Hamlet

Wydawnictwo: Ossolineum
Data wydania: 1966 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: b.d
Liczba stron: 351
Tłumaczenie: Władysław Tarnawski

Tom 0 cyklu Biblioteka Narodowa. Seria 2

Ocena: 4.93 (40 głosów)
Inne wydania:

W duńskim zamku Elsynor popełniono straszną zbrodnię. Zamordowany został ojciec księcia Hamleta. Młody książę otrzymuje z zaświatów trudne zadanie - musi dokonać zemsty. Tymczasem król Klaudiusz knuje następną zbrodnię. Czy Hamlet wyjdzie zwycięsko z walki o prawdę i sprawiedliwość? Co będzie musiał poświęcić w tej walce? Co będzie czuł stojąc nad grobem ukochanej Ofelii?

Tagi: bóg

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Hamlet

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Hamlet

Najgorsza książka Szekspira z jaką dotychczas miałam okazję przeczytać. Nudna, ciągnąca się jak flaki z olejem i bez większego sensu. Czytałam to po to by na końcu przeczytać, że wszyscy zginęli...
Link do opinii
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2015-11-11,
Czasem trzeba się odchamić, sięgnęłam więc po klasykę :) I bardzo mi się podobało. Na początku miałam jakieś opory przed dawnym językiem, ale potem wciągnęłam się w treść z innej epoki. Najbardziej podobały mi się postaci Hamleta oraz Horacego, które chyba jako jedyne były postaciami pozytywnymi. Co mamy w tym dziele Szekspira? Otóż mamy zagadkę zabójstwa, trochę metafizyki, trochę nieszczęśliwej miłości i trochę sprawiedliwości. Te elementy zmieszane razem dają nam zgrabną historię, którą szybko i przyjemnie się czyta. Polecam :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - zxcc65
zxcc65
Przeczytane:2015-08-30,
Po książkę te sięgnęłam pchana wakacyjną nudą i nie żałuje. Jest napisana świetnie i przez cały czas trzymała mnie w napięciu. Zaskoczyło mnie to, bo moje poprzednie spotkanie z Szekspirem było zgoła inne. "Romea i Julie" ledwo przeczytałam, wydało mi się bez sensu i koszmarnie napisane. Tak jak napisała Maryszka: "Tak jak sztuki "Romeo i Juli" nie znoszę, tak "Hamleta" uwielbiam!". Akcja jest skupiona wokół młodego księcia Hamleta. Objawia mu się duch ojca i informuje go, że został zabity przez aktualnego króla Danii. Żąda on aby syn go pomścił. Po lekturze "Hamleta" zrozumiałam dlaczego Szekspir jest uważany za geniusza literatury. Stworzone przez niego kreacje są niesamowite... Człowiek śmieje się i płacze wraz z nimi. W pewnym momencie nawet zapomina, że są to tylko postacie literackie i zaczyna żyć ich życiem... Niewątpliwie jest to arcydzieło i mój ulubiony dramat. Czy polecam? Oczywiście, że tak.
Link do opinii
Avatar użytkownika - misia98
misia98
Przeczytane:2015-06-14,
Książka przeczytana z przymusu, ale z efektem radości po :) Niesamowita historia, z super akcją i wizją charakterów postaci. Wciąga niesamowicie i pozwala na zrozumienie słów, że "Szekspir to klasa sama w sobie" :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2014-08-30,
Tak jak sztuki "Romeo i Juli" nie znoszę, tak "Hamleta" uwielbiam! Dlaczego? Nie mam zielonego pojęcia, ale tak właśnie jest. Może dlatego, że Hamlet dotyka poważniejszych spraw niż "Romeo i Julia". W każdym razie, czytałam dwa razy i chętnie bym wróciła kolejny raz do niej.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-02-05,
Hamlet to rzecz znacznie lepiej się mająca niż Makbet. Bardziej przypadła mi do gustu ta sztuka wyobraźni, gdyż ma w sobie ciekawego głównego bohatera. Hamlet dowiaduje się od ducha swego niedawno zmarłego ojca, że obecny król popełnił czyn niewyobrażalny -bratobójcze morderstwo. Młodzieniec postanawia spełnić wolę już nieżyjącego ojca i zdemaskować prawdziwego zabójcę i oszusta. Szekspir w tym momencie wprowadza coś nowego i innego, z czym nie miałam jeszcze nigdy w życiu styczności -w sztuce teatralnej wpisuje elementy teatru. Rzecz niebywała i zadowalająca. Czytając jedno-poznajemy drugie. Lektura Hamleta nie wolna jest od zwrotów akcji, gdzie czytelnik czuje się zaintrygowany i chce już nie pod przymusem szkolnym, a z własnej woli -czytać by poznać co czeka go w kolejnych scenach. Pojedynek, zabójstwo czy miłość? A może jednak duch, który błąka się po ludzi świecie pociągnie Cię do siebie i zerkniesz do sztuk Szekspira?
Link do opinii
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2017-09-09, Ocena: 6, Przeczytałam,

 Trudno napisać "recenzję" takiego klasyka, którego niektórzy z czytelników cytują, a pewnie kilku zna prawie na pamięć. Być może znienawidzony przez rzesze szkolnych uczniów, zmuszanych do jego czytania; jednak wciąż omawiany. Jedno z najlepszych, jeśli nie najlepszy utwór W. Szekspira w którym chęć zemsty zmaga się z chęcia porzucenia ziemskiego padołu, miłość niejedno ma imię, wierność jest tylko wspomnieniem a występek codziennością. Galeria doskonałych postaci, językowy majstersztyk . Czytałam w oryginale i odpowiednik tłumaczenia po polsku. Oglądałam 12 wersji Hamleta - telewizyjnych, filmowych i teatralnych. Wciąż mało. Wciąż wracam do papierowej wersji.

Link do opinii
Avatar użytkownika - kiznaiver667
kiznaiver667
Przeczytane:2020-04-10, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2019-08-27, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 6, Przeczytałem,
Inne książki autora
Sonnets
William Szekspir0
Okładka ksiązki - Sonnets

In his own time, Shakespeare was best known to the reading public as a poet, and even today copies of his Sonnets regularly outsell everything else he...

Henry VI Part Three
William Szekspir0
Okładka ksiązki - Henry VI Part Three

Henry VI Part III is the third of William Shakespeare`s plays set during the lifetime of King Henry VI of England, and prepares the ground for one of his...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Podróż w niechciane
Danuta Chlupová
Podróż w niechciane
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy