Inspektor Parma i afera środowiskowa

Tom 2 cyklu Inspektor Parma

Czy smog jest groźniejszy niż smok? Co się dzieje ze zużytym plastikiem? I czy recykling to tylko trudne słowo?

Tym razem inspektor Parma tropi afery ekologiczne. Do biura świnki przy Boczkowej 23 zgłasza się Michał Bizon, którego żona, naukowczyni, zaginęła przed siedmioma dniami. Czym zajmuje się w swoim laboratorium pani Bizonowa, co łączy ją z pozostałymi zaginionymi i jaką rolę odgrywa w tej historii smog? Tym razem sprawy toczą się wokół zagadnień związanych z ochroną środowiska i wpływem zanieczyszczeń na życie na Ziemi.

Informacje dodatkowe o Inspektor Parma i afera środowiskowa:

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2020-11-30
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
Tłumaczenie: Nina Wum
Ilustracje:Martin Siemienski

Tagi: literatura dla dzieci Proza dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Inspektor Parma i afera środowiskowa

Inspektor Parma i afera środowiskowa - opinie o książce

Jak powstaje smog? Dlaczego powinniśmy dbać o środowisko? Gdzie trafia zużyty plastik i czy recykling to dobry sposób na ratowanie środowiska? Na te i inne pytania odpowiada druga część przygód dzielnej inspektor Parmy.

Do siedziby agencji detektywistycznej na ul. Boczkowej 23 trafia kolejna sprawa. Tym razem problem dotyczy afery ekologicznej. Co wspólnego mają zaginione osoby oraz tajemnicze laboratorium? Co zagraża Ziemi?

Tym razem nieustraszona Parma tropi grupę odpowiedzialną za zmiany na planecie. Wkracza w dość niebezpieczne rejony. Stoi na straży ochrony środowiska. Tłumaczy młodym czytelnikom zawiłe terminy związane ze skomplikowanymi manipulacjami, z jakimi mierzymy się każdego dnia. Uświadamia, że dla większości najważniejsze są pieniądze i zrobią wszystko dla zysku. Daje do zrozumienia, że tanie nie zawsze oznacza bezpieczne. Uczula, że planeta ulega stopniowej degradacji. Niektórych zniszczeń niestety nie da się cofnąć. Nawołuje, aby za wszelką cenę dbać o najbliższe otoczenie i uważnie dobierać produkty codziennego użytku. Tak modne życie w trybie eko wpływa nie tylko na planetę, ale również na nasze życie. Dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań o kondycję lasów. Trzeba za wszelką cenę zapobiegać ich wycince, w przeciwnym razie kiedyś zabraknie nam tlenu.

Bajka Siemieńskiego dynamicznie i w sposób zrozumiały dla każdego odkrywa przed czytelnikiem tajniki ekożycia. To książka z misją uzdrawiania. Tłumaczy, skąd się bierze efekt cieplarniany i jak temu zapobiec. Utrzymana w nurcie edukacyjnym historia, jest nie tylko zabawna, ale też zachęca do interesowania się tym, co nas otacza. Zaprasza dzieci do wspólnego dbania o otaczający nas świat. Towarzyszy w ich dorastaniu, jednocześnie mając świadomość, że nauka jest nudna. Nie zmusza, ale tłumaczy, dlaczego w ogóle trzeba się tym zajmować i dlaczego ekologia jest aż tak ważna dla ludzi.

Książka ma niezwykle ważny cel, ale w tym przypadku jednak realizacja nieco zawiodła. Cała akcja rozgrywa się nieco zbyt szybko, aby mogło ją zrozumieć dziecko. Zaś starszy odbiorca może uznać pewne zabiegi za dziecinne. Niemniej jednak rola literackiej fikcji jest tu jak najbardziej do zaakceptowania. Zaprasza do większej uważności na problemy otaczającego nas świata. Zachęca do podejmowania tematu ekologii podczas codziennych rozmów w gronie rodzinnym. Książka bowiem nie powinna służyć jedynie rozrywce.

„Inspektor Parma i afera środowiskowa” to kolejny tom przygód detektyw Parmy i jej asystenta Szperka. Tym razem bohaterowie zmierzą się z problemem afery ekologicznej, a nasi malutcy czytelnicy zagłębią się w problemy dotyczące środowiska naturalnego. Czy zastanawialiście się kiedyś, jaki wpływ na środowisko mają nasze pojedyncze działania? Staracie się segregować śmieci albo oszczędzać energię i zwracacie uwagę Waszych pociech na takie rzeczy? Do biura Parma i Partnerzy zgłasza się Michał Bizon, którego żona zaginęła, co dziwne jest ona naukowcem badającym podejrzaną sprawę w swoim laboratorium. Co łączy tę sprawę ze smogiem? Co się dzieje z plastikiem oraz o co chodzi z tym całym recyklingiem? Tego wszystkiego dowiecie się razem ze swoimi pociechami w książeczce „Inspektor Parma i afera środowiskowa”.

W przypadku tego tomu jest podobnie, jak z poprzednim, tematy są trudne, poważne i bardzo ważne, ale przedstawione w taki sposób, by zaciekawić małego czytelnika oraz młodzież. Przygody Parmy i Szperka są bardzo ciekawe, pouczające, a przy tym wywołują uśmiech na twarzy dziecka, jak i dorosłego czytelnika. Piękne ilustracje przyciągają wzrok oraz rozbudzają naszą wyobraźnię, sprawiając, że czytanie to sama przyjemność. Inspektor Parma w tej części uświadamia nas, jak ważne jest środowisko, jak mu szkodzimy swoimi działaniami, które są dla niego niebezpieczne. Uświadamia i wyjaśnia dzieciom te zagadnienia poprzez przygody interesujących bohaterów, które zapadają małym na długo w pamięć. Moja siostrzyczka po przeczytaniu powiedziała: „Przeczytamy kolejną część przygód Parmy, bo ona jest super!”… No i jak tu dziecku odmówić? Jest to historia, która podoba się małym czytelnikom, nie przytłacza ich trudnymi zagadnieniami, ale przekazuje wartości w idealnej mieszance wiedzy i zabawy. Mogę Wam powiedzieć szczerze, że ja i siostry zostałyśmy wielkimi fanami twórczości autora oraz przygód inspektor Pary i jej asystenta Szparka.

Mieszkańcy Jagodna cenią sobie to, co naturalne i dbają o równowagę między przyrodą a postępem. Niektórym to nie pasuje i próbują zburzyć tę harmonię w imię zysków. Doktor Truj i Grupa Khemia zostały pokonane dzięki zaangażowaniu detektyw Parmy i Szpreka. Serano wrócił do pracy w policji. Życie wróciło do normy, lecz na kilka dni przed wigilią znacznie wzrosła ilość zachorowań wśród jagodzian. Mieszkańcy kaszlą, duszą się, kichają. W powietrzu unosi się gęsta mgła, a na ulicach przybyło samochodów. Ostatnio zaginęło kilku naukowców. Widocznie ktoś się poczuł zagrożony wynikami testów środowiskowych. Susza w Jarskim Lesie i wybuch pożaru zagroziły rodzicom Szpreka. Z kolei w Bułach Wielkich na oceanie szalał potwór, dopóki go inspektor w turkusowym płaszczu i żółtym kapeluszu nie pokonała. Jednak jej działania komuś się nie spodobały. Parmę porwano, a Szprek musi radzić sobie sam...

Parma ze Szprekiem, który wszedł w detektywistyczny tryb rozumowania, tropią różne afery ekologiczne przy wsparciu Serrano i policji oraz doktora Endo. Czasami do akcji dołącza FBŚ, czyli Federalne Biuro Śledcze i agentka Dana Fox. Szukają odpowiedzi w szczegółach, dopóki nie rozwiążą sprawy. Jednak w tym wszystkim najbardziej cierpi środowisko naturalne. Inspektor mierzy się ze smogiem, tlenkami azotu, efektem cieplarnianym, wycinką drzew, suszą, śmieciami wyrzucanymi do wody, piecami niskiej jakości, paleniem śmieciami, plastikiem i węglem niskiej jakości, zatruwaniem wód gruntowych nawozami azotowymi, rozrostem alg, śnięciem ryb... Sporo tych problemów, a wszystkie mają wspólny mianownik.

Zwierzęcy bohaterowie przykuwają uwagę dziecka na różne sposoby - gatunkami, nazwiskami, zajmowanymi stanowiskami i pełnionymi funkcjami, sposobem bycia i wysławiania się. Zwierzęta to alegorie, pod którymi ukryci są ludzie, ich cechy, ich słabości. Autor w ten sposób zwraca uwagę opinii publicznej, a szczególnie młodego czytelnika, na problem, jakim jest wpływ zanieczyszczeń na Ziemię. Porusza szereg zagadnień związanych z ochroną środowiska. Do pewnego stopnia tłumaczy politykę i wykorzystywania luk w prawie do własnych interesów i wzbogacenia się kosztem innych. Pokazuje krótkowzroczne myślenie niektórych firm i biznesmenów dla osiągania znacznych zysków. Co dla mnie było istotne, autor sięgnął po prawdziwe zdarzenia takie jak: wielka góra śmieci na oceanie, żółw ze słomką w nozdrzach.

Dziecko nie tylko bierze udział w śledztwach z inspektor Parmą i przeżywa niebezpieczne przygody, ale mimowolnie się uczy. Autor ma smykałkę edukacyjną. W prostych słowach i obrazowo tłumaczy, czym jest smog, efekt cieplarniany, lignit, tlenki azotu, gazy cieplarniane.  Rzeczowo informuje, co ma wpływ na klimat i jak się on zmienia. Ponadto pokazuje skutki działań ekspansywnej gospodarki i destrukcyjnej działalności człowieka.

Książkę pochłonęłam, gdyż tematycznie zawojowała moje serducho. W trakcie czytania czułam niedosyt, bo chciałam więcej i więcej, żeby mały czytelnik miał jeszcze szerszy i prawdziwy obraz tego, co się dzieje z Ziemią i na Ziemi. Żeby za pomocą książki przygodowo-detektywistycznej poznał rzeczywiste problemy tego świata. Dużą rolę mają tu do odegrania rodzice, którzy powinni rozmawiać z dzieckiem o śledztwach pewnych raciczek i łapek, postępowaniu bohaterów i skupić się na zagadnieniach ekologicznych poruszonych w książce. Po zachwycie nad kolorowymi ilustracjami dobrze skomponowanymi z fabułą powinni pójść z dzieckiem krok dalej i pokazać mu, co dzieje się na zewnątrz, choćby w pogodzie.

"Inspektor Parma i afera środowiskowa" to pięć opowiadań, pięć skandali z ekologią w tle. Autor w przystępny sposób w formie przygody okraszonej różnymi niebezpieczeństwami, z nutą humoru i lekko zarysowanym wątkiem miłosnym, z nauczycielską pasją, lecz bez moralizowania, tłumaczy dziecku realne zagrożenia dla naszej planety i wyzwania, przed jakimi stoimy my, ludzie.

Christopher Siemieński udowadnia, że powieść detektywistyczna może służyć czemuś więcej niż tylko rozrywka. Autor stworzył serię książek dla dzieci o inspektor Parmie, brzuchatej, wiecznie głodnej śwince, która pracuje w biurze detektywistycznym. Sprawy, którymi zajmuje się Parma, związane są z ważnymi aspektami życia. W pierwszej części przygód autor podjął temat śmieciowego jedzenia. Natomiast drugi tom skupia się na ochronie środowiska i zagrożeniach, jakie niesie za sobą nieodpowiedzialność ludzi oraz postęp cywilizacyjny. Christopher Siemieński w lekki, zabawny sposób przedstawia młodym czytelnikom najważniejsze problemy ekologiczne. a historia skłoni czytelnika do zastanowienia, co może zrobić, by zadbać o otaczającą przyrodę, jakie działania może podjąć, by mieć swój wkład w ochronę środowiska.

Książka nie tylko bawi, ale i uczy, kształtuje w młodym odbiorcy postawę proekologiczną. Napisana przystępnym językiem, wciągająca, zabawna historia o inspektor Parmie wyjaśnia trudne pojęcia związane ze środowiskiem naturalnym, a także odsłania mechanizmy i skutki działalności człowieka szkodliwej dla przyrody. Co ważne, autor podaje wiedzę w sposób bardzo ciekawy, zajmujący. Naukowe zagadnienia wplata w fabułę z dużym rozmysłem, nie narzucając się zanadto czytelnikowi. Bohaterowie nakreśleni przez autora są barwni, ciekawi, nieco ekscentryczni, co nadaje powieści humorystycznego tonu. Wszystko tu ze sobą współgra, a nie sądziłam, że kryminalna intryga i temat ekologii mogą stanowić tak wyśmienite połączenie. Bonusem jest wątek romantyczny, który toczy się w tle poszczególnych wydarzeń, wywołujący szeroki uśmiech na twarzy czytelnika.

Uważam, że ze względu na dużą wartość edukacyjną pozycja ta powinna stanąć nie tylko na domowych, ale również na bibliotecznych półkach. Tak by mogło zapoznać się z nią jak największe grono czytelników. Jest to opowieść, która z pewnością sprawdzi się jako wstęp do rozmów i prelekcji związanych z ekologią.

Inspektor Parma i przestępstwa w sieci
Christopher Siemieński 0
Okładka ksiązki - Inspektor Parma i przestępstwa w sieci

Detektyw Parma i jej asystent Szperek znów na tropie wielkiej afery! Ktoś chce zniszczyć elektrownię w Jagodnie. Szantażyści żądają stumilionowego okupu...

Inspektor Parma i spisek żywnościowy
Christopher Siemieński 0
Okładka ksiązki - Inspektor Parma i spisek żywnościowy

Jest takie miasteczko, zupełnie niepodobne do innych, którego mieszkańcy bardzo dbają o to, by ich dieta była zdrowa i pożywna. Nie jest to wcale takie...