Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie

Czy można wyobrazić sobie zimę bez Bożego Narodzenia, pełnego zapachów, smaków i niezapomnianych tradycji? Nie! Ale czy rzeczywiście wszystkie je znacie i czy są takie same na całym świecie? Przekonajcie się! Znajdziecie tu odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia? Dlaczego organizuje się bożonarodzeniowe jarmarki? Czy wszystkie dzieci dostają prezenty tego samego dnia? Dlaczego ubieramy choinkę? Kto wymyślił pierwsze szklane bombki? Dlaczego buduje się bożonarodzeniowe szopki? Poza tym przeczytacie tu także o świątecznych roślinach, pierwszej gwiazdce, a nawet o Ebenezerze Scrooge'u i Dziadku do Orzechów.

Lektura obowiązkowa na długie zimowe wieczory - nie tylko pod choinką!

Monika Utnik-Strugała - absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarka, wieloletnia redaktorka magazynów wnętrzarskich.

Zadebiutowała książką dla dzieci ,,Mamma mia. Włochy dla dociekliwych". Lubi włoski design i malarstwo Trecenta. W mieszkańcach Italii najbardziej docenia ich miłość do życia. Wolne chwile spędza w ukochanym domu na wsi. W ,,Naszej Księgarni" wydała również ,,Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy".

Ewa Poklewska-Koziełło - urodziła się i wychowała w starym, zabytkowym Gdańsku. Tam też ukończyła architekturę. Uwielbia rysować właściwie wszystko, ale najbardziej dzieci. Zilustrowała dziesiątki książek i czasopism dla najmłodszych. O poranku biega nad Bałtykiem, a potem pracuje na sopockim strychu, zerkając przez okno na morze i Hel. Czasami stamtąd wychodzi, aby spotkać się z przyjaciółmi lub udać się na wyprawę do pięknych, niezwykłych i dzikich krain.

Informacje dodatkowe o Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2019-11-13

Kup książkę Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie

Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie - opinie o książce

Avatar użytkownika - jezyna122
jezyna122
Przeczytane:2020-12-06,

Święta Bożego Narodzenia. Zawsze zastanawiałam się, który czas lubię bardziej. Czy ten oczekiwania, różnorakich wspaniałych zapachów, przygotowań do świątecznych dni czy sam moment ich celebracji. Wielokrotnie przygotowując się do nich, moje dziecko pytało o znaczenie pewnych symboli czy zwyczajów. Czasem nie do końca potrafiłam mu wytłumaczyć skąd wzięła się pewna tradycja i czego konkretnie dotyczy. Fantastyczną pomocą byłoby wtedy dla mnie opracowanie Moniki Utnik- Strugały. Tym bardziej, że tegoroczne wydanie jest poszerzone o wiele rozdziałów. Cały świat czeka na święta i właśnie najbardziej fascynuje ogromna różnorodność przygotowań do nich. Jak wygląda to w Chinach, różnych krajach Europy, jakie jest ich znaczenie i z czym dokładnie pewne przedmioty są związane, o tym wszystkim przeczytamy w tej pięknej, świątecznej książce. Szczegółowo zilustrowana przez Ewę Poklewską - Koziełło wprowadza w czytelnika w ten w ciągu roku najbardziej magiczny czas. Co to jest gwiazda betlejemska i skąd pochodzi, gdzie pierwszy raz stanęła choinka i w co była przystrojona, jaka jest prawda o świętym Mikołaju, co to jest rzeka ognia? Odpowiedzi na te pytania jak i wiele innych mogą wprowadzić w zdumienie, jak bardzo to święto jest ważne na całej kuli ziemskiej. W głowie się kręci od różnorakich dań z polskiego wigilijnego stołu, zadziwiają nazwy i formy potraw z całego świata ( julskinka, pokusa Janssona).

Każdy inaczej przeżywa święta Bożego Narodzenia. Ogromną rolę mają tutaj wspomnienia z dzieciństwa, trudna czasem przyzwyczaić się do innych celebracji, kiedy na przykład ten czas zastanie nas w innym kraju. Tym co wszystkich łączy, jest radość. Odczuwana nie tylko z powodu narodzin Jezusa ale również dlatego, że możemy ja wspólnie z innymi przeżywać.

Wspaniałe, godne polecenia wydanie, fantastyczne na świąteczny prezent.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2020-11-12, Ocena: 4, Przeczytałem,

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA

Kiedy tylko minie czas Święta Zmarłych, sklepowe półki zaczynają zapełniać się bożonarodzeniowymi produktami – o ile nie zrobiły tego wcześniej, bo w niektórych sklepach połowa października to już pora, by oferować świąteczne rzeczy. Wydawnictwa też nie pozostają w tyle i już od pewnego czasu wypuszczają na rynek związane z Gwiazdką pozycje. Jedną z nich jest nowe, rozszerzone wydanie książki „Idą Święta”, która w prosty, lekki i bardzo kolorowy sposób przybliża bożonarodzeniowe i noworoczne tradycje i zwyczaje. Zarówno te klasyczne, jak i absolutnie współczesne.

Świąt nikomu nie trzeba przedstawiać. Znane na cały świat, mocno skomercjalizowane, stały się częścią nie tylko kultury, ale i popkultury. To, co zaczęło się od wiary, obecnie jest międzynarodowym towarem, który kupił nawet ludzi niewierzących. Ale czy wiecie, co kryje się za poszczególnymi tradycjami i wierzeniami? Wiecie skąd się wziął wygląd Świętego Mikołaja i jak ten wyglądał wcześniej? Albo dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie w tym, a nie innym dniu, skoro data jest umowna? Monika Utnik-Strugała zabiera nas w podróż poprzez wszystko to, co na Święta składało się od wieków i co składa się obecnie. Poznajcie tańce w kościele, przekonajcie się czym jest grudniowe prima aprilis, odkryjcie tajemnice szopek i rzekę ognia, przeżyjcie chiński nowy rok, sprawdźcie, jak wyglądają Święta w… fast foodzie, spróbujcie świątecznych dań i zanurzcie się w świat kolęd. A na koniec jeszcze raz przypomnijcie sobie film „Kevin sam w domu”, bez którego w Polsce nie ma przecież Bożego Narodzenia, a także skuście się na inne kino, idealne na ten okres roku…

Xin cho! Wietnam dla dociekliwych
Monika Utnik-Strugała0
Okładka ksiązki - Xin cho! Wietnam dla dociekliwych

Szósty tom serii ,,Świat dla Dociekliwych". Fascynujący przewodnik po Wietnamie - krainie smoków i myszojeleni, pól ryżowych i pływających...

Mamma mia. Włochy dla dociekliwych
Monika Utnik-Strugała0
Okładka ksiązki - Mamma mia. Włochy dla dociekliwych

Dlaczego dla całego świata to Italia, a dla nas – Włochy? Jak to się stało, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu? Czy pizza ma swoją królową...