Husaria Rzeczpospolitej

Husaria Rzeczpospolitej to album wyjątkowy. Po raz pierwszy zebrano tak bogaty materiał ilustracyjny z XVI, XVII i XVIII wieku pokazujący husarzy i ich ekwipunek. Dzięki temu można zobaczyć, jak naprawdę wyglądali zanim dziewiętnastowieczni artyści zafałszowali ich wizerunek.

Pozycję wzbogacono o liczne opisy tego rycerstwa, nigdy dotąd nie zebrane w jednej publikacji, a powstałe w epoce istnienia husarii. Dzięki temu poznajemy nie tylko wygląd husarzy, ale także ich obyczaje, taktykę, organizację. Ponadto dowiadujemy się, jak ich postrzegano.  W Europie od końca XVI do końca XVII wieku widziano w husarii najlepszą i najpiękniejszą kawalerię świata.

Teksty źródłowe podane są w oryginalnej wersji językowej i w tłumaczeniu na trzy języki: polski, angielski, francuski. Dzięki temu sława polskiego rycerstwa przekracza granice.

Informacje dodatkowe o Husaria Rzeczpospolitej:

Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2014-09-04
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Husaria Rzeczpospolitej

Husaria Rzeczpospolitej - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-06-12,
Album ,,Husaria Rzeczypospolitej" dosłownie zapiera dech w piersiach. Jest dziełem sztuki pod względem wizualnym, doskonały jakościowo, a do tego traktuje o dumie i chlubie naszego narodu. We wstępie przeczytamy nie tylko same fakty historyczne, ale i wiele ciekawostek i wypowiedzi wielkich wodzów, a nawet... teksty źródłowe nawiązujące do tej najlepszej i niewątpliwie najpiękniejszej kawalerii. Zawarcie tak dużej liczby tekstów źródłowych w tego typu publikacji jest dla mnie zupełną nowością i jednocześnie ogromną zaletą. Dalsza część albumu to zbiór grafik, na których przedstawiono husarię - mało tego - grafik polskich ale i dużo mniej znanych zagranicznych, w DOSKONAŁEJ jakości. Każda praca jest odpowiednio opisana, a jeżeli potrzeba, dodano również zbliżenie na poszczególne detale, na które czytelnik powinien zwrócić szczególną uwagę. W zbiorze znajdziemy nie tylko obrazy i rysunki z średniowiecznych kronik, ale również zdjęcia rzeźb i płaskorzeźb nawiązujących do husarii. Wszystko to z różnych wieków i epok. Album jest niesamowity i zachwyca pod każdym względem.
Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz