Inaczej niż zwykle

Justin A. Reynolds zanim zaczął pisać był m.in. stróżem nocnym, stażystą w NASA i pielęgniarzem. "Inaczej niż zwykle" to jego debiutancka powieść, a "School Library Journal" ogłosił ją najlepszą książką 2019 r.

Jack ma wspaniałych przyjaciół - Franny'ego i Jillian oraz cudownych rodziców. Wszyscy go wspierają jak tylko mogą. On ich również. Mogą na sobie polegać. Kujon-Jack nie jest szczególnie rozpoznawany w szkole. Nie jest też typem podrywacza. W mało romantycznej scenerii (na śmierdzących moczem schodach) poznaje Kate - zakochuje się w niej, a ona w nim. Poza tymi schodami wszystko brzmi pięknie aż do momentu, gdy pojawia się jeszcze jedna "bohaterka", która nazywa się... Anemia Sierpowata! "Bohaterka", która zwiastuje śmierć...
"U Kate komórki transportujące tlen stają się sierpowate. To znaczy, że są za twarde. Zbyt pałeczkowate. Czasami zaklinowują się w arteriach, przez co tkanki nie otrzymują tlenu, którego potrzebują. Jeśli tkanki nie mają tlenu, to ciału jest trudno robić cokolwiek, na przykład poruszać się czy oddychać, i oznacza to silny ból oraz inne, nie w pełni rozpoznane objawy."

Wyobraź sobie, że możesz przeżyć coś jeszcze raz. W zasadzie wiele razy. Zmienić swój los, ale również losy Twoich najbliższych. Nie pytaj jak - tak po prostu. Podejmujesz się wyzwania? Co zmieniasz? Gdzie stawiasz granice? Ile jesteś w stanie poświęcić? Zaufanie najwspanialszych rodziców, jakich jesteś sobie w stanie wyobrazić? A może najcudowniejszych przyjaciół, którzy są zawsze przy Tobie, gdy tego potrzebujesz? Ale czy to wszystko ma sens, skoro osoba, którą kochasz i tak za każdym razem umiera? Tak, za każdym! Czy zdecydujesz się utracić wielką miłość kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt razy?
"Zrób tyle, ile możesz, a gdy już będziesz czuł, że zrobiłeś wszystko, co w twojej mocy, zrób jeszcze więcej."

Czytając tę książkę miałam okazję wzruszyć się, ale i pośmiać. Przypomniała mi ona, że nawet, gdy wszystko wokół wydaje się niemal idealne, może pojawić się coś, co ten czar zniszczy. Czy jednak warto roztrząsać, co by było, gdyby...? A może są chwile, dla których warto żyć, a nawet cierpieć?

Moim zdaniem "Inaczej niż zwykle" to warta przeczytania debiutancka powieść, która nie na darmo została przetłumaczona na kilkanaście języków.
Są w niej wyodrębnione rozdziały i podrozdziały, które umożliwiają czytanie całych fragmentów w niedługich przedziałach czasowych. Okładka mocno nawiązuje do treści książki.
Spodobała się ona nastolatce i jej mamie, wobec czego polecam ją młodzieży i dorosłym.

Pierwszy tekst pochodzi z serwisu nakanapie.pl.

Informacje dodatkowe o Inaczej niż zwykle:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-03-30
ISBN: 9788382021776
Tytuł oryginału: Opposite of Always
Dodał/a opinię: paulinarobak

Zobacz opinie o książce Inaczej niż zwykle

Kup książkę Inaczej niż zwykle