Inaczej niż zwykle

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-03-30
ISBN: 9788382021776
Tytuł oryginału: Opposite of Always

Zabawna i zarazem wzruszająca opowieść o decyzjach, które podejmujemy, ludziach, których wybieramy, i chwilach, dla których warto żyć.

Jack Ellison King. Mistrz bycia o krok od celu. Prawie najlepszy uczeń. Prawie dostał się do szkolnej drużyny. Prawie zdobył dziewczynę...

Kiedy Jack spotyka Kate na imprezie i rozmawia z nią aż do świtu, wie, że dla tej dziewczyny straci głowę. Jego życiowa klątwa bycia ,,prawie" wreszcie się skończyła.

To jednak skomplikowana historia miłosna... która ,,prawie" ma szczęśliwe zakończenie. Kate umiera i opowieść powinna się w tym miejscu zakończyć. A jednak tak się nie dzieje, bo śmierć ukochanej dziewczyny przenosi Jacka do chwili, gdy się poznali. Kate ponownie się zjawia - piękna, promienna i jak zawsze urocza. Jack nie wie, czy nie traci zmysłów, lecz zamierza zrobić wszystko, co w jego mocy, by zapobiec śmierci Kate. Wkrótce przekona się, że jego wybory będą miały określone konsekwencje. I będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest w stanie zrobić, aby ocalić tych, których kocha.

Jedna z najlepszych powieści o miłości, jaką czytałam.

Angie Thomas, pisarka, autorka The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz

Przeczytaj tę książkę. Przeczytaj ponownie, a potem przytul ją do serca.

Becky Albertalli, pisarka, autorka cyklu Creekwood

Kup książkę Inaczej niż zwykle

Opinie o książce - Inaczej niż zwykle

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-05-02, Przeczytałam, 12 książek 2021,

Justin A. Reynolds zanim zaczął pisać był m.in. stróżem nocnym, stażystą w NASA i pielęgniarzem. "Inaczej niż zwykle" to jego debiutancka powieść, a "School Library Journal" ogłosił ją najlepszą książką 2019 r.

Jack ma wspaniałych przyjaciół - Franny'ego i Jillian oraz cudownych rodziców. Wszyscy go wspierają jak tylko mogą. On ich również. Mogą na sobie polegać. Kujon-Jack nie jest szczególnie rozpoznawany w szkole. Nie jest też typem podrywacza. W mało romantycznej scenerii (na śmierdzących moczem schodach) poznaje Kate - zakochuje się w niej, a ona w nim. Poza tymi schodami wszystko brzmi pięknie aż do momentu, gdy pojawia się jeszcze jedna "bohaterka", która nazywa się... Anemia Sierpowata! "Bohaterka", która zwiastuje śmierć...
"U Kate komórki transportujące tlen stają się sierpowate. To znaczy, że są za twarde. Zbyt pałeczkowate. Czasami zaklinowują się w arteriach, przez co tkanki nie otrzymują tlenu, którego potrzebują. Jeśli tkanki nie mają tlenu, to ciału jest trudno robić cokolwiek, na przykład poruszać się czy oddychać, i oznacza to silny ból oraz inne, nie w pełni rozpoznane objawy."

Wyobraź sobie, że możesz przeżyć coś jeszcze raz. W zasadzie wiele razy. Zmienić swój los, ale również losy Twoich najbliższych. Nie pytaj jak - tak po prostu. Podejmujesz się wyzwania? Co zmieniasz? Gdzie stawiasz granice? Ile jesteś w stanie poświęcić? Zaufanie najwspanialszych rodziców, jakich jesteś sobie w stanie wyobrazić? A może najcudowniejszych przyjaciół, którzy są zawsze przy Tobie, gdy tego potrzebujesz? Ale czy to wszystko ma sens, skoro osoba, którą kochasz i tak za każdym razem umiera? Tak, za każdym! Czy zdecydujesz się utracić wielką miłość kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt razy?
"Zrób tyle, ile możesz, a gdy już będziesz czuł, że zrobiłeś wszystko, co w twojej mocy, zrób jeszcze więcej."

Czytając tę książkę miałam okazję wzruszyć się, ale i pośmiać. Przypomniała mi ona, że nawet, gdy wszystko wokół wydaje się niemal idealne, może pojawić się coś, co ten czar zniszczy. Czy jednak warto roztrząsać, co by było, gdyby...? A może są chwile, dla których warto żyć, a nawet cierpieć?

Moim zdaniem "Inaczej niż zwykle" to warta przeczytania debiutancka powieść, która nie na darmo została przetłumaczona na kilkanaście języków.
Są w niej wyodrębnione rozdziały i podrozdziały, które umożliwiają czytanie całych fragmentów w niedługich przedziałach czasowych. Okładka mocno nawiązuje do treści książki.
Spodobała się ona nastolatce i jej mamie, wobec czego polecam ją młodzieży i dorosłym.

Pierwszy tekst pochodzi z serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka

Wzruszająca, zabawna, mądra, a jednocześnie prawdziwa książka o prawdziwych ludziach i ich problemach, błędach, dojrzewaniach. Bohaterzy są prawdziwi i przypominają nas, naszych znajomych, przyjaciół, każdego człowieka, który popełnia błędy. Fajne jest to, że postacie nie są przerysowane. Dla mnie w tego typu książkach najważniejsza jest ich lekkość i humor. W niej to znajdziemy.

IG: czytomanka

👉Każdy z nas chciałby cofnąć czas do danej sytuacji. Można byłoby wiele zmienić, zrobić lub nie zrobić. Każdy chciałby mieć taką szansę. Jack taką posiada. To chłopak, który kończy liceum i na jednej z imprez poznaje Kate w której się zakochuje. Niestety ta nieoczekiwanie umiera. Jack niespodziewanie cofa się w czasie do chwili w której poznał Kate. Ma szanse uratować ją i zmienić przyszłość. Czy mu się uda? Jakie konsekwencje będą miały jego wybory?

👉Książka zdecydowanie warta przeczytania, szczególnie, że świetnie pokazuje prawdziwość osób i to jakie błędy - my ludzie - popełniamy w wybranych sytuacjach. Szybko się czytało, humoru również nie brakowało. Polecam!

❗Ocena: 7/10

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2021-04-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Zapętleni w czasie

Kojarzycie motyw podróży w czasie prawda? Na pewno jest Wam znany film "Dzień świstaka" a niektórzy z Was czytali książki Michała Biardy. Właśnie ten motyw między innymi porusza Justin A. Reynolds w swej powieści "Inaczej niż zwykle". Nie bez powodu przywołałam wyżej te dzieła gdyż u Reynoldsa mamy podobną sytuację, główny bohater kilka razy, a dokładnie pięć, przeżywa od nowa spotkanie ze swoją miłością i jej... śmierć. Za każdym razem próbuje zrobić wszystko by uratować Kate, i za każdym razem jej śmierć przenosi go do chwili ich pierwszego spotkania.

Jack Ellison King to chłopak, który uważa się za mistrza w byciu "prawie". Jest prawie najlepszym uczniem, prawie dostał się do szkolnej drużyny i prawie zdobył wymarzoną dziewczynę. I gdy na pewnej imprezie spotyka Kate, z którą ma niesamowite porozumienie i z którą przegada całą noc, i w której się zakocha, uwierzy wreszcie w to, że jego klątwa "bycia prawie" się skończyła.

Ta historia byłaby jak wiele innych historii miłosnych, poznają się, zakochują, żyją długo i szczęślwie, ale to historia miłosna Jacka, więc ma ona "prawie" szczęśliwe zakończenie. Bowiem Kate umiera i w tym miejscu historia miłosna powinna się zakończyć. Ale tak jak wspomniałam na początku recenzji śmierć dziewczyny to dopiero początek.

"Inaczej niż zwykle" to wzruszająca historia, ale niepozbawiona humoru opowieść o młodych ludziach. O pierwszych miłościach, o problemach dnia codziennego z jakimi muszą mierzyć się młodzi bohaterowie, a także o godzeniu się ze stratą i odejściem bliskiej osoby.

To także opowieść o tym, jak nasze decyzje, które podejmujemy, ludzie, których wybieramy, kształtują naszą przyszłość. Jak również o tym, że nasze wybory pociągają za sobą konsekwencje, z którymi przychodzi nam się mierzyć.

Jack dzięki przeżywaniu swoistego dnia świstaka uświadomi sobie właśnie to, że każdy wybór niesie ze sobą określone konsekwencje, będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, ile jest w stanie zrobić by ocalić tych, których kocha. I czy mamy jakikolwiek wpływ na to jak potoczą się losy ludzi, których kochamy? Czy może warto odpuścić to nad czym nie mamy kontroli, skupić na tym nad czym możemy zapanować, cieszyć się chwilami z bliskimi i życiem, które z tych chwil się przecież składa.

"Inaczej niż zwykle" to wspaniale napisana, zabawna, mądra, ale i poruszająca książka dla młodzieży, ale nie tylko, starsi czytelnicy też doskonale się w niej odnajdą. Ja bawiłam się znakomicie przy jej lekturze, i zaliczam ją do kategorii dzieł, które wywołują u czytelnika/widza śmiechołkanie. A jeśli jesteście ciekawi cóż to takiego, sięgnijcie po "Inaczej niż zwykle". Polecam bardzo ! :)

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwo Zysk i S-ka.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-04-10, Ocena: 6, Przeczytałem,

Powiem wam, że ta książka to miła odmiana spośród ostatnich moich książek. Już na wstępie historia bardzo mnie intryguje, gdyż jest podobna do takiego filmu ,, Efekt motyla". Aż przyjemnie było się ożywić w ponury deszczowy dzień. Dalej było już tyle ciekawiej. Okazuje się bowiem, że narratora możemy traktować jako najlepszego kumpla, bo bezpośrednio do nas przemawia. Potem opowiada nam swoją historię, cały początek splotu zdarzeń, który trzeba poznać, by zrozumieć tą historię. To było zabawne móc porozmawiać z książką:-) Nie sądziłam, że tak bardzo przypadnie mi do gustu.
,, Często byłem o włos od sukcesu. Jestem więc specjalistą od ,,prawie" i mam w tym prawie osiemnaście lat doświadczenia".
Jack Ellison King jest naprawdę sympatycznym chłopakiem. Od razu go polubiłam. Ma jednak tą nieprzewidywalną cechę bycia zawsze o krok od zwycięstwa. Wszystko prawie mu się udaje, co bardzo go irytuje. Dodatkowo obdarzył uczuciem dziewczynę, którą tuż przed nim zdobył jego przyjaciel. Ten okropny pech towarzyszy mu przez całe życie. Niczym klątwa, która tuż przed celem podkłada mu kłody pod nogi. Bardzo mu z tego powodu współczułam. Dodatkowo, kiedy już wziął się w garść i wszystko postawił na ostatnią kartę, los znów z niego drwi. Okazuje się bowiem, że wybranka jego serca jest śmiertelnie chora...
Bardzo mnie to zaskoczyło, gdyż ilość pozostałych stron była zaskakująco spora...
Powiem wam, że czasem koniec historii może być właśnie jej początkiem. Dzieje tu się bowiem coś tak dziwnego, że wraz z końcem pewnego etapu wszystko wraca do początku...
Główny bohater ma bowiem szansę by rozpocząć historię w inny sposób. Było to bardzo przejmujące. On pragnął za wszelką cenę uratować Kate przed śmiercią. Nie wiedział za sprawą czego wciąż wracał do punktu początkowego. Być może to jego uczucia sprawiły, że los dawał mu kolejną szansę, a być może było to coś bardziej złożonego. Tego już musicie dowiedzieć się sami:-)
Miłość jest łaskawa i cierpliwa. Nikogo nie osądza, ani nie unosi się pychą. Trwa i to jest piękne:-)