Influencerka

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-01-12
Tytuł oryginału: People Like Her

Milion ludzi na całym świecie pokochało Emmy Jackson za pokazywanie macierzyństwa bez filtra: czasu pełnego nieprzespanych nocy, wiecznego bałaganu i plam z jedzenia na wszystkich ubraniach. Autentyczna i szczera do bólu Najnajmama stała się dla wielu kobiet wsparciem i inspiracją, a jej profil na Instagramie codziennie jest zasypywany pełnymi uwielbienia komentarzami.

To pozornie prawdziwe życie okazuje się jednak pieczołowicie zaplanowanym działaniem marketingowym, którego koszty często ponoszą najbliżsi Emmy. W dodatku obserwują ją nie tylko fani. Każdemu jej działaniu, każdej zamieszczanej informacji obsesyjnie przygląda się pałająca żądzą zemsty kobieta, gotowa zamienić życie influencerki w koszmar. Czy mąż Emmy i jej agentka zdołają zapobiec tragedii?

Jak wiele można zrobić dla popularności? Kogo i co poświęcić? Czy istnieje granica internetowego ekshibicjonizmu?

Przeczytałam Influencerkę w kilka wieczorów. Wciągająca, bardzo oryginalna powieść.

Clare Mackintosh, autorka Dublerki

Jestem zachwycona. Lloyd znakomicie pokazuje zagrożenia, które niesie ze sobą popularność na Instagramie. Intrygujące i przerażające zarazem.

Harriet Tyce, autorka Krwawej pomarańczy

Jeszcze nikt nie pokazywał mediów społecznościowych od tak mrocznej strony.

Samantha Downing, autorka Mojej doskonałej żony

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Influencerka

Opinie o książce - Influencerka

„Influencerka” to powieść, która ukazuje media społecznościowe, ze strony, której na co dzień nie widzimy. Napisana jest przez dwójkę autorów ukrywających się pod jednym pseudonimem Ellery Lloyd. Trochę obawiałam się powieści pisanej przez duet, ale w tym przypadku całość wyszła im zaskakująco dobrze. Bohaterką powieści jest Emma, czyli Najnajmama, popularna instagramerka. Jest mamą dwójki maluchów : 3-letniej Coco i 3-miesięcznego Beara. Cała jej działalność na Instagramie kręci się wokół macierzyństwa i wszystkiego co z nim związane. Ze swoimi obserwatorami regularnie dzieli się swoją codziennością. Wielkie i małe rodzinne wydarzenia, wycieczki, urodziny, choroby, zabawy, temu wszystkiemu mogą przyglądać się jej fani, których ma już bardzo dużo. Ich przychylność zyskała pokazywaniem macierzyństwa bez filtra, za co też pokochały ją inne mamy, które szukają u niej porad, wsparcia i inspiracji. Z pozoru jej życie jest idealne, pomijając nieprzespane noce, wieczny bałagan i brak czasu dla siebie. Niestety ma ono również swoje wady. Prowadzenie tak popularnego konta na Instagramie wiąże się z wieloma zobowiązaniami, współpracami i umowami. Każde zdjęcie, każdy post, link i hasztag są pieczołowicie zaplanowane. Życie Emmy i jej rodziny praktycznie pozbawione jest jakiejkolwiek prywatności. Poza tym wśród obserwujących oprócz wiernych fanów, znajdują się też takie osoby, które szczerze jej nienawidzą i życzą jej śmierci ...
Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2022-01-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2022,
Gdybym mogła, przekazałabym tę książkę każdej osobie chociaż trochę związanej z Instagramem. Nieważne, czy jesteś twórcą kontentu i masz tysiące lub miliony obserwujących, czy odwrotnie i twoje konto jest puste, a aplikację skrolujesz tylko podczas przerwy w pracy, żeby zabić czas - znajdziesz tutaj sytuacje, które bezpośrednio ciebie dotyczą albo o których na pewno słyszałeś/aś. To książka o współczesności, o tym, że teraz prywatność się odkrywa, a nie ukrywa. Kelner podaje zamówiony posiłek, a ja sięgam po telefon, zamiast po widelec? Odhaczone. Rodzic krzyczy na dziecko, żeby patrzyło w aparat i jeszcze raz się uśmiechnęło lub zrobiło śmieszną pozę? Przed moją pracą jest samochodzik na monety, także widzę to co drugi dzień. A podglądacze i stalkerzy? Oczywiście w żartobliwej formie, ale przywołam moją mamę, która dwie minuty po opublikowaniu przeze mnie posta, napisała SMS "przestawiliście stół???". Hm, dopiero wtedy uświadomiłam sobie, że na zdjęciu do recenzji książkowej widać w rogu też stół, który faktycznie doświadczył niezatwierdzonego przez rodzicielkę małego przemeblowania! Dlatego z takim zainteresowaniem czytałam "Influencerkę". Życia w sieci nie uczy się w szkole (chyba... jeszcze?), a w tej powieści można podejrzeć osobę popularną od kuchni. Chociaż Emmy jest wymyślona, to mam wrażenie, że w tej postaci są skupione miliony prawdziwych influencerek, które sami obserwujemy. Z drugiej strony, ta warstwa thrillera ...
Avatar użytkownika - Moniczkasia
Moniczkasia
Książka trafiła w moje ręce przez przypadek. Nie miałam jej w planach. Historia jednak była ciekawa i warta przeczytania. Cieszy mnie, że taka tematyka została poruszona. Oczywiście chodzi tutaj o media społecznościowe. W tym przypadku o Instagram. Młodzi ludzie i nie tylko, często ślepo wierzą w to co ludzie wypisują, wręcz utożsamiają się z życiem i problemami danej osoby. Wierzą we wszystko bardzo naiwnie, bez cienia wątpliwości czy zachwiania. Główna bohaterka chcąc osiągnąć sukces przedstawia swoje życie w sposób wykreowany, taki który spodoba się wielu ludziom. Nie jest to jej życie tylko wykreowany twór, który sama wraz ze swoją agentką wymyśla dla celów zarobkowych. Mając ogromną popularność tworzy to również wiele zawiści co przynosi groźby, czy jak się później dowiemy narażenie na utratę życia. Myślę, że Emmy, czyli główna bohaterka sama z biegiem czasu gubi się jakie zachowania są dobre, a jakie złe. Pogrąża się w tym sztucznym świecie tak bardzo, że traci prawdziwych przyjaciół, znajomych. Cierpi na tym jej rodzina, zatraca się całkowicie ich prywatność, którą w jakiś sposób próbowano zachować. Książka trzyma w napięciu, wzbudza różne emocje i może być przestrogą dla niejednego czytelnika. ...
Avatar użytkownika - agnesik
agnesik

Kolejne wydarzenia poznajemy z perspektywy Emmy, jej męża i osoby, która z jakiegoś powodu, planuje na niej zemstę. Emmy jest influencerka. Prowadzi konto na Instagramie. Obserwuje ją milion osób. Jest to więc ogromne, dochodowe przedsięwzięcie. Emmy pokazuje macierzyństwo bez lukru. Szybko jednak przekonujemy się, że to tylko świetnie wyreżyserowane pozory, ale kto identyfikowałby się z perfekcyjną matką i żoną? A może jednak to wszystko nie jest takie bezpieczne i jej starannie strzeżona prywatność to tylko ułuda?

Wiele osób publikuje posty na Instagramie, w tym ja, więc pomyślałam, że książka, którą Wam dzisiaj zaprezentuję, może być dla wielu osób przestrogą. Mowa o thrillerze "Influencerka" Ellery Lloyd. Co oprócz popularności i wielkiej rzeszy fanów niesie za sobą popularność w Inretnecie?

Emmy Jackson prowadzi konto na Instagramie pod nazwą Najnajmama. Publikuje ona na swoim profilu wiele zdjęć z postami, które pokazują macierzyństwo bez filtra, gdzie noce są wiecznie nieprzespane, w domu panuje ciągle bałagan, a jej ubrania często są poplamione jedzeniem. Prowadząc to konto, Emmy stała się dla wielu mam wsparciem i inspiracją. Wiele kobiet zwraca się do niej o rady na temat macierzyństwa, tak więc Najnajmama codziennie zostaje zasypywana komentarzami oraz wiadomościami. Życie Emmy, które pozornie wygląda na prawdziwe i szczęśliwe, okazuje się działaniem marketingowym, wpływającym na jej przychody, dzięki którym żyje ona wraz ze swoją rodziną w dostatku i niczego jej nie brakuje. Emmy obserwują nie tylko fani, ale i wrogowie... Wśród nich jest pewna kobieta, która nienawidzi znanej Influencerki i za wszelką ceną chce się na niej zemścić. Codziennie obsesyjnie przegląda jej profil i planuje zmienić życie Emmy w piekło. Czy jej się to uda? Za co chce się zemścić tajemnicza kobieta?

W książce występuje narracja pierwszoosobowa. Zaczyna się ona prologiem, który nawiązuje do tragedii głównej bohaterki. Kończy się epilogiem, w którym wszystko się wyjaśnia. Rozdziały są średniej długości, napisane są one przemiennie, z punktu widzenia trzech bohaterów: Emmy, jej męża Dana oraz tajemniczej kobiety. W ten sposób można bardzo dobrze poznać, z punktu widzenia każdego z tych bohaterów, to jak wygląda życie sławnej Influencerki w Internecie oraz w realnym życiu. Książka bardzo wciąga, pokazuje ona zagrożenia, do których prowadzi popularność na Instagramie. Wśród wiadomości pełnych miłości, wsparcia i prośby o rady, jakie główna bohaterka dostaje od nieznajomych osób, znajdują się też wiadomości pełne nienawiści. Popularność i wieczny brak czasu, prowadzą także do zaniedbania i zdrady bliskiej przyjaciółki, z którą Emmy przyjaźniła się jeszcze w szkole. I tak najgorsze niebezpieczeństwo spotyka główną bohaterkę oraz jej bliskich w ostatnich rozdziałach książki, które bardzo trzymają w napięciu. Zakończenie jest otwarte.

"Influencerka" jest bardzo wciągającym thrillerem, który, nie tylko pokazuje czarne strony sławy na Instagramie, ale i różnice między takim życiem realnym a wirtualnym. Niektóre sytuacje szokują, dzięki czemu książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem. Ciekawa fabuła opisująca współczesne problemy sprawia, że ciężko się od niej oderwać. Z pewnością spodoba się ona każdemu, kto lubi taki gatunek literacki.

Najnajmama czyli Emmy Jackson zbudowała swoją popularność na "szczerości i prawdzie" . Pokazuje macierzyństwo bez filtra. Zmęczona, niewyspana z potarganymi włosami, w poplamionej bluzce i wiecznym bałaganem. Ale czy tak na prawdę wygląda jej życie jak na tych idealnych zdjęciach? Jej mąż Dan ma trochę inne zdanie i chociaż męczy go takie życie, ciągle dzielenie się prywatnością z milionami fanów, to nie robi z tym nic. Żyje mu się wygodnie i próbuje od lat wydać swoją drugą powieść co oznacza, że nie zarabia nic. Gwiazda Instagrama i niespełniony pisarz, na dodatek dwoje małych dzieci. Tak wygląda idealna instagramowa rodzinka. A Emmy na sekrety, których nie zna nawet jej mąż. W książce poznajemy dokładnie życie internetowej gwiazdy. Z wszystkim blaskami i cieniami. Ile można zrobić dla popularności? Okazuje się, że bardzo dużo. Tylko gdzie tu w tym wszystkim ta szczerość, którą tak podkreśla Emmy? Książkę bardzo dobrze się czyta. Autorzy zwracają uwagę na to, ile niebezpieczeństw może kryć się w tym idealnym instagramowym świecie. Polecam:)

Nie jestem raczej osobą będącą na tak zwanym topie, nie mam konta na Facebooku, nie używam Instagrama i innych nowoczesnych wynalazków, lecz mimo to wiem jak to funkcjonuje. Lecz jestem już emerytką a w moim przypadku i tak dużo, że potrafię używać komputera oraz cokolwiek na nim napisać lub przejrzeć czy skomentować strony internetowe, potrafię nawet obsługiwać pocztę..., lecz sięgnęłam po książkę "Influencerka", gdyż zaintrygował mnie może nie sam tytuł, ale okładka i opis wydawcy. Wracając do tematu, uważam, że jest to bardzo ciekawa pozycja, zwłaszcza teraz, gdy niemal wszyscy pokazują swoje życie innym, bez oporów chwaląc się na okrągło w mediach społecznościowych.

"#Obserwuje #ją milion #osób #podgląda #jedna."

Emmy Jackson znalazła swój sposób na życie i zaczęła pokazywać swoje macierzyństwo niemal na żywo, pokazując na swoim koncie na Instagramie codzienną relację z tego, co i jak robi, będąc jednocześnie i żoną i matką. Ludzie pokochali ja za to, że pokazała swoją szczerość, nieprzespane noce, domowy bałagan oraz zaplamione ubranka dziecka i swoje. Jej konto Najnajmama stało się wzorem do naśladowania dla wielu młodych matek, jej profil zasypywano pochwalnymi komentarzami oraz pytaniami o rady. Emmy odpowiadała na wszystkie stając się "naprawdę" najlepszą matką w sieci.

"Nie planowałam zostać instamamą. Bardzo długo nie wiedziałam, czy w ogóle będę mieć dzieci. Ale kto z nas może z całym przekonaniem stwierdzić, że jego życie potoczyło się dokładnie tak, jak przewidywał?"

Jednak jak to zwykle w życiu bywa, Emmy nie jest tak wspaniale zorganizowaną matką, to wszystko to marketing dla zysku, dla zyskania większej liczby fanów, sponsorów. Za zgodą męża, chociaż często już nawet on ma dość takiego życia na pokaz, dla innych.
Oprócz swoich fanów, życie Emmy i jej rodziny śledzi jeszcze jej zagorzała przeciwniczka, kobieta ma żal i chce się zemścić na influencerce za porady, których udzielała. Jest pewna, że to wszystko co pokazuje najnajmama na Instagramie to farsa i postanawia zamienić życie Emmy w koszmar, szuka okazji do zemsty obserwując każdy jej ruch.

"Lepiej kłamać i być lubianym niż zostać znienawidzonym za szczerość - ta maksyma przyświecała mu przez całe życie. Mój ojciec był jak kameleon."

Widocznie Emmy miała bardzo dobry wzorzec w swoim ojcu, gdyż nauczyła się bardzo składnie kłamać i zmieniać fakty, nawet raniąc po drodze swoich bliskich, jednak nie zawsze się to opłaca. Czy warto poświęcać spokojne życie swojej rodziny dla chwili sławy? Jak dużo można zrobić aby być popularnym? Czy jest jakaś granica takiego postępowania? Czy uda się zapobiec zapowiadającej się tragedii?

Temat bardzo ciekawy, nie mogłam się oderwać od tej książki i skończyłam w nocy, ale naprawdę warto.
Polecam te książkę wszystkim, którzy interesują się mediami społecznościowymi i życiem w sieci. Dobrze, że takie książki zaczynają się pojawiać.

Dziękuję portalowi Czytam Pierwszy.pl oraz Wydawnictwu Marginesy za możliwość przeczytania tej książki.

Avatar użytkownika - Darunia2990
Darunia2990
Przeczytane:2022-01-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książka ta jest o rzeczywistości którą kreują ludzie w mediach społecznościowych, a która tak na prawdę nie ma za wiele wspólnego z prawdą. Pokazuje też, do czego może doprowadzić brnięcie w tą misternie tkaną sieć kłamstw. Autorka pokazuje w swojej książce bardzo aktualne problemy świata współczesnego. Jest to okraszone fikcją literacką, aczkolwiek scenariusz ten nie jest nieprawdopodobny. "Influencerka" zmusza do zastanowienia się nad tym czym nas atakują ze wszech stron media - nad ukazywaniem na polubionych przez nas profilach tego co właśnie chcemy zobaczyć, bo musi się to dobrze sprzedać. Fenomen Instagramu jest nowym zagadnieniem społecznym a dzięki tej książce możemy przemyśleć zarówno jego blaski jak i cienie i zdecydować która szala jest cięższa ;)

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2022-01-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Temat książki bardzo aktualny. Dużo osób pokazuje swoje życie w sieci dla zdobycia popularnośći i zdobycia korzyści finasowych. Kązdy zna takie osoby. Często to co jest pokazywane w sieci różni się diamentralnie od rzeczywistośći. Tak było z główną bohaterką  Emmą Jackson, podpisującą się jako Najnajmama. Publikowała zdjęcia, pisała posty, pokazywała swoje życie. Akcja książki jest dynamiczna, trzyma w napięciu, pokazuje zagrożenia jakie niesie pokazywanie swojego życia nieznanym osobom. O tym przekonała się Emma. Co ja spotkało opisuje Ellery LLoyd.