Inspektor Parma i przestępstwa w sieci

Tom 3 cyklu Inspektor Parma

Detektyw Parma i jej asystent Szperek znów na tropie wielkiej afery!

Ktoś chce zniszczyć elektrownię w Jagodnie. Szantażyści żądają stumilionowego okupu. Miastu grozi paraliż, a jego mieszkańcy jak zahipnotyzowani wpłacają pieniądze na nieznane konto. Inspektor Parma i jej wspólnik Szperek muszą uratować swoje miasto i cały kraj przed nieznanym wrogiem. A może tym wrogiem jest internet? Może rzeczywiście nowe technologie są złe i zamieniają nas w smartfonowe zombie?

Trzecie śledztwo zgranego detektywistycznego duetu znów dotyczy ważnych spraw. Po zdrowym żywieniu i ekologii świnka Parma i szczur Szperek poznają plusy i minusy nowych technologii i mediów społecznościowych, które mogą być wykorzystane do niecnych, a nawet zbrodniczych celów.

Informacje dodatkowe o Inspektor Parma i przestępstwa w sieci :

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2022-02-09
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
Tłumaczenie: Wum Nina
Ilustracje:Martin Siemienski

Tagi: internet hejt przestępstwa w sieci kradzież danych lajki media społecznościowe Inspektor Parma dla dzieci bezpieczny internet detektyw biuro detektywistyczne

Kup książkę Inspektor Parma i przestępstwa w sieci

Inspektor Parma i przestępstwa w sieci - opinie o książce

Avatar użytkownika - sylwiacegiela
sylwiacegiela
Przeczytane:2023-12-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Współpraca, 52 książki 2023,

Inspektor Parma kolejny raz broni swojego miasta. Tym razem na tapecie: cyberatak. Elektrownia w Jagodnie jest w niebezpieczeństwie. Za spokój żądają ogromnego okupu, więc w nadziei na spokój, mieszkańcy bezmyślnie wpłacają pieniądze na konto, którego nikt nie jest w stanie zlokalizować, ponieważ wszystko dzieje się w Internecie. Wróg jest nieznany, ale strach jak najbardziej realny. Afera zatacza coraz większe kręgi.

Kto odpowiada za ten stan i czy nowe technologie są faktycznie naszym wrogiem? A może to ludzie, którzy nieumiejętnie z nich korzystają zagrażają ludzkości? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w trzeciej części bajki, czyli „Inspektor Parma i przestępstwa w sieci”.

Kto nami steruje? Czy bezpieczeństwo w sieci jest realne? Kim są smartfonowe zombie? Jak w każdej dziedzinie rozwoju, mamy do czynienia z jego pozytywnymi, jak i negatywnymi skutkami. To od nas zależy, co zrobimy z tak dynamicznym rozwojem. Autor apeluje, abyśmy z rozwagą korzystali z portali społecznościowych oraz samego Internetu. Trzeba bowiem pamiętać, że twórcy tych mediów niekoniecznie mieli na celu zaszkodzić swoim użytkownikom, ale to sami ludzie decydują, co zrobią z umiejętnościami oraz narzędziami stworzonymi przez nich samych. Ile razy bowiem popadaliśmy w paranoję, sprawdzając liczbę lajków pod postem. Poczuliśmy się wtedy docenieni i zauważeni. Cóż jednak z tego, jak w tym samym czasie podupadły wszelkie kontakty towarzyskie. Przestaliśmy się do siebie odzywać. Komunikacja zanikła, a wszystkie relacje przeniesiono do social mediów. Nastąpiła niemal totalna zagłada emocjonalna. To, co miało dawać rozrywkę, w rzeczywistości doprowadziło do stworzenia nowego, alternatywnego świata opartego na złudnym poczuciu przynależności do globalnej wioski anonimowych lubisiów.

W przystępny sposób bajka odkrywa przed czytelnikiem obawy i lęki o przyszłość rodzaju ludzkiego. Ukazuje niebezpieczeństwo, z jakim musi się on zmierzyć, gdy nie zacznie myśleć o zagrożeniach płynących z sieci. Siemieński wytyka całkowity brak edukacji w tym zakresie, o zachowanie ostrożności oraz o przywrócenie światu właściwego porządku opartego na kontaktach międzyludzkich. Nie wszystko co przeczytamy w sieci jest prawdziwe. Często są to informacje spreparowane, stworzone na potrzeby oszukania odbiorców. To dowodzi tylko tego, z jaką łatwością poddajemy się tym manipulacjom. Nie podważamy, bezwiednie klikamy i wierzymy we wszystko, co znajdziemy w sieci.

Wszechobecna sztuczna inteligencja pomaga w stworzeniu iluzji prawdziwości. Jednak czy może zastąpić człowieka? Jeśli tak, to do jakiego stopnia? Trzeba pamiętać, że prawda zawsze zwycięży. Korzystajmy więc ze wszystkich zdobyczy techniki, ale nie róbmy tego bezrefleksyjnie.

Nowoczesne technologie i media społecznościowe nie tylko przynoszą wiele dobrego, ale stanowią także poważne zagrożenie. Jak poważne, tego dowiedzieli się na własnej sierści bohaterowie książki, a pośrednio także mali czytelnicy, którzy tak naprawdę nie zdają sobie sprawy, ile niebezpieczeństw i jakie zagrożenia ukryte są w globalnej sieci komputerowej. Taki niepozorny smartfon wraz z internetem mogą być wykorzystywane do przestępstw, choćby do włamywania się do cudzego telefonu, kradzieży danych, zhakowania konta, podglądania właściciela. Autor niejednokrotnie podkreśla, jak bardzo współcześnie jesteśmy uzależnieni od nowoczesnych technologii, od przebywania w sieci, bycia 24 h na dobę w mediach społecznościowych, lajków, bloga, followersów, Ryjbooka, InstaPysia... Jedną z ofiar jest Szperek.

Christopher Siemieński w detektywistycznej książce dla dzieci porusza wiele różnych spraw dotyczących niewłaściwego wykorzystania nowoczesnych technologii. GPS i trojan były mi znane, lecz nie znałam zjawiska ,,uzależnienia od monitora", AI i technologii deepfake. Książka bawi przygodami bohaterów, frazeologizmami w wersji zwierzęcej i nazwami własnymi oraz analogiami do rzeczywistości. Uczy spostrzegawczości, łączenia faktów, logicznego myślenia, planowania, lecz przede wszystkim uświadamia zagrożenia płynące z internetu, ukryte w nowoczesnych technologiach i mediach społecznościowych, którymi są zafascynowani wszyscy niezależnie od wieku. Dlatego uważam, że tę książkę powinni przeczytać dorośli, by uzmysłowili sobie, jak są manipulowani.

Nie wiem, która z dotychczasowych książek z serii Inspektor Parma porusza najważniejszy problem cywilizacyjny - zdrowe żywienie, ekologia czy cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie. Wszystkie są ważne, jednak ta na ten moment wydaje mi się najważniejsza. Internet to przestępca nam wszystkim znany, ale jak jest bardzo szkodliwy i niebezpieczny, a przy tym nieuchwytny, tego dowie się każdy z lektury "Inspektor Parma i przestępstwa w sieci".

Inspektor Parma i spisek żywnościowy
Christopher Siemieński 0
Okładka ksiązki - Inspektor Parma i spisek żywnościowy

Jest takie miasteczko, zupełnie niepodobne do innych, którego mieszkańcy bardzo dbają o to, by ich dieta była zdrowa i pożywna. Nie jest to wcale takie...

Inspektor Parma i afera środowiskowa
Christopher Siemieński0
Okładka ksiązki - Inspektor Parma i afera środowiskowa

Czy smog jest groźniejszy niż smok? Co się dzieje ze zużytym plastikiem? I czy recykling to tylko trudne słowo? Tym razem inspektor Parma tropi afery...