Geopolityka a bezpieczeństwo Polski

dr Leszek Sykulski

Nauczyciel akademicki, doktor nauk o polityce, historyk. Założyciel i honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Ukończył także kurs oficerów rezerwy w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (ppor. rez.).

Pracuje w Zakładzie Nauk o Obronności w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. W przeszłości wykładał w Wyższej Szkole Biznesu i  Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim, w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie i Akademii Polonijnej w Częstochowie. W 2015 r. prowadził zajęcia jako profesor wizytujący w Uniwersytecie Saint Jerome w Douala (Kamerun). Pracował jako analityk ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Kancelarii Prezydenta RP w okresie prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym w Częstochowie w zakresie bezpieczeństwa państwa.

Autor w badaniach nad bezpieczeństwem Rzeczpospolitej uwzględnił w sposób wyraźny czynnik geograficzny. Należy to uznać za pozytywny wkład w naukę, bowiem geografia stanowi nieodłączną część polityki, niestety bardzo często dziś pomijaną.

dr hab. Jan Wendt, prof. UG, recenzent

Niewątpliwie książka ma duże znaczenie poznawcze i przy jej powszechnej dostępności może być ważnym czynnikiem wpływającym na społeczny wzrost kultury strategicznej w społeczeństwie.

dr hab. Andrzej Zapałowski, recenzent

Autor w przystępny sposób odpowiada na pytanie czy nasze położenie geograficzne jest przekleństwem czy błogosławieństwem, a sama książka wyciąga geopolitykę jako naukę z odmętów lekceważenia i zapomnienia.

Andrzej Włusek, redaktor naczelny portalu Historykon.pl

Informacje dodatkowe o Geopolityka a bezpieczeństwo Polski:

Wydawnictwo: Zona Zero
Data wydania: 2018-09-17
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-950193-5-7

Kup książkę Geopolityka a bezpieczeństwo Polski

Geopolityka a bezpieczeństwo Polski - opinie o książce

Rosyjska geopolityka a wojna informacyjna
Leszek Sykulski0
Okładka ksiązki - Rosyjska geopolityka a wojna informacyjna

Książka poświęcona jest rosyjskiej geopolityce i jej wpływowi na metody prowadzenia walki informacyjnej przez Federację Rosyjską. Manipulowanie informacją...

Geopolityka czyli pochwała realizmu
Leszek Sykulski 0
Okładka ksiązki - Geopolityka czyli pochwała realizmu

Jakie geostrategiczne zjawiska stanowią zagrożenia dla Polski? Co w koncercie mocarstw oznacza w istocie hasło  „Realpolitik”, czyli realistyczny...