Inspektor Parma i afera środowiskowa

Tom 2 cyklu Inspektor Parma

Jak powstaje smog? Dlaczego powinniśmy dbać o środowisko? Gdzie trafia zużyty plastik i czy recykling to dobry sposób na ratowanie środowiska? Na te i inne pytania odpowiada druga część przygód dzielnej inspektor Parmy.

Do siedziby agencji detektywistycznej na ul. Boczkowej 23 trafia kolejna sprawa. Tym razem problem dotyczy afery ekologicznej. Co wspólnego mają zaginione osoby oraz tajemnicze laboratorium? Co zagraża Ziemi?

Tym razem nieustraszona Parma tropi grupę odpowiedzialną za zmiany na planecie. Wkracza w dość niebezpieczne rejony. Stoi na straży ochrony środowiska. Tłumaczy młodym czytelnikom zawiłe terminy związane ze skomplikowanymi manipulacjami, z jakimi mierzymy się każdego dnia. Uświadamia, że dla większości najważniejsze są pieniądze i zrobią wszystko dla zysku. Daje do zrozumienia, że tanie nie zawsze oznacza bezpieczne. Uczula, że planeta ulega stopniowej degradacji. Niektórych zniszczeń niestety nie da się cofnąć. Nawołuje, aby za wszelką cenę dbać o najbliższe otoczenie i uważnie dobierać produkty codziennego użytku. Tak modne życie w trybie eko wpływa nie tylko na planetę, ale również na nasze życie. Dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań o kondycję lasów. Trzeba za wszelką cenę zapobiegać ich wycince, w przeciwnym razie kiedyś zabraknie nam tlenu.

Bajka Siemieńskiego dynamicznie i w sposób zrozumiały dla każdego odkrywa przed czytelnikiem tajniki ekożycia. To książka z misją uzdrawiania. Tłumaczy, skąd się bierze efekt cieplarniany i jak temu zapobiec. Utrzymana w nurcie edukacyjnym historia, jest nie tylko zabawna, ale też zachęca do interesowania się tym, co nas otacza. Zaprasza dzieci do wspólnego dbania o otaczający nas świat. Towarzyszy w ich dorastaniu, jednocześnie mając świadomość, że nauka jest nudna. Nie zmusza, ale tłumaczy, dlaczego w ogóle trzeba się tym zajmować i dlaczego ekologia jest aż tak ważna dla ludzi.

Książka ma niezwykle ważny cel, ale w tym przypadku jednak realizacja nieco zawiodła. Cała akcja rozgrywa się nieco zbyt szybko, aby mogło ją zrozumieć dziecko. Zaś starszy odbiorca może uznać pewne zabiegi za dziecinne. Niemniej jednak rola literackiej fikcji jest tu jak najbardziej do zaakceptowania. Zaprasza do większej uważności na problemy otaczającego nas świata. Zachęca do podejmowania tematu ekologii podczas codziennych rozmów w gronie rodzinnym. Książka bowiem nie powinna służyć jedynie rozrywce.

Informacje dodatkowe o Inspektor Parma i afera środowiskowa:

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2020-11-30
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
Tłumaczenie: Nina Wum
Ilustracje:Martin Siemienski
Dodał/a opinię: Sylwia Cegieła

Tagi: literatura dla dzieci Proza dla dzieci i młodzieży

Zobacz opinie o książce Inspektor Parma i afera środowiskowa

Kup książkę Inspektor Parma i afera środowiskowa

Inspektor Parma i przestępstwa w sieci
Christopher Siemieński 0
Okładka ksiązki - Inspektor Parma i przestępstwa w sieci

Detektyw Parma i jej asystent Szperek znów na tropie wielkiej afery! Ktoś chce zniszczyć elektrownię w Jagodnie. Szantażyści żądają stumilionowego okupu...

Inspektor Parma i spisek żywnościowy
Christopher Siemieński 0
Okładka ksiązki - Inspektor Parma i spisek żywnościowy

Jest takie miasteczko, zupełnie niepodobne do innych, którego mieszkańcy bardzo dbają o to, by ich dieta była zdrowa i pożywna. Nie jest to wcale takie...