Gospodarz Giles z Ham. Przygody Toma Bombadila

Gospodarz Giles z Ham

Po długiej pracy związanej z tworzeniem “Władcy Pierścieni”, John Ronald Reuel Tolkien postanowił stworzyć utwór posiadający o wiele lżejszy i przyjemniejszy klimat.

Opowieść koncentruje się na postaci tytułowego Gilesa, który prowadzi spokojne życie. Pewnego dnia jego pies Garm sygnalizuje wielkie zagrożenie… wielkie, ponieważ mowa tutaj o olbrzymie! Intruza udało się przepędzić, choć to nie koniec niewiarygodnych wydarzeń. Zauważył to król i dał bohaterowi w nagrodę potężny miecz Gryziogon, który przydał mu się podczas potyczki z wielkim smokiem kilka dni później. Monstrum umówiło się, że herosem jeżeli go oszczędzi to pewnego dnia wynagrodzi go….

Przygody Toma Bombadila

Szesnaście zapierających dech w piersiach wierszy składa się na wyjątkowe Przygody Toma Bombadila. W środku znajdziemy liczne opowieści i legendy, które można było poznać w fantastycznym Shire u schyłku legendarnego okresu znanego jako Trzecia Era.

Informacje dodatkowe o Gospodarz Giles z Ham. Przygody Toma Bombadila:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2002 (data przybliżona)

Kup książkę Gospodarz Giles z Ham. Przygody Toma Bombadila

Gospodarz Giles z Ham. Przygody Toma Bombadila - opinie o książce

Avatar użytkownika - LadyPasja
LadyPasja
Przeczytane:2020-12-17, Ocena: 6, Przeczytałam,

Myślę, że J.R.R. Tolkiena znają wszyscy. W książce „Gospodarz Giles z Ham” znajdziemy dwa opowiadania (które są mniej znanymi dziełami Autora) i zbiór wierszy nawiązujących do historii z Hobbita i Władcy Pierścieni.

Książka od pierwszej strony przenosi nas w świat baśni i bajek. Cytat z wykładu „O baśniach” wygłoszony 8 marca 1939 roku wprowadza nas w cudowny klimat książki. „Królestwo baśni rozciąga się daleko wzdłuż i wszerz, w górę i w głąb i pełne jest najprzeróżniejszych rzeczy i stworzeń: znajdziesz tam wszelkiego rodzaju ptactwo i zwierzęta, niezliczone gwiazdy i bezbrzeżne oceany, czarowne piękno i czyhającą zewsząd grozę, radości i smutki przeszywające jak ostrze miecza.”

Pierwsze opowiadanie „Gospodarz Giles z Ham” to pełna humoru historia gospodarza Gilesa, który przypadkiem został pogromcą potworów (od zwykłego wieśniaka po odważnego rycerza). Autor z przymrużeniem oka pokazuje etos bohatera i bohaterstwa. Drugie opowiadanie „Kowal z Przylesia Wielkiego” jest nieco sentymentalną opowieścią o Mistrzu Kucharskim, wyjątkowym torcie, Czarodziejskiej Krainie i niezwykłej gwiazdce. Piękna i mądra opowieść, która mnie oczarowała. Emanuje smutkiem, jednocześnie dając nadzieję.

Na zakończenie autor serwuje nam "Przygody Toma Bombadila", którego kojarzymy z "Władcy pierścieni". Zbiór pięknych wierszy, z których jedne wywołują wzruszenie, a inne uśmiech, ale wszystkie zachwycają językiem.

Oczywiście jako sroka okładkowa muszę wspomnieć o cudownej okładce, z ilustracją stworzoną przez Jędrzeja Chełmińskiego. To przepięknie wydana, wyśmienita książka, która uszczęśliwi nie tylko fanów Tolkiena. Gorąco polecam. To książka zarówno dla starszych dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S -ka.

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2020-12-13, Ocena: 6, Przeczytałam,

J.R.R. Tolkiena nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Sławny twórca Śródziemia daje się poznać swoim fanom z zupełnie innej strony w zbiorze mniej znanych opowieści zatytułowanym "Gospodarz Giles z Ham". W zbiorze tym, skądinąd przepięknie wydanym, odnajdziemy dwa opowiadania, a także zbiór wierszy nawiązujących do historii z Hobbita i Władcy Pierścieni. Przed pierwszym opowiadaniem i zbiorem wierszy znajdziemy przedmowę, która przybliża czytelnikowi okres powstania opowieści czy wierszy, a także doskonale wprowadzi w klimat opowiadania. Oba opowiadania są zupełnie od siebie różne. Pierwsze traktuje o tym jak pewien gospodarz, imieniem Giles, w wyniku szczęścia i splotu pewnych wydarzeń, zostaje odważnym rycerzem, pogromcą wszelakich stworów. W opowiadaniu tym Tolkien szczerze wyśmiewa to, do czego wcześniej podchodził z powagą jako pisarz, uczony i krytyk. Opowiadanie to swoisty przykład historii "od zera do bohatera". Napisana z humorem, przymrużeniem oka, wciągająca historia wieśniaka, który stał się pogromcą potworów. Drugie opowiadanie, to opowieść o pewnej wiosce, ich Mistrzu Kucharskim, wyjątkowym torcie na święto Uczty Dwudziestu Czterech, a także Czarodziejskiej Krainie i pewnej niezwykłej gwiazdce. To urocze opowiadanie, napisane pięknym językiem, pełne ciepła i mądrości. W klimacie baśni i bajek, które tak kochamy. Zbiór opowiadań kończy cykl pięknych wierszy. Zaskakują one harmonią i płynnością, a także emocjami, które skrywają w sobie. Niektóre z nich wywołują uśmiech na twarzy, a inne wzruszają. Zbiór tych wierszy nawiązuje do jednej z najbardziej zagadkowych bohaterów z "Władcy Pierścieni" - Toma Bombadila. Odnajdziemy tu 16 wierszy, które zachwycą każdego fana poezji. Ten przepięknie wydany zbiór opowieści pióra twórcy Silmarillionu oczaruje zarówno fanów Śródziemia, ale także tych, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z prozą (ani poezją) Tolkiena. Ja jestem zauroczona i mam ochotę na więcej perełek od pana Johna. Zawsze bałam się, że jego styl mnie pokona i nie dam rady czytać jego dzieł. Wcześniej bowiem czytałam tylko "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Ale po lekturze tego zbioru moje obawy prysły jak zły sen i bardzo chętnie sięgnę po samego "Władcę Pierścieni" ;) Polecam jak najbardziej "Gospodarza Giles'a z Ham". Nie rozczarujecie się ! Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zysk i S -ka.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2020-11-21, Ocena: 4, Przeczytałem,

TOLKIEN W KRÓTKIEJ FORMIE

John Ronald Reuel Tolkien pozostaje najbardziej znany z trzech dzieł: „Hobbita”, „Władcy Pierścieni” i „Silmarillionu”. W swojej karierze jednak stworzył też wiele różnych krótkich opowieści, poematów przekładów czy tekstów publicystycznych. Te najbardziej znane spośród nich, czyli „Gospodarz Giles z Ham”, „Kowal z Przylesia Wielkiego” i „Przygody Toma Bombadila” pojawiły się właśnie w zbiorczej edycji i jeśli jeszcze ich nie znacie, koniecznie powinniście to zmienić. Bo to nie tylko wyśmienity dodatek dla miłośników prozy Tolkiena, ale także szansa na poznanie drugiego, lżejszego i bardziej zabawnego oblicza legendarnego autora.

Gospodarz Giles z Ham nie jest bohaterem. Gruby mężczyzna nie należy do szczególnie energicznych typów, woli wygodne, leniwe życie, niż angażowanie się w jakiekolwiek sprawy. Los (a może jednak pech) chce inaczej i wkrótce Giles staje się bohaterem. Ale co z tego dla niego wyniknie? I co to będzie oznaczało?
W „Kowalu z Przylesia Wielkiego” czeka na nas nie lada okazja. Oto bowiem trafiamy do tytułowego miejsca, gdzie czeka na nas festiwal kulinarny. Ale co nas spotka w tym miejscu?
Zbiorek kończą „Przygody Toma Bombadila”. Ten tajemniczy, pamiętany z „Władcy pierścieni” osobnik zabiera nas w szaloną podróż, gdzie czeka na nas i na niego wiele dziwów. Ale czy dowiemy się coś więcej na jego temat?

Avatar użytkownika - hanczyk04
Przeczytane:2016-12-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Upadek Gondolinu
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)0
Okładka ksiązki - Upadek Gondolinu

Powieść, która czekała na publikację ponad sto lat! W opowieści "Upadek Gondolinu" ścierają się dwie największe moce świata: jedną z nich jest Morgoth...

Listy J.R.R. Tolkien
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)0
Okładka ksiązki - Listy J.R.R. Tolkien

Unikatowy wgląd w umysł jednego z najwybitniejszych twórców fantastyki, który pozwala lepiej zrozumieć twórczość autora Władcy Pierścieni Książka...