Fake newsy i inne fałszerstwa od średniowiecza do XXI wieku

Najsłynniejsze dezinformacje w historii: od fałszywych relikwii do oszustw internetowych.

Żyjemy w czasach powszechnego dostępu do informacji, ale i w epoce powszechnej dezinformacji. Oszukuje się nas w telewizji, radiu, prasie, Internecie. Jak to się dzieje, że dysponując wszelkimi środkami umożliwiającymi odkrycie prawdy, wciąż tak łatwo dajemy się wprowadzać w błąd? Ta książka usiłuje odpowiedzieć na to pytanie.

• Papież Jan VIII, który był kobietą (na dodatek brzemienną)

• Podróbki fragmentów krzyża, na którym zmarł Jezus i strzępów całunu Turyńskiego

• Podróże Guliwera – oszustwo Jonathana Swifta

• XIX-wieczne perpetuum mobile

• Olbrzym z Cardiff – spreparowana skamielina

• Przepiłowywanie Manhattanu

• Ludzie nietoperze – odkrycie życia na księżycu • Wojna światów – słuchowisko Orsona Wellesa, które wywołało panikę

• Wielki Mur – przetarg na rozbiórkę

• Zbiór spaghetti na plantacji w Szwajcarii

• Licytacja mumii Lenina (cena wyjściowa 15 000 000 dolarów).

Fascynujące przykłady celowego rozpowszechniania fałszywych wiadomości – znane i ujawnione po raz pierwszy – to najlepszy dowód na to, jak trudno czasem odróżnić prawdę od fałszu. I świetny test na łatwowierność.

Alex Boese – amerykański historyk specjalizujący się w historii nauki, autor książek dotyczących jej sensacyjnych, mało znanych aspektów, i artykułów m.in. w „Smithsonian” i „New Scientist”. Jest założycielem i „kustoszem” strony internetowej museumofhoaxes.com, która co miesiąc ma ponad milion odwiedzin.

Informacje dodatkowe o Fake newsy i inne fałszerstwa od średniowiecza do XXI wieku:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2018-05-29
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-241-6677-0

Kup książkę Fake newsy i inne fałszerstwa od średniowiecza do XXI wieku

Fake newsy i inne fałszerstwa od średniowiecza do XXI wieku - opinie o książce

Nie odbieraj telefonów. Nie czytaj gazet. Nie włączaj telewizora. Nie słuchaj radia. Nie czytaj poczty elektronicznej. Nie zaglądaj do Internetu. Nie czytaj książek. Z nikim nie rozmawiaj. Tylko wtedy unikniesz fake newsów w "czasach dezinformacji".

Autor prezentuje historię fake newsów i mistyfikacji od średniowiecza do XXI wieku. Efektem jest zbiór ciekawostek, któremu brakuje niestety jakiejś pogłębionej refleksji: choćby w jakim celu powstają? , jakie bywają ich konsekwencje?