Historia Polski średniowiecznej

Średniowieczna historia Polski, obejmująca pół tysiąclecia, to zarazem niemal połowa historii naszego kraju. Od momentu chrztu nasz kraj stawał się częścią świata zachodniego, wnosząc do niego również własne tradycje i wartości. Wielokrotnie zmieniały się granice, burzliwie przebiegała walka o sukcesję i wpływy w Europie oraz wewnątrz państwa. Wraz z pojawieniem się ustroju feudalnego zmieniały się formy gospodarowania i organizacja społeczna, zaczął się wykształcać system gospodarczo-społeczny, Średniowieczna historia Polski, obejmująca pół tysiąclecia, to zarazem niemal połowa historii naszego kraju. Od momentu chrztu nasz kraj stawał się częścią świata zachodniego, wnosząc do niego również własne tradycje i wartości. Wielokrotnie zmieniały się granice, burzliwie przebiegała walka o sukcesję i wpływy w Europie oraz wewnątrz państwa. Wraz z pojawieniem się ustroju feudalnego zmieniały się formy gospodarowania i organizacja społeczna, zaczął się wykształcać system gospodarczo-społeczny, który przetrwał bardzo długo, w niektórych dziedzinach życia aż do XIX wieku. Pod koniec średniowiecza formował się ustrój demokracji szlacheckiej, rodził się polski system parlamentarny, tworzyła się oparta na rolnictwie i handlu gospodarka. W XV wieku ostatecznie ukształtowały się podstawy gospodarcze i ustrojowe Polski czasów nowożytnych. Historia Polski średniowiecznej w zajmujący sposób przedstawia najwcześniejsze dzieje Polski, mechanizmy terytorialnego rozwoju i wzrostu politycznego znaczenia państwa polskiego. Marek Kazimierz Barański, ur. w 1943 r. Dr hab. prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zajmuje się historią średniowiecza Europy Środkowej. Ważniejsze publikacje: Dominium sądeckie. Od książęcego okręgu grodowego do majątku klasztoru klarysek sądeckich (1992); Poczet królów i książąt polskich Jana Matejki (1996), Mieszko I i Bolesław Chrobry (1999); Dynastia Piastów w Polsce (2005).

Informacje dodatkowe o Historia Polski średniowiecznej:

Historia Polski średniowiecznej - opinie o książce

Avatar użytkownika - joe
joe
Przeczytane:2016-01-23, Ocena: 5, Przeczytałem,
Bardzo dobrze się czyta, wartościowe informacje o Piastach.