Fotografia podróżnicza

Wykonanie pięknej, budzącej zachwyt fotografii podczas podróży przynosi ogromną satysfakcję. Takie zdjęcia stają się obiektem podziwu naszych znajomych i obserwatorów, a także najlepszą pamiątką. Dziś praktycznie każdy pstryka fotki, ale tylko nieliczni potrafią wzbudzić swoimi zdjęciami emocje w oglądających, oczarować ich. Jak się tego nauczyć? Oczywiście można przestudiować kilka trudnych podręczników i przebrnąć przez wiedzę specjalistyczną, łatwiej byłoby jednak usłyszeć w odpowiednim momencie podpowiedź z ust mistrza: Zrób to w taki sposób!

Ta książka jest właśnie takim mistrzem-przyjacielem. Nie zawiera skomplikowanej teorii i technicznego żargonu, znajdziesz w niej za to mnóstwo sekretów i wskazówek, dzięki którym zaczniesz przywozić z podróży przepiękne zdjęcia! Zamieszczono w niej sporo ważnych uwag na temat kreatywności czy wizji, a także dużo praktycznych porad dotyczących kompozycji, konkretnych ustawień czy zasad korzystania z różnego rodzaju sprzętu w danej sytuacji w podróży. Książka jest napisana w taki sposób, aby można było szybko znaleźć interesujące zagadnienie i uzyskać informację właśnie wtedy, kiedy jest potrzebna. Z tą pozycją poczujesz, jakby w podróży towarzyszył Ci mistrz, który po przyjacielsku zdradza Ci sekrety najlepszych fotografów!

Najciekawsze zagadnienia:

jakie obiekty fotografować, a które pomijać
jakie obiektywy i akcesoria wybrać, kiedy i dlaczego ich używać
jak edytować zdjęcia w Lightroomie lub w Photoshopie
kiedy lepiej fotografować smartfonem
przepisy na wspaniałe zdjęcia z podróży krok po kroku
co zrobić, aby wyjazd był przyjemniejszy i przyniósł mnóstwo świetnych zdjęć
Najlepsza pamiątka z podróży? Kilka mistrzowskich ujęć!

Informacje dodatkowe o Fotografia podróżnicza:

Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 2023-05-04
Kategoria: Hobby
ISBN: 9788383220413
Tytuł oryginału: The Travel Photography Book: Step-by-step techniques to capture breathtaking travel photos like the pros

Kup książkę Fotografia podróżnicza

Fotografia podróżnicza - opinie o książce

Z pewnością wielu z Was lubi fotografować lub chociaż tylko oglądać piękne lub ciekawe albo historyczne zdjęcia.
Ja lubię i robić zdjęcia, ale także je oglądać. Kiedyś było nieco trudniej cyknąć dobrą fotkę, bo aparaty na kliszę trochę nas ograniczały, 12 lub 36 zdjęć do zrobienia to zbyt mało, żeby robić zdjęcia wszystkiemu co się nam podobało. Teraz nie dość, że w komputerze i laptopie mam całe katalogi ze zdjęciami to w telefonie i aparacie cyfrowym, również na dodatkowej karcie pamięci, jest cała dokumentacja, nie tylko ludzi (najwięcej wnuków) i obiektów (kościoły, pałace i zamki), ale... kwiatów i roślinek. Od wczesnej wiosny robię zdjęcia niemal każdej wychodzącej spod śniegu roślinie. Dokumentuję rozwój cenniejszych okazów z roku na rok, mając nadzieję, że znajdę kiedyś czas na skatalogowanie tego wszystkiego. Od czasu do czasu próbuję to robić, lecz fotografia nie jest moim jedynym hobby. Muszę dzielić swój czas między czytanie książek, różne robótki ręczne, prace w ogrodzie no i fotografię. A czas jakoś zbyt szybko ucieka i ciągle doba jest zbyt krótka na to, żeby zająć się tym wszystkim..., a jeszcze oprócz hobby jest jeszcze proza życia.

Książka ta w prosty i dość obrazowy sposób wprowadza w różne tajniki fotografii tak zwanej podróżniczej. Gdzie skupiamy się przede wszystkim na robieniu zdjęć ciekawym obiektom, miejscom ulubionym przez fotografów. Możemy dowiedzieć się jakie błędy najczęściej popełniamy i jak ich nie popełniać.

"Jednym z najczęstszych błędów, jakie widuję na fotografiach podróżniczych i krajobrazowych, jest przekrzywiona linia horyzontu. Zarazem jest to najprostszy do usunięcia błąd."
Na początku znajdziemy różne przydatne sugestie, na przykład takie, w jaki sposób poszukiwać ciekawych miejsc do fotografowania. Owszem czasem przypadkowo możemy znaleźć jakiś super obiekt, lecz gdy nie chcemy chodzić bez celu i błądzić po nieznanym terenie, na przykład gdzieś na wycieczce czy urlopie, wtedy lepiej jest wiedzieć gdzie i co chcemy zobaczyć i ewentualnie sfotografować. Prosto przekazane aspekty techniczne, które są jednocześnie zobrazowane odpowiednim zdjęciem pomagają w wyborze odpowiedniej techniki, możemy też zobaczyć efekt końcowy. Dodatkowo autor przytacza swoje perypetie, które mu się również zdarzają, bo przecież nikt nie jest nieomylny...
A wykonanie fotografii z podróży, która zachwyca może nie tylko jakością, ale także budzącą w oglądających zachwyt, przyniesie nam na pewno satysfakcję.

" Ilekroć nadarza Ci się okazja do pokazania na zdjęciu ruchu lub akcji, masz szansę przyciągnąć uwagę widza."
Autor dodatkowo podpowiada nam jakie obiekty fotografować, a których raczej unikać, w jaki sposób edytować zdjęcia, jakie akcesoria do aparatów stosować i kiedy lepiej jest zrobić zdjęcie... smartfonem a nie aparatem.
To taki poradnik, który pomaga nam, w tym, co możemy zrobić, żeby wyjazd był atrakcyjny i przyjemny a jednocześnie, żebyśmy wrócili z wojaży z pamiątkowymi zdęciami, którymi zachwycimy rodzinę i znajomych.
Te porady zresztą przydadzą się nie tylko w fotografii podróżniczej, ale także podczas codziennego pstrykania  fotek.
Mimo niezbyt obszernej objętości książki, autor przekazuje dużo informacji oraz fotografii.

Polecam wszystkim lubiącym amatorsko fotografować.

Photoshop CS4/CS4 PL. Pikantne efekty specjalne
Scott Kelby0
Okładka ksiązki - Photoshop CS4/CS4 PL. Pikantne efekty specjalne

Poznaj pikantne sekrety Photoshopa! Z takim nauczycielem jak Scott Kelby nauka to sama przyjemność! Z jego pomocą szybko nauczysz się stosować spektakularne...

Światło w fotografii. Warsztaty ze Scottem Kelbym
Scott Kelby0
Okładka ksiązki - Światło w fotografii. Warsztaty ze Scottem Kelbym

Poznaj prawdziwe znaczenie światła w fotografii! Jak wykorzystać oświetlenie w fotografii portretowej? Jak przygotować zdjęcie panoramiczne? Jakie...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz