Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2019-02-27
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788310133557
Liczba stron: 64

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Kiedy moja córeczka była mała, często budziła się w nocy. Musiałam do niej wstawać, karmić ją i tulić, by ponownie usnęła. Początkowo takie pobudki nie przychodziły mi łatwo. Z czasem zaczęłam się jednak przyzwyczajać, a nawet dostrzegać pewne plusy - mogłam bowiem obserwować, co się dzieje na świecie, gdy wszyscy smacznie śpią.

Zauważyłam, że w oknach pobliskiego biurowca do późnej nocy pali się światło, choć pracownicy dawno już wyszli do domu - to sprzątaczki porządkowały gabinety. Że gdy wszyscy odpoczywają, na ulicach pustego miasta ciężko pracują polewaczki czyszczące jezdnie. Że sąsiad ślęczy przy biurku i coś pisze. Że przez trawnik przebiegła mysz. I że już o piątej pod okoliczne sklepy podjeżdżają pierwsze samochody załadowane pod dach świeżym chlebem. Słowem, zrozumiałam, że noc skrywa mnóstwo tajemnic, których nigdy bym nie odkryła, gdybym nie musiała wstawać do córki.

Chcecie dowiedzieć się, co jeszcze dzieje się po ciemku? To posłuchajcie.

Monika Utnik-Strugała - absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarka, wieloletnia redaktorka magazynów wnętrzarskich. Zadebiutowała książką dla dzieci ,,Mamma mia. Włochy dla dociekliwych". Lubi włoski design i malarstwo trecenta. W mieszkańcach Italii najbardziej docenia ich miłość do życia. Wolne chwile spędza w ukochanym domu na wsi.

Małgosia Piątkowska - ilustratorka. Obecnie mieszka w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Ukończyła Wydział Ilustracji na University of the West of England (Bristol). Uwielbia swoją pracę, bo to dzięki niej może podzielić się swoim sposobem postrzegania świata. Jej największą inspiracją jest dzieciństwo i związany z nim surrealizm. Nałogowa rysowniczka. Posługuje się technikami tradycyjnymi, ale też z entuzjazmem podchodzi do programów graficznych.

Tagi:

Kup książkę Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy

Avatar użytkownika - jezyna122
jezyna122
Przeczytane:2019-04-04, Ocena: 6, Przeczytałam,

Kiedy byłam mała, często niepokoiły mnie odgłosy nocy. Wystarczył jakiś stukot czy szum wody w rurach lub kaloryferach, by pojawiał się strach. Wydawało mi się, że jeśli jest noc, to tak jak i ja śpią wszyscy i powinno być cicho i spokojnie. Z biegiem lat docierało do mnie, jak wiele osób musi w nocy pracować, by miasto i jego mieszkańcy mogli normalnie funkcjonować. Przede wszystkim pamiętałam o służbach porządkowych i oczywiście lekarzach. Reszta jednak była dla mnie wielką tajemnicą.

Autorka książki „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” bardzo skrupulatnie podeszła do opracowania tego tematu. Podkreśla ogromne znaczenie snu, jego kolejne fazy i tłumaczy dlaczego często pomimo tego, że śpimy wystarczającą ilość godzin, niekoniecznie się wysypiamy. Nie zapomina również o tych, którzy podczas snu potrafią wykonywać różne czynności, lunatykując. Okazuje się, że osób, dla których noc jest porą dnia w której pracują, jest wiele. Meteorolodzy, zapisujący różnorakie pomiary, astronomowie, kierowcy i lotnicy to tylko nieliczni z nich.

Nocą odbywa się również bardzo wiele imprez. Jedną z większych jest Noc Muzeów, która miała miejsce po raz pierwszy w Berlinie w 1997 roku. W tej chwili jest ona znana w każdym większym mieście, przyciąga tłumy odwiedzających, których z roku na rok jest coraz więcej.

Młody czytelnik dowie się również co to takiego noc polarna, jak długo trwa i jaki ma duży, niekoniecznie pozytywny wpływ na ludzi.

Autorka proponuje, by nocą wybrać się na spacer i obserwować rośliny, niebo, nie tylko by nauczyć się rozpoznawać gwiazdozbiory, lecz również podziwiać perseidy. Tak naprawdę ciemno bywa tylko na terenach niezabudowanych, w mieście ciężko znaleźć miejsce pogrążone w całkowitym mroku.

Fantastycznie treść książki zobrazowała pani Małgosia Piątkowska. Idealny dobór barw, odrobina tajemniczości, świetnie współgrają z zawartymi wiadomościami.

Gdy dodamy to tego duży format, twarde oprawy, mamy obraz takiej lektury, którą bardzo chcemy mieć u siebie w domu na półce. Będzie nie tylko pięknie prezentować się ale młodemu czytelnikowi dostarczy również sporo wiedzy. U nas w domu sprawdza się rewelacyjnie.

Link do opinii

Bardzo ciekawa lektura dla dzieci, którą z przyjemnością przeczytają dorośli. Pozwala oswoić pociechom ciemność, ale też zwraca uwagę na to, co dzieje się wokół nas, gdy śpimy. Książka wzbogacona jest o kilka ciekawostek. Zachęca do zadawania pytań. Opowiada o śnie, o nocnych zwierzętach, o zawodach, które wymagają pracy również w nocy. Gorąco polecam.

 

Link do opinii
Inne książki autora
Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie
Monika Utnik-Strugała0
Okładka ksiązki - Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie

Czy można wyobrazić sobie zimę bez Bożego Narodzenia, pełnego zapachów, smaków i niezapomnianych tradycji? Nie! Ale czy rzeczywiście wszystkie je znacie...

Mamma mia. Włochy dla dociekliwych
Monika Utnik-Strugała0
Okładka ksiązki - Mamma mia. Włochy dla dociekliwych

Dlaczego dla całego świata to Italia, a dla nas – Włochy? Jak to się stało, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu? Czy pizza ma swoją królową...