Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach

Bogato ilustrowany, autoryzowany przewodnik po odcinkach Przyjaciół, wydany z okazji 25-lecia uwielbianego przez widzów serialu, uzupełniony między innymi opowieściami zza kulis, zdjęciami od wytwórni Warner Bros., najnowszymi komentarzami prasowymi twórców serialu, Marty Kauffman i Davida Crane'a, a także scenografa Johna Shaffnera.

Przyjaciele. Ta produkcja wyznaczyła standardy klasycznego serialu o grupie przyjaciół, stając się inspiracją dla wielu kolejnych podobnych sitcomów. Jednak żaden serial nie zbliżył się nawet do poziomu, który pozwala rozpowszechnić na świecie modę na fryzurę ,,The Rachel" albo podryw na hasło ,,How you doin'?". Żaden inny nie urósł do rangi takiego fenomenu kulturowego i w tak szybkim tempie nie zapewnił aktorom drogi do statusu wielkich gwiazd.

Szóstka młodych mieszkańców Nowego Jorku, którzy razem spędzają czas, zakochują się w sobie i ze sobą zrywają (albo tłumaczą się jak Ross: ,,Mieliśmy przerwę!"), raz po raz pakując się w najróżniejsze tarapaty. Przez dziesięć sezonów widzowie przyglądali się, jak Monica, Rachel, Phoebe, Ross, Chandler i Joey stopniowo zbliżają się do trzydziestki i ją przekraczają, cały czas pozostając przyjaciółmi, cały czas wytrwale dążąc do swoich celów i ani na chwilę nie wyrzekając się sarkastycznego poczucia humoru.

Za sprawą tej książki wielbiciele serialu mogą przenieść się na plan, na którym powstawały zdjęcia do produkcji nagrodzonej czterema statuetkami Emmy, jedenastoma People's Choice Awards oraz Złotym Globem. Ten bogato ilustrowany przewodnik po odcinkach pozwoli fanom Przyjaciół przypomnieć sobie sto najlepszych odcinków i najpopularniejszych serialowych powiedzonek. Friends. Przyjaciele na zawsze przytacza też fragmenty najnowszych wywiadów z Davidem Cranem i Martą Kauffman, którzy opowiadają o początkach serialu, oraz ze scenografem Johnem Shaffnerem, zdradzającym, co go inspirowało przy tworzeniu mieszkania Moniki i Rachel oraz kawiarni Central Perk.

W książce znalazło się też miejsce na element rozrywkowy:

Porównanie prawdziwego i zmyślonego CV Joeya. Lista kulinarnych hitów przyrządzanych z okazji Święta Dziękczynienia. Pytania z odcinka zatytułowanego Ten z embrionami (Kto pamięta, czym się zajmuje zawodowo Chandler Bing?) Szlak przepływu informacji o zdradzie Rossa z odcinka zatytułowanego Ten z tym, co było następnego ranka. Lista największych sław, które pojawiły się na ekranie przez dziesięć sezonów.

Informacje dodatkowe o Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2020-12-01
Kategoria: Inne
Tytuł oryginału: Friends Forever: The One About the Episodes
Tłumaczenie: Magda Witkowska

Tagi: Przewodniki i recenzje filmowe bóg

Kup książkę Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach

Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach - opinie o książce

Nie znam nikogo, kto przynajmniej nie słyszałby o kultowym amerykańskim serialu „Przyjaciele”, który opowiada o perypetiach szóstki przyjaciół mieszkających na Manhattanie w Nowym Jorku. Serial zadebiutował na antenie amerykańskiej stacji NBC 22 września 1994 roku i od tego czasu ma rzeszę wiernych fanów. Nikt chyba wtedy nie spodziewał się, że serial stanie się jednym z największych telewizyjnych hitów, a jego aktorzy, mało znani jeszcze wtedy młodzi ludzie, zostaną gwiazdami. W 2019 roku minęło 25 lat od debiutu serialu, a jego popularność nie maleje. Można powiedzieć nawet, że ciągle rośnie, bo serial podbija serca kolejnych osób na całym świecie i ma swoich fanów wśród kolejnych pokoleń. To właśnie dla fanów serialu Wydawnictwo SQN wydało jubileuszową publikację „Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach”, bogato ilustrowany przewodnik po odcinakach „Przyjaciół”.

Książka napisana została na cześć serialu i dla jego fanów. Składa się z dwunastu rozdziałów, z których dziesięć odpowiada dziesięciu sezonom serialu. Pierwszy rozdział „Ten o serialu” opowiada o tym, jak powstawał serial, jak znaleziono idealną obsadę do sześciu głównych ról, jak powstała serialowa piosenka i dlaczego początkowo miało jej nie być, jak projektowano mieszkania bohaterów i kawiarnię Central Perk i dużo więcej. Rozdziały od 2 do 11 przybliżają czytelnikom poszczególne sezony. W każdym z nich znajdziemy listę wszystkich odcinków z danego sezonu, a wybrane dziesięć zostało omówionych bardziej szczegółowo. W przewodniku po odcinkach znalazło się też miejsce na opowieści zza kulis, a także na fantastyczne dodatki w postaci na przykład zestawienia gościnnych występów w serialu, nieoficjalnych zasad gry w miseczki, porównanie prawdziwego i zmyślonego CV Joeya czy listy najzabawniejszych potraw serwowanych z okazji Święta Dziękczynienia. Ostatni rozdział „Ten, w którym wszyscy znów się spotkają” konfrontuje się z pytaniem, jak serial wpłynął na całe pokolenie i wyjaśnia, dlaczego nie doczekaliśmy się kontynuacji „Przyjaciół”.

Jestem zachwycona książką, a właściwie przepięknie wydanym albumem, z mnóstwem oryginalnych serialowych kadrów i w ciekawej kolorystyce. Najbardziej podobał mi się pierwszy rozdział, a w szczególności opis bohaterów i drogi, jaką musiał przejść każdy z aktorów zanim stał się postacią z „Przyjaciół”. Zaciekawiła mnie też próba odpowiedzi na pytanie „Z czego wynika wyjątkowość „Przyjaciół” i jak to się stało, że serial, który miał być tylko zwykłym serialem telewizyjnym, stał się fenomenem, wykraczającym poza ramy telewizyjnego show. Przy okazji publikacja skłoniła mnie do rozmyślań i do zastanowienia się nad tym, jak ten serial wpłynął na mnie. Okazuje się, że miał dla mnie niebagatelne znaczenie. Można powiedzieć, że dorastałam z tym serialem, towarzyszył mi on później na wielu etapach mojego życia. I nawet wtedy, kiedy zakończyła się jego emisja, bez problemu można go było obejrzeć jeszcze raz, chociażby odpalając Netflix (serial zniknął z platformy z końcem 2020 roku). Mogę śmiał stwierdzić, że serial jest stałym elementem w moim życiu i nadal wywiera na nie jakiś wpływ.

Trochę mniej podoba mi się część ze streszczeniem odcinków, chyba zbyt dobrze je pamiętam. Jednak plusem są komentarze autorów do każdego omawianego odcinka, bogate w wiedzę, która może zaimponować nawet fanom serialu, którzy w jednym palcu mają większość informacji. Wspaniałe są dodatki w postaci fragmentów nowych wywiadów z twórcami, Davidem Cranem i Martą Kauffman, którzy opowiadają o początkach serialu, oraz ze scenografem Johnem Shaffnerem, który zdradza, co inspirowało go przy tworzeniu mieszkania Moniki i Rachel oraz kawiarni Central Perk. Najbardziej jednak jestem zachwycona wydaniem albumu. Książka jest wydana bardzo starannie, na kredowym papierze, w twardej oprawie i w większym formacie, z całą masą cudownych fotografii i ilustracji, z wytłuszczonymi najlepszymi serialowymi powiedzonkami i nie tylko. Niewątpliwą zaletą albumu jest syntetyczne ujęcie materiału i jego przejrzysty układ. Muszę przyznać, że chociaż serial pamiętam bardzo dobrze, bawiłam się podczas lektury naprawdę nieźle. Była ona przyjemnością, a bogaty materiał ilustracyjny nie tylko wzbogacał wrażenia estetyczne, ale też ułatwiał przyswojenie nowych informacji. A tych znalazłam mimo wszystko w tej pozycji całkiem sporo. Dowiedziałam się nowych rzeczy i przypomniałam sobie o tych, o których już wiedziałam. Na pewno książka pozwoliła mi usystematyzować posiadaną na temat serialu wiedzę. Wybór odcinków, które zostały omówione szerzej jest dyskusyjny, być może ja wybrałabym inaczej, ale cieszę się również z tego wyboru, który zaprezentowali autorzy książki.

Publikacja ta to pozycja obowiązkowa dla fanów serialu. Będzie również idealna dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym fantastycznym, przezabawnym serialem. Dzięki tej książce fani należący do różnych pokoleń będą mogli zrozumieć, z czego wynika ponadczasowość i wyjątkowość serialu „Przyjaciele”. To przepiękna pamiątka na lata, idealna na prezent. Serdecznie polecam!

Avatar użytkownika - Bookmaniak
Bookmaniak
Przeczytane:2020-12-13,

"Przyjaciele" - ten, kto nie oglądał tego cudownego serialu, nie wie, co traci. Ja osobiście zetknęłam się z tą serią dosyć późno, ale braki nadrobiłam bardzo szybko, ponieważ bohaterowie i ich perypetie są niezwykle interesujące i śmieszne. Wybranie tego serialu jest idealne, jeśli chodzi o miłe zabicie czasu. Gwarantuję, że po jednym razie obejrzenia całości się nie skończy, tylko ta seria będzie ciągle odtwarzana, ponieważ problemy tam przedstawiane, są ponadczasowe, np. miłość - zarówno ta nieszczęśliwa jak i nieodwzajemniona oraz przyjaźń, rodzicielstwo, praca, itp.

Ta książka to idealny przewodnik po serialu - dobry zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tą serią. Dzięki niemu poznacie największe tajemnice serialu, czy też dowiecie się jakie gwiazdy zagrały w odcinkach, co królowało na stole przyjaciół na Święcie Dziękczynienia i wiele innych kwestii, których, nie dowiedzielibyście się, gdyby nie ten ilustrowany przewodnik.

Gorąco polecam wszystkim fanom serialu (i Joeya, bo o nim też jest trochę ciekawostek) oraz wszystkim nowym odbiorcom, którzy zdecydują się obejrzeć ten przezabawny serial. Po pierwszym odcinku zapragniecie więcej i więcej...

Avatar użytkownika - Wiiki_books
Wiiki_books
Przeczytane:2020-12-06,

„Przyjaciele” to jeden z najbardziej znanych serialów komediowych na całym świecie. Pomimo tego, że jego premiera odbyła się równo 25 lat temu, miliony fanównadal chętnie oglądają i dyskutują o sitcomie.

Właśnie z okazji ćwierć dekady, wydawnictwo sine qua non postanowiło wydać książkę, zbierającą ciekawe informacje o najlepszych odcinkach.
Początkowo myślałam, iż zbiór będzie tylko zapychaczem czasu, czyli mało treści i dużo obrazków. Gdy książka do mnie doszła, byłam zdziwiona jej grubością! Co najlepsze, większość to tekst, który przyzdabiają kadry z serialu.

Lektura okazała się być bardzo przyjemna. Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, oraz poprzypominałam sobie te które już znałam. Każdy sezon został opisany, i wybrano z nich najlepsze, najciekawsze odcinki. Nie zawsze zgadzałam się z ich wyborem, jednakże muszę przyznać, że zapadły mi one w pamięci.
Książka sprawiła, że mam ochotę obejrzeć cały serial po raz tysięczny! Bardzo cieszę się z powstania takiej powieści. Zajmie ona szczególne miejsce w mojej biblioteczce.
Niestety, jak już wspomniałam, oglądając sitcom wiele razy, większość faktów z książki były przeze mnie już znane. Lektura była przez to momentami nudna i musiałam od niej odpocząć.

Powieść najlepsza jest dla osób, które dawno temu widziały serial i chcą sobie przypomnieć o czym on jest.
Sama będę wielokrotnie powracać do zbioru, gdy przytrafi mi się gorszy dzień i będę potrzebowała uśmiechu.

Zdecydowanie polecam książkę dla fanów (jak ja), którzy nie mogą zapomnieć o szóstce najlepszych przyjaciół :)

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2020-11-22,

Kolejna książka, którą Wydawnictwo SQN wydało z myślą, o fanach serialu F.R.I.E.N.D.S. Czy myślicie, że jest jakiś inny sitcom, który jest od nich popularniejszy? Według mnie zdeklasowali wszystko! U mnie serial leci na okrągło, szczególnie podczas jesieni i zimy, gdy więcej czasu spędzamy w domu, a wieczory są o wiele dłuższe. O samym serialu chyba mówić nie muszę — pewnie każdy z Was wie, o co w nim chodzi i, że zdecydowanie wyznaczył on standardy i sprawił, że inni producenci mogli się na nim wzorować, a niektóre hasła i zwroty do dzisiaj obowiązują w naszej kulturze.

Ta książka przeniesie nas na plan mojej ulubionej produkcji! Przypomni o wyjątkowych odcinkach i pokaże wszystko od podszewki. Na samym początku mamy rozdział, który nas wprowadzi i ujawni nam, skąd w ogóle wziął się pomysł na tę produkcję i jak wyglądały castingi na aktorów. Wiecie, jak to się stało, że Phoebe zagrała Lisa Kudrow, a Chandlera Matthew Perry? Ja również nie wiedziałam. Pamiętacie Marcela? Ja już się dowiedziałam, co się z nim stało, jak zniknął z ekranu. Ta książka to wiele faktów, które jeszcze lepiej pozwalają nam poznać serial i przypomnieć sobie niektóre historie lub zwrócić uwagę na szczegóły, które na ekranie nam umknęły.

Następne rozdziały to przejście przez wszystkie sezony Przyjaciół! Z każdego z nich mamy wybranych około 10 odcinków, które są dokładnie odpisane wraz z komentarzem od wydawcy. Do tego ta książka jest po prostu ucztą dla naszych oczu! Jest przepięknie wydana, pełna ilustracji i zdjęć, które jeszcze lepiej przybliżą nam opisywane sceny i momenty z produkcji. Książka jest w twardej oprawie, z większym formatem i będzie idealnym pomysłem na prezent dla bliskiej na osoby, która jest fanem serialu.

Zdecydowanie ta produkcja przecierała szlaki innym serialom! Wielkie kubki, pomarańczowa sofa i fioletowe drzwi zostaną z nami już na zawsze!

Avatar użytkownika - marzipan_coffee
marzipan_coffee
Przeczytane:2020-11-15,

"Przyjaciele" to jeden z najpopularniejszych amerykańskich seriali komediowych o życiu szóstki przyjaciół mieszkających na Manhattanie, wyświetlany w latach 1994-2004. Z okazji 25-lecia serialu, obchodzonego w 2019 roku, została wydana książka "Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach", która jest bogato ilustrowanym przewodnikiem po serialu. Zawiera przede wszystkim streszczenia odcinków, opowieści z planu oraz dużo ciekawostek o tej uwielbianej przez wielu produkcji, a tym samym sprawia, że książka ta staje się ciekawą pozycją dla wszystkich fanów serialu.

Książka być może okazała by się gratką dla fanów serialu, ale mnie niestety nie porwała. Długie, nudne i nic nie wnoszące sceny, które mi nic nie mówiły. Oglądałam kilka odcinków serialu, ale okazuje się, że wszelkie książki o serialu są dla zagorzałych fanów.
Książkę odebrałam za punkty w portalu czytam pierwszy.
Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2020-11-19, Ocena: 5, Przeczytałem,

Przeżyjmy to jeszcze raz!

Wydawnictwo SQN systematycznie dopieszcza miłośników serialu ""Friends. W ubiegłym roku pojawiła się książka Kelsey Miller "Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie" i chociaż dla mnie pozycja była ciekawa, to jednak nie przypadła ona do gustu tym, którzy oczekiwali dużej ilości zdjęć i ciekawostek z kręcenia kolejnych odcinków. "Przyjaciele na zawsze" skutecznie obala oba zarzuty, ponieważ jest to album z fotosami najzabawniejszych scen oraz wspomnieniami najlepszych odcinków.

To, na co od razu zwraca się uwagę, to fantastyczna oprawa graficzna. Co tu dużo mówić - album jest po prostu ładnie wydany i cieszy oko. Sam układ książki, kolejnych rozdziałów (sezonów) sprawia, że trudno jest przerwać lekturę i co chwilę obiecujemy sobie, że to już ostatnia strona (odcinek). Oczywiście jako człowiek, który serial obejrzał od początku do końca wielokrotnie, chętnie zobaczyłabym zestawienie wszystkich odcinków, bo dobór najlepszych jest zawsze subiektywny, jednak rozumiem, że w takim wypadku techniczne przeszkody byłyby trudne do przeskoczenia.

Chociaż książkę czytało mi się bardzo dobrze i uznaję ją za świetne źródło wiedzy o samym serialu, to jednak udało mi się wychwycić kilka błędów merytorycznych (nie dotyczyły one bezpośrednio "Przyjaciół"). Trudno jest mi ocenić, kto w tym przypadku zawinił - autorzy czy tłumacz. Wszystkie te niedopatrzenia uznaję za drobne potknięcia, które ostatecznie nie wpływają znacząco na odbiór całej lektury.

Jeżeli jesteście fanami serialu - to książka dla Was. Jeżeli chcecie w końcu zapamiętać wszystkie kategorię ręczników Moniki - to książka dla Was. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, kto pierwotnie w serialu miał grać kogo, ale ostatecznie zagrał kogoś innego - to książka dla Was. Jeżeli z sentymentem wracacie do serialu (niezależnie od tego, czy po raz enty oglądacie wszystkie dziesięć sezonów od deski do deski, czy tylko wybrane odcinki na wyrywki) - to książka dla Was. Przeżyjcie to jeszcze raz!

Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2020-11-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o wszystkich odcinkach" to lektura, która powinna trafić w ręce każdego fana "Przyjaciół". Przewodnik wydany z okazji 25-lecia uwielbianego przez miliony widzów serialu zawierający opowieści zza kulis, zdjęcia i wywiady z twórcami pozwoli przypomnieć nam sobie 100 najlepszych odcinków ukochanej produkcji i przenieść się wraz z Przyjaciółmi do kawiarni Central Perk.
Pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy, gdy książka znajdzie się w naszych rękach to jakość wykonania. Piękna okładka, dobrze przemyślany układ rozdziałów i ogromna ilość zdjęć sprawia, że z pewnością będzie to jedna z lepiej wydanych książek na mojej półce. W trakcie lektury będziemy mogli przenieść się wraz z bohaterami serialu do ich świata i przypomnieć sobie najbardziej kultowe powiedzenia i sceny. W książce, oprócz elementu rozrywkowego, znajdziemy też m.in. informacje jak powstawał serial, kim są jego twórcy oraz w jaki sposób skompletowano ostateczną obsadę aktorską. Lektura książki była dla mnie ogromną przyjemnością i skarbnicą wiedzy na temat serialu, jego postawania i ostatecznego kształtu. Serdecznie polecam lekturę tej niezwykłej książki i gwarantuję świetną zabawę! Może podobnie jak ja będziecie w trakcie lektury porównywać treści zawarte w książce z poszczególnymi odcinkami ? A może znajdzie się ktoś kto dzięki książce polubi serial i zostanie nowym fanem ?