Gorzka czekolada: Nowe opowiadania o ważnych sprawach

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2019-02-26
Kategoria: Opowiadania
ISBN: 9788381232357
Liczba stron: 416
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak

Tom 2 cyklu Gorzka czekolada

Ocena: 5 (2 głosów)
Inne wydania:

Kolejny zbiór opowiadań napisanych przez popularne autorki i autorów książek dla dzieci i młodzieży. Pierwszy, bestsellerowy zbiór cieszył się ogromną popularnością, a jego egzemplarze można znaleźć w niemal każdej bibliotece w Polsce.
Obie książki zostały wydane we współpracy z Fundacją ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Każde opowiadanie podejmuje inny temat: emocji, które czasem trudno opanować, konsekwencji naszych zachowań, więzi, które tworzą się w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Znajdziemy tu historie o miłości, rywalizacji, brawurze, braku akceptacji dla odmienności i o odpowiedzialności. Każda z nich to epizod z życia przypadkowych osób.
Bohaterowie opowiadań są tak realistyczni, że mamy wrażenie, jakby żyli obok nas. A może nawet żyją, bo przecież najciekawsze historie pisze samo życie... I każda z tych historii może być wyimkiem z czyjejś codzienności.

Wszystkie opowiadania uzupełniono krótkimi rozmowami z psychologami - Teresą Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim. Rozmowy te przeprowadziła Irena Koźmińska, prezes Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Poruszone w nich zagadnienia wynikają wprost z treści opowiadań. Psychologowie analizują emocje, które wpływają na zachowania bohaterów oraz ich postawy życiowe; podsuwają odpowiednie lektury i udzielają porad młodym czytelnikom - nie wprost - raczej dając preteksty do dalszych przemyśleń.

Spis opowiadań:
Katarzyna Ryrych - "Gdy rozum śpi..."
Kazimierz Szymeczko - "Wieża ciśnień"
Katarzyna Majgier - "Włoskie wakacje"
Paweł Beręsewicz - "Pstryk!"
Katarzyna Ryrych- "Młode koty"
Katarzyna Majgier - "Wywiad"
Katarzyna Ryrych - "Pierwsze skrzypce"
Kazimierz Szymeczko - "Preppers"
Katarzyna Majgier - "Życie pożyczone"
Kazimierz Szymeczko- "Tetris"
Katarzyna Ryrych - "Dziewczyna Mistrza"
Kazimierz Szymeczko - "Rycerz na czarnym rumaku"
Katarzyna Terechowicz - "Droga na południe"

Tagi:

Kup książkę Gorzka czekolada: Nowe opowiadania o ważnych sprawach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Gorzka czekolada: Nowe opowiadania o ważnych sprawach

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:,

"Gorzka czekolada" to zbiór opowiadań o życiu młodzieży. Akcja toczy się w bliskich im środowiskach - szkoła, osiedle, podwórko. W każdym jest poruszony temat trudny dla nastolatków. Rasizm. Nietolerancja wszelkiej odmienności. Hejt internetowy. Głupie wyzwania podejmowane z nudy, dla dreszczyku emocji. Szkolna królowa patrząca na wszystkich z góry. Nieśmiałość. Brak wsparcia ze strony rodziców. To tylko część zagadnień. Po każdym opowiadaniu następuje dyskusja ekspertów - psychologów, którzy się zastanawiają, co pcha nastolatki do nieodpowiednich wyborów. Jest także słowniczek wyjaśniający związane z treścią pojęcia (empatia, ksenofobia itd.).

Książka jest dobrym przykładem, jak kształtować właściwe postawy bez moralizowania, mimochodem - dzięki wczuwaniu się w bohaterów. Tytuł zdaje się bardzo adekwatny. W opowiadaniach jest sporo goryczy. Jednak w większości daje się odnaleźć rodzynek nadziei.

dr Kalina Beluch

Link do opinii
Avatar użytkownika - antosiaczyta
antosiaczyta
Przeczytane:2021-01-04, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Napisanie opowiadań dla tak wymagającego czytelnika było w końcu nie lada wyzwaniem. Jak zaciekawić i nie trącić myszką? Jak nauczyć, a nie umoralniać? By sprostać temu zadaniu Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, która m.in. jest autorem Złotej listy książek dla dzieci (sprawdź jakie książki są na niej), skłoniła laureatów Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren do napisania krótkich form literackich opowiadających o trapiących młodzież tematach. Znajdziemy tu całkiem nowoczesne, pisane często językiem nastolatków, opowiadania i szacunku, uczciwości, samodyscyplinie, wolności, poczuciu własnej wartości czy asertywności.

Czy polecam? Tak, choć rzeczywiście dla nastolatka, bo młodsze dzieci mogą nie zrozumieć niektórych aluzji. Ja, jako matka, też z chęcią przeczytałam obydwa tomy. Mam nadzieję, że dzieci smartfonów z chęcią sięgną nie tylko po kostkę czekolady ale także po książkę „Gorzka czekolada”.

Więcej na https://konfabula.pl/gorzka-czekolada-dobra-dla-nastolatkow/

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Człowiek w drodze
Alfred Sosgórnik
Człowiek w drodze
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Pokaż wszystkie recenzje