Inne życie

Pewnego ranka, gdy się obudziłam, poczułam się lekko oklapnięta. Przejrzałam się w lusterku, i co zobaczyłam? Byłam zielona. Cała zielona. Dziadek podejrzewał, że jestem zazdrosna o dom mojego kolegi Mateusza. - Jeśli chcesz się z nim na jaki ś czas zamienić, to chyba da się to załatwić - powiedział. - Świetnie - odparłam.

Informacje dodatkowe o Inne życie:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: b.d
Kategoria:

Kup książkę Inne życie

Inne życie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Carflo
Carflo
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 6, Przeczytałam,
W ,,Innym życiu" poznajemy główną bohaterkę nieco bliżej. Dowiadujemy się, że jej rodzice nie mieszkają razem, że ona sam mieszka przeważnie z mamą, że nie jest zbyt majętna. Bardzo otwarta prezentacja, ale uczyniona z niezwykłą swobodą. Z całej książeczki bije szacunek do dziecka jako osoby i jego potrzeb, zwłaszcza potrzeby samodzielnego poznawania świata i nauki na błędach, czasem bolesnej, lecz najskuteczniejszej i najbardziej naturalnej. Tematem jest zazdrość. Dziewczynka budzi się cala zielona. Szybko wychodzi na jaw powód dziwnej przypadłości (zazdrość o życie kolegi - bogatsze, niby lepsze) i zastosowane lekarstwo: zamiana domów. Obie rodziny całkowicie różnią się od siebie w kwestii materialnej, budowy rodziny, przyzwyczajeń, wystroju domu i zasad w nim panujących. Dziecięce przyzwyczajenia i punkty stanowiące dla niego poczucie bezpieczeństwa okazują się być bardzo silne i uwiadamiają dziecku, że przynależy ono do innego miejsca i nigdzie poza nim nie będzie się czuć tak dobrze i bezpiecznie. Okazuje się również, że w oczach innego malucha ta zwykła mama posiada cechy, na które do tej pory nie zwracała uwagi, a które budzą podziw u osób spoza rodziny. Odnalezienie się w nowym miejscu jest kłopotliwe dla dziewczynki, która sądziła, że będzie tak jak w domu, tylko lepiej, fajniej, więcej. Niestety rzeczywistość okazuje się bezwzględna a uczucie zazdrości o cudze życie zastępuje zazdrość o własną rodzinę i tęsknota za nią. Książeczka jest napisana w bardzo ciekawy sposób, prostym językiem, trafiającym już do bardzo młodego odbiorcy. Najpiękniejsze jest jednak podsumowanie, którego dokonuje główna bohaterka: żegna się z czytelnikiem sformułowaniem: ,,Moje życie jest najlepsze." Serdecznie polecam obie książeczki.
Powrót matki
Danuta Awolusi ;