Eucharystia pierwszych chrześcijan

EUCHARYSTIA PIERWSZYCH CHRZEŚCIJAN - wybór najważniejszych tekstów o Eucharystii w pierwszych wiekach istnienia Kościoła

Z okazji 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego ukazuje się drugie, poprawione wydanie tomu pism wczesno - chrześcijańskich (I/II – V w.). Jest on podzielony na dwie części. W pierwszej znajdują się najważniejsze teksty Starego Testamentu w których Ojcowie widzieli wyjaśnienie tajemnicy Eucharystii wraz z ich komentarzami. Druga - poświęcona liturgii, stanowi centrum życia młodego Kościoła.

Czytelnik znajdzie tu pisma dotyczące teologii Eucharystii, a także teksty liturgii eucharystycznej i opisy Mszy św. Dla dobrego zrozumienia zebranych w publikacji tekstów polecamy zapoznanie się z dwoma wstępami: liturgicznym i archeologicznym. Autorzy podjęli się także trudu skomentowania współczesnej Mszy św. słowami Ojców Kościoła. Ostatni rozdział pokazuje jak kształtowała się pobożność eucharystyczna i jakie formy przybierała.

Każdy z tych tekstów jest zupełnie różny, jak różni byli ich autorzy, ale mówią one o jednej i tej samej Eucharystii, którą ukazują z różnych punktów widzenia. ścijan

Informacje dodatkowe o Eucharystia pierwszych chrześcijan:

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2014 (data przybliżona)
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7595-738-9

Kup książkę Eucharystia pierwszych chrześcijan

Eucharystia pierwszych chrześcijan - opinie o książce

Avatar użytkownika - darekolsztyn
darekolsztyn
Przeczytane:2014-06-23, Ocena: 5, Przeczytałem,
Nazywano ją „łamaniem chleba”, „miłością”, „ucztą”, „wspomnieniem”, „tajemnicą”, „pokarmem nieśmiertelności”. Jej sprawowanie połączone głównie było z posiłkiem i nigdy nie straciło charakteru uczty. Słowo „Eucharystia”, bo o niej właśnie mowa wywodzi się od żydowskich modlitw dziękczynnych za wyzwolenie narodu wybranego z niewoli egipskiej, tzw. święta Paschy. W chrześcijaństwie uczta paschalna przybrała nowy, inny wymiar – stała się ucztą niebiańską podczas której spożywa się Ciało i Krew Pańską. Eucharystia inaczej Msza Święta była znana i sprawowana przez uczniów Chrystusa i ich następców. Mówią o niej historyczne i teologiczne świadectwa pierwszych wieków, pisma Ojców Kościoła. Na nic zdadzą się tutaj twierdzenia różnych ugrupowań religijnych i sekt, że wymyślono ją dopiero w czasach późniejszych. Pismo Święte nazywa Chrystusa i Jego Ciało chlebem, a życie wieczne uzależnia od jego spożywania. Tak też nauczali Apostołowie i ci którzy po nich przyszli. Książka „Eucharystia pierwszych wieków” jest kolejną pozycją z serii „Biblioteka Ojców Kościoła”. Polecam każdemu, kto interesuje się historią sakramentów świętych i pismami wczesnochrześcijańskimi. http://www.mwydawnictwo.pl/p/1136/eucharystia-pierwszych-chrześcijan
Karmię was tym, czym sam żyję
ks. Marek Starowieyski0
Okładka ksiązki - Karmię was tym, czym sam żyję

Kiedy zanika u kaznodziejów znajomość Ojców Kościoła, zanikają też dobre kazania i homilie. (ks. Waldemar Wojdecki) "Karmię was tym, czym...

Odpoczynek ze Św. Pawłem
ks. Marek Starowieyski0
Okładka ksiązki - Odpoczynek ze Św. Pawłem

Celem książki jest rozmiłowanie Czytelnika w listach św. Pawła. Są to jakby notatki po lekturze listów, pisane przez ks. Marka Starowieyskiego, znakomitego...