Epidemia

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2019-04-16
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788380624979
Liczba stron: 296
Tytuł oryginału: Outbreak

Ocena: 4.67 (6 głosów)
Inne wydania:

Klasyka thrillera medycznego.

Gdy założyciel Kliniki Richtera w Los Angeles zapada na nieznaną chorobę, nikt jeszcze nie wie, że to początek epidemii. Już wkrótce jednak chorują lekarze i pacjenci, liczba ofiar rośnie lawinowo, a władze nie potrafią znaleźć przyczyny.

Marissa Blumenthal, młoda lekarka z Centrum Kontroli Epidemiologicznej w Atlancie, próbuje rozwikłać zagadkę, z którą nie poradziły sobie autorytety medyczne, i powstrzymać epidemię, nim będzie za późno.

Epidemia - klasyczne już dzieło Robina Cooka - zawiera wszystkie niemal elementy typowe dla thrillera medycznego: wartką akcję, ciekawych bohaterów, napięcie, trudny problem medyczny i... walkę na śmierć i życie.

Na podstawie powieści powstał znany film pod tym samym tytułem.

Tagi:

Kup książkę Epidemia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Epidemia

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2019-06-11, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Uświadomił sobie, że jest to najpoważniejsza choroba, jaka mu się dotąd przytrafiła."

Książka napisana ponad trzydzieści lat temu, wówczas było to coś nowatorskiego, ze świeżym pomysłem na fabułę, poznawało się ją z dużym poziomem czytelniczej adrenaliny. I choć teraz zamysł scenariusza zdarzeń spowszedniał, spopularyzowała się forma rozrywki thrillerów medycznych, to jednak intryga wciąż potrafi dobrze bawić, chętnie wciągamy się w akcję, z ciekawością śledzimy poczynania kluczowej postaci. Ten rodzaj klasyki dreszczowca świetnie broni, zwłaszcza jeśli spojrzymy na niego z frapującej perspektywy, jak bardzo zmieniły się dokonania naukowców, jak wiele już wyjaśniły przeprowadzone badania, w jakim stopniu metamorfozie uległa świadomość społeczna na temat wybranych aspektów medycyny. Przyznam, że przyjemnie wkroczyłam w codzienną rzeczywistość pozbawioną mediów społecznościowych, nawigacji, komórek, czy wszechobecnej inwigilacji. Na pierwszy plan wysuwają się domysły, podejrzenia i przemyślenia głównej postaci, ścieżka dochodzenia do prawdy i możliwości podejmowania określonych kroków. Trudno oswobodzić się z pułapki kłamstw, oszust, manipulacji, uwolnić z sieci interesów jednostek, firm i organizacji, uciec od politycznych i biznesowych powiązań. Przepełniona determinacją i odwagą walka dobra ze złem, próby wyłowienia na światło dzienne tajemnic podejrzanych i szemranych przedsięwzięć.

Marissa Blumenthal, lekarka pracująca w Centrum Kontroli Epidemiologicznej w Atlancie, staje przed trudnym i niebezpiecznym wyzwaniem. Podąża za źródłem zatrważającej epidemii, czynnikiem nosicielstwa choroby objawiającej się ekstremalnie wysokim stopniem zaraźliwości i śmiertelności, z obowiązkową kwarantanną wybranych obszarów. Ogniska zapalne wybuchają w różnych stanach USA, początkowo ciężko znaleźć styczne punkty w historii pacjentów, lecz z czasem pojawiają się przerażające fakty i zbieżności. Aby wszystko wyjaśnić trzeba sięgnąć do połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, zajrzeć do szpitala misyjnego w Yambuku, rozwikłać zagadkę lawinowych zgonów personelu. Marissa, mimo grożącego niebezpieczeństwa, jako ambitny medyczny detektyw nie odpuszcza w dociekaniach. W pewnym momencie już nie wie, komu tak naprawdę może ufać, kto jest sprzymierzeńcem, a kto wrogiem. Jej niepokój i obawy udzielają się czytelnikowi, autor zgrabnie podtrzymuje napięcie, nie szczędzi nagłych zwrotów akcji, błyskotliwie podsuwa fałszywe tropy. Na książkę spadł szron czasu, a wciąż zajmująco się przy niej bawimy. Odświeżyłam spotkanie z powieścią, czas na przypomnienie ekranizacji. Odsyłam też do zaskakujących obrotów spraw w "Znieczuleniu", sprytnie zaciskającej się pętli niepewności w "Szarlatanach" i serii zagadkowych incydentów w "Polisie śmierci".

bookendorfina.pl

Link do opinii
Tak , ja wiem , że Cook pisze czasem schematycznie i przewidywalnie . Wiem że wydarzenia które opisuje bywają mało prawdopodobne . Wiem że nie jest to literatura najwyższych lotów nawet w swoim gatunku , czyli thrillera medycznego , co z tego ? To wszystko nie zmienia faktu że ja bardzo lubię czytać książki Robina Cooka . Mimo że pojawili się w tym gatunku bardziej , powiedzmy współcześni pisarze , jak chociażby Tess Gerritsen , ze swoją damską parą naczelnych bohaterek w osobach Rizzoli/Isles . Cenię Cooka przede wszystkim za rzetelną , merytoryczną , medyczną stronę jego opowieści . Dawka wiadomości medycznych jest odpowiednia , aby nie nużyć i doskonale dobrana aby zainteresować i wytłumaczyć . W tym wypadku , rozprzestrzenianie i działanie groźnego wirusa i wywołanej przez niego epidemii . W warstwie kryminalno - obyczajowej , ciut gorzej , ale i tak polubiłam Marissę Blumenthal , filigranową kobietę - demolkę :) . Początkującego epidemiologa rzuconego na głębokie wody i doskonale sobie z tym radzącego . Marissa , samotna niczym Zorro , lecz równie jak on odważna i bohaterska , stawia czoła i nie odpuści pola , pewnej organizacji lekarzy która wykorzystała ów wirus dla własnej korzyści . Tutaj właśnie dotykamy pewnego mało prawdopodobieństwa . Bo pani doktor , maleńka i drobna , bez żadnych umiejętności sztuk walki , czy chociażby wysportowania , radzi sobie doskonale ze zbirami dwa razy większymi od niej samej i to równie fizycznie jak i umysłowo . Ale wytłumaczyłam sobie to właśnie w taki sposób , że to takie bezmózgie '' karki '' które można pokonać zwyczajnym sprytem i tej wersji się trzymam :) . W książce nie ma dłużyzn , wszystko dzieje się szybko , bez przeciągania i niepotrzebnego bla blania , czego ja tak nie lubię . Znamienne u Cooka jest też to , że jak nam się wydaje , największy drań , okazuje się prawdziwym przyjacielem , a ten kogo nasza bohaterka uważała za jedynego któremu może ufać , okazał się tym draniem prawdziwym . Książek tego autora przeczytałam już kilka , ale , jako że to dość płodny literacko pisarz , całkiem sporo jeszcze przede mną . Nie omieszkam więc się z tą pozostałą częścią zmierzyć , bo jak lubię , to dlaczego nie ?
Link do opinii
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-08-05, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - IzaaK
IzaaK
Przeczytane:2015-03-31, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - patsi
patsi
Przeczytane:2014-12-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Wacman
Wacman
Przeczytane:2014-03-02, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Missmi
Missmi
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Nano
Robin Cook0
Okładka ksiązki - Nano

Pia Grazdani, piękna studentka medycyny z Polisy śmierci, postanawia wyjechać z Nowego Jorku, by zapomnieć o traumatycznych wydarzeniach. Skuszona możliwościami...

Dewiacja
Robin Cook0
Okładka ksiązki - Dewiacja

\r\nMrożące krew w żyłach powiązania przemysłu farmaceutycznego w thrillerze R. Cooka\r\n\r\nŻona Adama Schonberga, zdolnego studenta medycyny, niespodziewanie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Nie wiem, gdzie jestem
Gayle Forman;
Nie wiem, gdzie jestem
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje