Hatszepsut. Kbieta, która została królem

Fascynujący portret silnej władczyni i pierwszej feministki starożytności

Niepokorna księżniczka, której zadaniem było ,,tylko" dostarczenie kolejnego męskiego potomka, sama przejęła obowiązki i tytuł faraona. Dla jednych symbol kobiecej przebiegłości i inteligencji, przez wielu zapomniana, na pół mityczna królowa Hatszepsut była jedyną kobietą dzierżącą władzę w dziejach złotej XVIII dynastii.

Informacje dodatkowe o Hatszepsut. Kbieta, która została królem:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2016-11-23
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Hatszepsut. Kbieta, która została królem

Hatszepsut. Kbieta, która została królem - opinie o książce

Hatszepsut, przez lata „zapomniany” władca Starożytnego Egiptu. Jej następca Totmes III, w imieniu którego była regentką na tronie Górnego i Dolnego Egiptu, zrobił wiele aby usunąć jej imię z dokumentów, świątyń i pamięci potomnych.

Kara Cooney – profesor sztuki i architektury egipskiej na Uniwersytecie Kalifornijskim,w biografii Hatszepsut zatytułowanej „Hatszepsut. Kobieta, która została królem” przybliża dzieje tej niezwykłej kobiety. Profesor Cooney opierając się na skąpych źródłach opisujących życie Hatszepsut stara się przedstawić jak wyglądało (mogło wyglądać) życie córki Totmesa I, założyciela dynastii, żony swojego przyrodniego brata Totmesa II i regentką Totmesa III, dla którego była ciotką, macochą i teściową. Tak, drzewa genealogiczne egipskich faraonów były mocno pokomplikowane.

Profesor Cooney, opowiada nam o Hapszepsut, od czasu gdy była małą dziewczynką uczącą się świątynnych obowiązków u boku matki, królowej Ahmes. Poprzez lata zasiadania na tronie Egiptu u boku swojego przyrodniego brata-męża Totmesa II, przez lata regencji i praktycznie samodzielnego sprawowania władzy. Hatszepsut była mądrą kobietą, umiejąca wykorzystywać religię i kapłanów do swoich celów. Wiedziała, kiedy nagradzać a kiedy karać urzędników, pomagającym jej sprawować władzę. Świetnie zdawała sobie sprawę, że bogactwo Egiptu, z którego może korzystać nie tylko ona, ale i jej urzędnicy, przekłada się na pomyślność poddanych (nie wszystkich, ale wielu). Hatszepsut była tak zdeterminowana, w swoim dążeniu do władzy, że na posągach kazała się przedstawiać jako Kobieta-Faraon, portretując się z chustą chat, ureuszem czy ceremonialną sztuczną brodę, aby w późniejszym okresie panowania, przedstawiać się już tylko w postaci męskiej. Takie zachowanie Hatszepsut, jest do dnia dzisiejszego źródłem spekulacji.

Została zapamiętana m.in. dzięki monumentalnej Świątyni Milionów Lat w Deir el-Bahari, dodaniu wielu nowych elementów do świątyni w Karnaku.

Profesor Cooney, kreśli portret kobiety niezwykłej, niezmiernie pracowitej, dzielącej swój czas pomiędzy obowiązki świątynne, będąc Boską Małżonką Amona miała ich nie mało,obowiązki Wielkiej Królewskiej Małżonki a rządzenie Egiptem, zapewnieniem pokoju i dostatku jego mieszkańcom.

Biografia Hatszepsut autorstwa prof. Cooney, jest nie tylko opowieścią o niej samej, ale także ciekawą opowieścią o życiu i zwyczajach panujących w Egipcie za czasów panowania XVIII Dynastii.

Na uwagę zasługują bogate przypisy i bibliografia, zamieszczone na końcu książki, pozwalająca Czytelnikom na zgłębienie tematu. Również zdjęcia (niestety czarno-białe) pomogą Czytelnikom uzmysłowić sobie ogrom prac wykonanych na polecenia Hatszepsut.

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2018-08-09, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2018, biografie, dzienniki,
Kara Cooney0
Okładka ksiązki - Wielcy królowie. O władzy absolutnej w starożytnym Egipcie i świecie współczesnym

Dlaczego tak wielu oddaje władzę tak nielicznym i jaką to wróży nam przyszłość.   W dobie, gdy demokracje na całym świecie są w niebezpieczeństwie bądź...