Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u

Publicystyczne spojrzenie na mniejszości seksualne, których oficjalnie w czasach komunizmu nie było. Przegląd artystów, dzieł, wątków w literaturze i filmie, ale także doskonały opis życia i głośnych procesów sądowych.

Informacje dodatkowe o Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u:

Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2013-04-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Książka o czymś, czego nie było. Bo przecież partia robotnicza szczyciła się tym, że żadnych mniejszości seksualnych w Polsce nie było. A jednak były i na bazie reportaży sądowych, wydanych książek oraz nakręconych filmów poznajemy, jak zmieniał się stosunek do gejów i lesbijek - od wyparcia i wyśmiania, poprzez uznanie za czynnik motywujący do popełnienia każdej zbrodni, do względnej akceptacji.
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2020-06-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

Autor opisuje różne kwestie jeśli chodzi o podejście władz PRL do nienormatywnych zachowań seksualnych. Oczywiście głównie omawia homoseksualizm w męskim wydaniu, ale wątki lesbijskie tez porusza. Sami zainteresowani najczęściej w mniej lub bardziej dosadny sposób opisują to zjawisko, przedstawiają rózne oblicza "problemu". jak widac, najczęściej piętnowano odmienne preferencje seksualne jako zagrażające społecznym normom, zbyt wywrotowe, lub przemijające zjawisko . Kuriozalne jest, że można było twierdzic, że zapanowała "moda" na homoseksualizm,no i że te gorzszące "perwersje" wzięły się z zachodniego stylu życia.

Tomasik nakreśla szereg działań włądzy, która schizofrenicznie ignorowała mniejszości seksualne, ale i planowała zastraszanie i infiltrację środowiska w akcji Hiacynt. Ub i milicja dobrz wiedzieli, że jednostki któym udowodni się "pedalstwo" mogą stać sie wdzięcznymi informatorami.

Jednostki wyjatkowo oporne łamano przez procesy ( Nasierowski, Marchwiccy), zakaz drukowania.

Tomasik oowiada o znanych artystach, tancerzach, aktorach i pisarzach. M. Gajda, A. Nowakowski.  Iwaszkiewicz, Pankowski, Nasierowski.

Przedstawia czołowe osiągniecia literatury gejowskiej, stereotypiczne wizerunki w kryminalnych gniotach, tropi wątki homoerotyczne u znanych reżyserów. Zafrapowała mnie historia filmu z Szapołowską i Jankowską Cieśłak Inne spojrzenie, a poza tym historia trójkąta więziennego z Kownacką, Zającówną I Blaszczyk czyli 'Nadzór",

Nie zbraknie tutaj ruchu orędującego wolność i równość wszystkich zachowań seksualnych, (nie)obecności problemu AIDS  w schyłkowym PRL-u, przaśnych sposobów na walkę z "pornografią', dyskusji o motywie męskich przebieranek w damskie fatałaszki. Bardzo rozbudowana, kompleksowa publikacja  badająca różne aspekty. każdy rozdział zamyka jakiś autentyczny list czytelników zmagających się ze swoją seksualnością, czy transseksualnością.

Krzysztof Tomasik0
Okładka ksiązki - Bóg nie opuścił Ukrainy. Abp Światosław Szewczuk w rozmowie z Krzysztofem Tomasikiem

Fascynująca i nieoczywista rozmowa z arcybiskupem Światosławem Szewczukiem ,,Chcemy powiedzieć całemu światu, że Ukraina żyje, Ukraina walczy, Ukraina...

Poli Raksy twarz
Krzysztof Tomasik0
Okładka ksiązki - Poli Raksy twarz

Pola Raksa zagrała wiele ról teatralnych i filmowych, ale zbiorową wyobraźnią zawładnęła dzięki roli w serialu, który stał się jednym z największych fenomenów...