Gdzie noc skrzy się lodem

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2019-10-30
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
Tytuł oryginału: A Storm of Ice and Stars
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Krzysztof Obłucki

Tom 2 cyklu Skane

Śnieg, mnóstwo lodu, mitologiczne wierzenia, magia i zbliżające się olbrzymie niebezpieczeństwo mrożące krew w żyłach.

Krwawoczerwone niebo pojawiło się nad śnieżną wyspą Skane, powodując, że na wioskę spada lawina strachu i…

W desperackiej próbie powstrzymania zbliżającej się zarazy starsi mieszkańcy wioski postanawiają zabarykadować jej granice, aby nikt zarażony nie zdołał się przez nie przedrzeć.

Nastolatka o imieniu Janna postanawia nie odwracać się od ludzi szukających schronienia. Zostaje jednak wygnana na kłujący mróz poza granice wioski.

Czy uda jej się przetrwać zbliżającą się zamieć śnieżną?

Tagi: dla młodzieży

Kup książkę Gdzie noc skrzy się lodem

Niektóre tytuły potrafią wstrząsnąć czytelnikiem do głębi, ukazując świat i rządzące nim prawa w sposób nie tyle bezpośredni, co skłaniający do głebokiej refleksji i zastanowienia. I chociaż niewiele w powieści Lisy Lueddecke zostało powiedziane wprost, to przekaz, jaki serwuje odbiorcom autorka, nikogo nie pozostawi obojętnym. Gdzie noc skrzy się lodem to bowiem bardzo dojrzała, dotykająca aktualnych problemów, ale rozgrywająca się w świecie zupełnie nam nieznanym książka, którą czyta się z zapartym tchem, a po dotarciu do końca opowieści długo jeszcze rozważa się jej przesłanie. Janna to osiemnastolatka, mieszkająca w niewielkiej fikcyjnej wiosce Sjorskall, położonej na południowym wschodzie wyspy Skane. Dziewczyna ponad wszystko ceni wolność, uwielbia kontemplowanie przyrody i życie w zgodzie z naturą. Jest bystrą obserwatorką, potrafi dostrzegać to, co dla przeciętnego mieszkańca Sjorskall jest niewidoczne. Jest przy tym wycofana, prowadzi życie samotniczki, zapuszczając się w nieznane innym jaskinie, na ścianach których odczytuje stare opowieści i sama dopisuje swoją historię. Pewnego dnia nad wyspą pojawia się czerwona zorza, zwiastująca przerażającą, znaną z legend i relacji najstarszych mieszkańców wioski zarazę. Ludzie zaczynają spoglądać na siebie, nawet na swoich najbliższych z nieufnością, a na Jannę i jej przyjaciółkę Enję pada oskarżenie o zbrodnię dokonaną na ...

Opinie o książce - Gdzie noc skrzy się lodem

Lisa Lueddecke w swojej powieści przedstawia śnieżną wyspę Skane. Jej mieszkańcy są niepokonani i żyją w strachy kiedy niebo mieni się na czerwono. Oznacza to zarazę, a co za tym idzie śmierć miliona osób. Mieszkańcy wioski postanawiają odciąć się od innych. Liczą na to że wtedy zaraza ich nie dosięgnie. Jednak nie wszyscy są tak nieczuli na ludzkie cierpienie. Między innymi Janna nie zamierza odwracać się od ludzi szukających schronienia. Jednakże nastolatka nie ma za wiele do powiedzenia. Pomimo wszystko jednak zamierza zrobić wszystko co jest w stanie żeby pomóc komu się da. Między innymi kobiecie, która kiedyś i jej pomogła. Jednak sytuacja nie jest łatwa. Janna ma przed sobą męczącą podróż. Czy uda jej się dopiąć celu?
Powieść ta należy do gatunku fantastyki. Zachwyca nie tylko fabułą ale i okładką, która przykuwa uwagę. Czytałam ją z zapartym tchem. Nie raz wycisnęła ze mnie kilka łez.
O czym jest ta powieść? O zbrodni, miłości, cierpieniu, nienawiści, zemście, śmierci, przebaczeniu, poświęceniu i przede wszystkim o sile charakteru jaki posiada główna bohaterka.
Czego uczy ta powieść? Że nie warto się poddawać. Oraz że bycie dobrym zdecydowanie się opłaca chociaż nie zawsze od razu. Na wszystko trzeba poczekać. Wystarczy cierpliwość. Ale każdy dobry uczunek zostanie zapamiętany.
Co więcej mogę powiedzieć? Zdecydowanie polecam zagłębić się w odrobinę mroczną historię snieznej wyspy Skane oraz jej bohaterów. Myślę że każdy kto czytał poprzednią część, czyli "Gdzie niebo mieni się czerwienią" uzyska odpowiedzi na pewne pytania. Jest to więc Tak jakby dopełnienie cyklu i wyjaśnienie pewnych spraw.

Avatar użytkownika - anikirax
anikirax
Przeczytane:2020-05-19, Ocena: 2, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - pobarski
pobarski
Przeczytane:2020-01-14, Ocena: 4, Przeczytałem,
Gdzie niebo mieni się czerwienią
Lisa Lueddecke0
Okładka ksiązki - Gdzie niebo mieni się czerwienią

Czerwienią zaczyna się mienić niebo. Nadciąga niepokój, idzie mnóstwo złego... Mroźna opowieść, która przeniesie cię do świata pełnego...

Wizna
Jacek Komuda