Inna Polska? 1918-2018: alternatywne scenariusze naszej historii

Ocena: 4 (1 g³osów)

1918-2018 ALTERNATYWNE SCENARIUSZE NASZEJ HISTORII.

Jak wygl±da³aby dzi¶ Polska, gdyby bolszewicy wygrali bitwê pod Warszaw±, gdyby we wrze¶niu 1939 nie napadli na nas Niemcy, gdyby powstañcom warszawskim uda³o siê wyzwoliæ stolicê przed wkroczeniem Armii Czerwonej albo gdyby polska transformacja za³ama³a siê na pocz±tku lat 90. ubieg³ego wieku? Czy o losach kraju w ci±gu minionego stulecia zadecydowa³ tylko zbieg niezale¿nych od nas okoliczno¶ci? A mo¿e najwa¿niejsze s± tu fundamentalne, s³abe i silne strony Polaków jako narodu i spo³eczeñstwa?

Nigdy siê nie dowiemy, jaka by³aby dzi¶ Polska, gdyby jej losy potoczy³y siê inaczej. Mo¿emy jednak, stosuj±c metodê modelow±, stworzyæ alternatywne scenariusze historii ostatniego stulecia, obejmuj±ce w spójny sposób problemy ekonomiczne, spo³eczne i polityczne. Paradoksalnie mo¿e to wiêcej powiedzieæ o dzisiejszej Polsce ni¿ analiza historii rzeczywistej.

Informacje dodatkowe o Inna Polska? 1918-2018: alternatywne scenariusze naszej historii:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2018-10-30
Kategoria: Historyczne

wiêcej

Kup ksi±¿kê Inna Polska? 1918-2018: alternatywne scenariusze naszej historii

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Inna Polska? 1918-2018: alternatywne scenariusze naszej historii - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - gosiaczeq
gosiaczeq
Przeczytane:2019-05-26, Ocena: 4, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek 2019,

Trochê jestem rozczarowana t± ksi±¿k±. Nastawi³am siê na znalezienie w niej wielu alternatywnych historii Polski. Tymczasem autor skupi³ siê na czterech. Chocia¿ plusem jest, ¿e podszed³ do nich bardzo rzeczowo, nie zmy¶laj±c ich na podstawie swoich w³asnych marzeñ, ale opieraj±c siê na metodach naukowych, które wyja¶ni³ pod koniec ksi±¿ki.

Inne ksi±¿ki autora
Stulecie chaosu. Alternatywne dzieje XX wieku
Witold M. Or³owski0
Ok³adka ksi±zki - Stulecie chaosu. Alternatywne dzieje XX wieku

Pos³uguj±c siê metodami modelowymi, autor zastanawia siê nad mo¿liwym odmiennym przebiegiem g³ównych trendów rozwoju ¶wiata w minionym stuleciu. Poza tym...

¦wiat, który zachorowa³
Witold M. Or³owski0
Ok³adka ksi±zki - ¦wiat, który zachorowa³

Jak bêdzie wygl±daæ ¶wiat po koronawirusie? To jedno z najwa¿niejszych pytañ, na które poszukujemy odpowiedzi. Prof. Or³owski – ekonomista...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;