Finał

Tom 3 cyklu Caraval

Minęły dwa miesiące, od kiedy Mojrów uwolniono z kart, Legenda zagarnął dla siebie tron, a Tella odkryła, że chłopiec, w którym się zakochała, tak naprawdę nie istnieje. Teraz musi zdecydować, czy zaufa Legendzie, czy dawnemu wrogowi.

Po odkryciu sekretu, który postawił jej życie na głowie, Scarlett będzie musiała dokonać niemożliwego, Legenda zaś stanie przed wyborem, który na zawsze go zmieni.

Caraval się skończył, ale rozpoczęła się bodaj najtrudniejsza z wszystkich rozgrywek, w której stawką są ludzkie losy, imperia i serca. Tym razem nie ma widowni, tylko ci, którzy zwyciężą, i ci, którzy stracą wszystko.

Witajcie, witajcie w Finale. Każda gra musi się przecież kiedyś skończyć...

Informacje dodatkowe o Finał:

Finał - opinie o książce

Avatar użytkownika - majaciupinska
majaciupinska
Przeczytane:2023-01-15,

Moirowie niegdyś uwięzieni w kartach, teraz budzą się i sieją zamęt w kraju. Siostry muszą odłożyć swoje problemy na dalszy plan, by wraz z Julianem oraz Legendą uniemożliwić nieśmiertelnym dojście do władzy. Żadne z nich nie ma pojęcia, jak wiele szokujących tajemnic przyjdzie im odkryć i jak wysoką cenę zapłacić.

Ostatni tom trylogii okazał się przyjemną niespodzianką. Tym razem dostajemy perspektywy obu sióstr, więc ostatecznie możemy porównać główne bohaterki i ewentualnie zmienić o nich zdanie. W moim przypadku nieco zmienił się stosunek do Scarlett. Ujawniła bowiem cechy, które na początku były trudno widoczne albo w ogóle niedostrzegalne.

Poznajemy w końcu Legendę – jego motywy, uczucia i znacznie więcej. Jest zdecydowanie bardziej wielowymiarowy, jednak wciąż uważam, że informacje o nim przez pierwsze dwa tomy były słabo dawkowane, przez co w „Finale” zostaliśmy zarzuceni lawiną, która niekoniecznie działa na korzyść kreacji wspomnianego bohatera. Nadal nie darzę go szczególną sympatią, aczkolwiek ostatni tom nieco polepszył moje zdanie.

Gdybym miała wybrać tom, w którym wątek romantyczny został napisany najlepiej, wybór padłby właśnie na „Finał”. Opisane wydarzenia oraz ich przebieg stanowią najlepszy miernik ich uczuć. Przy okazji wywołują szeroką gamę emocji.

Teraz mogę śmiało przyznać, że to Julian i Scarlett są moją ulubioną parą, choć relacja Donatelli z Legendą też jest dość ciekawa. A na pewno lepiej skonstruowana niż w drugim tomie.

Po raz kolejny autorka zmarnowała potencjał moirów. Dostajemy kilka dodatkowych informacji, głównego antagonistę i to w sumie tyle. Nawet Książę Serc wciąż stanowi sporą zagadkę, pomimo jego obecności aż w dwóch tomach.

Wartka akcja oraz świetne plot twisty sprawiają, że pomimo niedociągnięć, „Finał” jest najciekawszą i najbardziej nieprzewidywalną częścią. Czytałam ją z zapartym tchem, nie potrafiąc oderwać się od lektury.

Koniecznie przeczytajcie tą magiczną, pełną tajemnic trylogię.

Wielkimi krokami przyszedł czas na Finał. Po Caravalu i Legendzie przyszedł czas na zakończenie cyklu. Z jednej strony nie mogłam się doczekać, ale z drugiej zrobiło mi się trochę smutno, że to ostatnie strony wiążące mnie z Tellą, Scarlett, Legendą. To są minusy każdych cykli, bo z chwilą, w której nadejdzie czas pożegnania, czuje się rozżalenie, bo jeśli lektura jest wciągająca i wywołuje emocje, to człowiek mimo woli zżywa się z bohaterami.

Po raz ostatni mamy możliwość obserwowania zawiłych i tajemniczych losów sióstr Dragna, Legendy, Juliana i ich bardziej lub mniej lubianych towarzyszy. Tym razem jednak nie bierzemy udziału w grze jako takiej, w Finale stawka jest o wiele większa. Chodzi o życie i bezpieczeństwo nie tylko naszych bohaterów, ale i całego Imperium Równikowego. Używane moce stają się zabójcze, przeklęte i czasem niewygodne. Wszyscy muszą zacząć współpracować i postępować fair, by ocalić to, co kochają, świat, jaki znają i życie wielu niewinnych istot. Ich przeciwnik jest potężny, albowiem uwielbia karmić się strachem.
Czy uda im się go pokonać?
A może ktoś, kto przez lata żył w świecie iluzji zobojętniał na wszystko i myśli już tylko o sobie?

Gdy dotarł do mnie Finał, rzuciłam wszystko i nie było mnie dla nikogo. III tom mnie nie rozczarował. Świetnie napisane zakończenie, trzymające nie tylko w napięciu, ale wciąż obecne cząstki magii i ułudy sprawiały, że czasem sama już nie wiedziałam komu ufać. Kto jest wrogiem, a kto przyjacielem. Czy to jeszcze złudzenie, czy już rzeczywistość? Pozytywnie zaskoczyła mnie postać starszej siostry Scarlett. Już nie była rozważna, zasadnicza i ustępująca wszystkim pola, tylko odważnie patrzyła w przyszłość i z determinacją walczyła o bliskich.

O czym jest ta trylogia? Dla mnie to wspaniała opowieść o walce dobra ze złem, poszukiwaniu drogi do szczęścia, o sile miłości, siostrzanych więziach, o wychodzących na jaw rodzinnych, mrocznych sekretach, o odwadze, poświęceniu, lojalności i o trudnych życiowych wyborach.

Podsumowując, nie żałuję ani jednej chwili poświęconej na czytanie Caravalu. Każdy tom był ciekawy, wciągający i pełen magii odrywającej od rzeczywistości. Ciekawa jestem innych książek Autorki, bo od tej serii mnie uzależniła.

Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję PORADNI K.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-02-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Dla młodzieży, Fantasy, 2023, E-booki,
Legenda
Stephanie Garber0
Okładka ksiązki - Legenda

Serce do ocalenia. Dług do spłacenia. Gra do wygrania! Znakomita, druga część Caravalu, który stał się światowym bestsellerem, uwielbianym przez YA także...

Chłopak, który smakował jak północ
Stephanie Garber0
Okładka ksiązki - Chłopak, który smakował jak północ

Scarlett i Tella całe życie spędziły na maleńkiej wyspie. Ich okrutny i wpływowy ojciec zaaranżował już dla Scarlett małżeństwo. Oznacza to, że jej tragiczny...