zaginionego?

Tagi: literatura angielska Anglia XIX wiek Sherlock Holmes zaginięcie perdytorystka Enola Holmes Londyn doktor Watson mowa kwiatów bukiet przebranie ogłoszenie szyfr

Kup książkę Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów

Opinie o książce - Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów

Avatar użytkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo

Pierwszy tom serii o przygodach rezolutnej Enoli czytałam już kilka miesięcy temu. W końcu jednak nadszedł ten dzień, kiedy mogę opowiedzieć o swoich wrażeniach na temat kolejnych dwóch tomów tej serii. Jak myślicie, podobały mi się one bardziej niż tom pierwszy, czy może wręcz odwrotnie?

Enola Holmes obecnie przebywa w Londynie i z dużą skutecznością ukrywa się przed oczami braci. Oczywiście, oni nadal jej poszukują - wszystko, by wysłać ją do szkoły z internatem, gdzie “wyjdzie na ludzi”. Enola natomiast woli samodzielne życie i niezależność. Może to osiągnąć dzięki zmianom tożsamości: koniec z Enolą, teraz na salony wychodzi Ivy Meshle, a w tomie trzecim Viola Everseau. Jednak tak liczne zmiany nie przeszkadzają dziewczynce w rozwiązywaniu kolejnych spraw kryminalnych. Pozostaje pytanie: czy pomogą one w dalszej ucieczce przed Sherlockiem i Mycroftem?

Zacznę od kilku słów na temat drugiego tomu. Tutaj zdecydowanie się dzieje i autorka postanowiła chyba postawić na jeszcze większy dynamizm akcji - wyszło jej to tylko na dobre. Pierwszą rzeczą jednak, którą się zachwyciłam, była sama główna bohaterka, która stała się tutaj bardziej dojrzała, lepiej zorganizowana i pokazała swoją inteligencję, przez co wiem już, do czego zdolna jest ta dziewczynka.

Warto wspomnieć również o tym, że Enola to bohaterka feministyczna, ponieważ jawnie sprzeciwia się ona dominacji mężczyzn nad kobietami oraz dąży do pokazania swoim braciom (oczywiście nie tak prosto w oczy, bo natychmiast wysłaliby ją do szkoły z internatem), że jako kobieta również może śmiało rozwiązywać wszelkie zagadki i wychodzi jej to naprawdę bardzo dobrze.

Zagadka, jaką trzeba rozwiązać w Sprawie leworęcznej Lady, jest intrygująca od pierwszej strony. Nie wiadomo czego się spodziewać, kim jest tytułowa Lady oraz w jaki sposób zniknęła czy też co takiego zrobiła, że wzbudziła zainteresowanie. Przyznaję się bez bicia, że nie potrafiłam się oderwać od tej książki i pochłonęłam ją w dosłownie kilka godzin.

Przejdę już do trzeciego tomu, czyli Sprawy złowieszczych bukietów. Niestety ta część odbiega jakością od tomu poprzedniego. Dynamizm, który tak pokochałam, jest tutaj dość znikomy i ta historia nie wciągnęła mnie tak, jak się tego spodziewałam. Jednakże! Nie jest tak, że tę pozycję można skreślić i odstawić w kąt. Absolutnie nie!

Autorka przyłożyła ogromną wagę do tego, co przekazuje swoim czytelnikom. Dzięki temu dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy na temat kwiatów. Każdy gatunek przypisywany jest do innego uczucia. Osobny kwiatek będzie pasował do zazdrości, osobny do smutku, a jeszcze inny do współczucia. Dzięki temu nasza główna bohaterka wiedziała, że coś nie gra i dowiedziała się oczywiście co takiego. Nie można też zapomnieć o tym, że głównym zainteresowanym był tutaj doktor Watson, więc to również bardzo pozytywnie wpływa na jakość tej historii.

Mimo pewnych uwag nie mogę napisać, że te dwa tomy są złe. Dla mnie miały w sobie coś takiego, co przyciągało moją uwagę, więc to oczywiście na plus. Wyraźnie zarysowany wątek feministyczny również zasługuje na ogromnego plusa. Kreacja głównej bohaterki? Niezmiennie: na plus. W trzeciej części gdzieś to moje zainteresowanie nie było tak podtrzymane, jednak i tak uważam, że jest to dobra powieść.

Jeżeli lubicie zagadki kryminalne, interesuje Was postać Sherlocka Holmesa czy też po prostu szukacie książki, która oderwie Was, choć na trochę - to koniecznie musicie poznać serię o przygodach Enoli Holmes.

No i na razie to by było na tyle. Przygoda z Enolą, mimo iż miła, kończy się, zanim na dobre się rozpocznie. Cóż, jaki format, takie czytanie... Intrygi wymyślone ciekawie, postać głównej bohaterki ostatecznie tak nie męczy, jak na początku, tylko jakoś Sherlocka się szkoda robi, tak bardzo jest on biedny w tej serii. Niby trochę szkoda, że ta trylogia tak szybko się skończyła, ale myślę, że seria długo trylogią nie pobędzie. Myślę, że już niebawem pojawi się kolejna książeczka w formie przyjemnego przerywnika między "poważnymi" pozycjami. Ja na pewno po nią sięgnę, jak tylko się pojawi.

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2020-03-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

Enola musi zmieni swój image, stworzyć nową tożsamość, by Sherlock nie wpadł na jej trop. Wykorzystuje do tego różne stroje, kosmetyki, rzeczy zmieniające wygląd oraz… zabawę słowami! Bohaterka ma jeszcze jeden problem. Ktoś w ogłoszeniu przesyła jej zaszyfrowaną wiadomość. Wygląda to na wiadomość od matki, ale coś jest w niej nie tak…

Perdytorystka zaczyna własne poszukiwania doktora Watsona. Wykorzystuje swoją inteligencję i spryt oraz sztukę makijażu, nową dla niej umiejętność. Efekty są oszałamiające! Logice i pobudzeniu umysłowemu pomaga przypadek lub wypadek. I coś, co lekceważy słynny detektyw – zjawisko świata kobiecości. Enola zna mowę kwiatów. Rozszyfrowuje wiadomość przesłaną pani Watson za pomocą brzydkiego bukietu. Brrr!

Enola, buntowniczka i marzycielka, od początku sprzeciwia się normom społecznym. W tym tomie młoda kobieta bardziej szokuje swoim postępowaniem i czasami niewybrednymi komentarzami, co mnie bawiło. Łamie konwenanse nie tylko dla zasady, także z powodu sytuacji i dla dobra śledztwa. Pokazanie kostki w marcu 1889 roku było nie do pomyślenia! A ona popełnia znacznie więcej gaf. Przy tym pomstuje na ubrania, które utrudniają jej życie, ale potrafi je też doskonale wykorzystać dla własnych celów kamuflażowo-dochodzeniowo-dobroczynnych. Jak na czternastolatkę wspaniale sama radzi sobie w wielkim mieście, choć jako dziecko tęskni za matką. Zakończenie w ogólnym zarysie jest przewidywalne, ale zaskakuje zachowanie Holmesów. Chapeau bas!

Razem z Enolą przemieszczałam się po Londynie. Byłam w City i na East Endzie. Słyszałam zgiełk na ulicach, widziałam kłęby brudnej mgły, czułam odór Tamizy i wyziewy z gazowni, smród końskiego nawozu i swąd dymu. Obserwowałam reakcje londyńczyków na nowe oblicza bohaterki. Z ciekawością przyglądałam się ludziom z różnych klas społecznych, a historia jednego z nich przyprawiła mnie o ciarki. Rzeczywistość tamtych czasów dla biedoty w slumsach była zatrważająca. To swoista żywa lekcja historii życia pod koniec XIX wieku.

Gorąco polecam i młodym, i tym starszym czytelnikom cykl powieści detektywistycznych dla młodzieży Enola Holmes. Niby lekkie i przyjemne w czytaniu, angażujące w śledztwa, ale i edukujące w zakresie wiedzy o życiu w Anglii pod koniec XIX w. Zaprzyjaźnijcie się z upartą Enolą Holmes, która przysparza starszym braciom kłopotu i zachowuje się jak chłopak. Uczcie się, jak być sobą, jak sobie radzić w życiu i szyfrować wiadomości. Weźcie z niej przykład, by spełniać swoje marzenia i realizować to, co w duszy gra, a nie to, co wypada.

Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady
Nancy Springer; 0
Okładka ksiązki - Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady

Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady to druga książka opowiadająca historię Enoli Holmes, młodszej siostry najsłynniejszego detektywa na świecie. Enolę...

Wizna
Jacek Komuda