Dlaczego tak wielu oddaje władzę tak nielicznym i jaką to wróży nam przyszłość.

W dobie, gdy demokracje na całym świecie są w niebezpieczeństwie bądź się rozpadają, Kara Cooney szuka w starożytnym Egipcie - pierwszym w historii scentralizowanym mocarstwie - wytłumaczenia, dlaczego społeczeństwa tak ochoczo wspierały reżimy autorytarne. Prowokacyjnie odwołuje się do pięciu władców symboli, którzy rządzili Egiptem w sposób absolutny, poszukując w starożytności lekcji, którą odrabia współczesność. Narzędzia legitymizujące system, w którym jednostka rządzi ogółem, są dobrze znane: od monumentalnej architektury i religijnego zapału z jednej strony po nacjonalizm i kolonizację z drugiej. Autorka z przekonaniem, klarownie i zgrabnie zgłębia przeszłość, stawiając w nowym świetle naszą niespokojną teraźniejszość.

Informacje dodatkowe o Wielcy królowie. O władzy absolutnej w starożytnym Egipcie i świecie współczesnym:

Wydawnictwo: Słowne
Data wydania: 2022-11-09
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: The Good Kings. Absolute Power in Ancient Egypt and the Modern World

Kup książkę Wielcy królowie. O władzy absolutnej w starożytnym Egipcie i świecie współczesnym

Hatszepsut. Kbieta, która została królem
Kara Cooney0
Okładka ksiązki - Hatszepsut. Kbieta, która została królem

Fascynujący portret silnej władczyni i pierwszej feministki starożytności Niepokorna księżniczka, której zadaniem było ,,tylko" dostarczenie kolejnego...