Historyi polskiej Treściwie opowiedzianej Ksiąg dwanaście

Wznawiana po 125 latach synteza historii Polski Józefa Szujskiego ?okazać się miała ostatnim poważniejszym dziełem jednego z największych historyków polskich XIX stulecia. Przewrotną miarą jego formatu były namiętności, jakie wzbudzało i poniekąd nadal wzbudza jego historyczne pisarstwo. [...]Ujęcie Szujskiego pozostanie jednak interesującym świadectwem myślenia historycznego wieku XIX, dziełem, które stanowiło poważny krok naprzód w rozwoju polskiej refleksji historycznej, i już z tego prostego powodu warte jest przypomnienia. Studium Szujskiego z pewnością nie zaszkodziłoby studentom historii jako doskonała szkoła znakomitego historycznego myślenia, lekcja dana przez świetnego - jednego z naj-świetniejszych naszych nauczycieli. Historyk odnajdzie tu wzór historycznej narracji i uczciwości w podejściu do źródeł i prezentowanego materiału. Wreszcie miłośnik historii znajdzie tu wspaniale, żywo napisaną książkę, pasjonujący wykład polskich dziejów dokonany przez człowieka, któremu nie były one obojętne?.Z posłowia Przemysława Matusika

Informacje dodatkowe o Historyi polskiej Treściwie opowiedzianej Ksiąg dwanaście:

Wydawnictwo: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
Data wydania: b.d