Intymna teoria względności

Zbiór opowiadań o najintymniejszych zakamarkach ludzkiej duszy, ukazujący zaskakujące powiązania między biologią czy chemią a reakcjami psychologicznymi, emocjonalnymi człowieka. Jak ważny jest dla małżeństwa tlenek azotu? Jakie są przyczyny uczucia lekkości, które ogarnia człowieka po pierwszej spowiedzi? Jaki wpływ na limfocyt T4 może mieć miłość? W Intymnej teorii względności Janusz L. Wiśniewski wyjaśnia te i inne zależności, łącząc w sposób nieco postmodernistyczny język literacki z kodem naukowym.Intymna teoria względności to także opowieść o różnych rodzajach miłości i śmierci, nadziei i rozpaczy zainspirowana autentycznymi ludzkimi losami. Ukazuje portrety niespełnionych kochanków, bezradnych rodziców, niekochanych dzieci, samotnych ojców. Postęp technologiczny i naukowy w niczym nie zmienia ich dramatów.

Informacje dodatkowe o Intymna teoria względności:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-08-04088-1

Kup książkę Intymna teoria względności

Intymna teoria względności - opinie o książce

Avatar użytkownika - Betka
Betka
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku,
Po zbiór opowiadań które ukazywały się w miesięczniku Pani w latach 2004 -05 ( oprócz ,,O zachwycie nad słowem" i ,,Epilogu" - zostały one napisane specjalnie dla tego wydania ) sięgnęłam niejako tak z marszu. Może to brzmi trochę tak nie typowa ale tak właśnie było. Jak wcześniej wspomniałam nie przepadałam za twórczością tego autora. Ale tu zbliża się maj a my na klubowym spotkaniu mamy na tapecie ,,Miłość oraz inne dysonanse". Musiała przełamać moje nastawienie do tego autora a nuż się uda. Punktem zwrotnym były ,,Molekuły emocji" a teraz przyszedł czas na ,,Intymna teoria względności". I znowu miłe zaskoczenie może nie tak jak w poprzednim przypadku ale całkiem, całkiem. Janusz L. Wiśniewski człowiek wykształcony m. in. doktor habilitowany chemii, magister fizyki. Dlaczego o tym wspominam? Bo właśnie moim zdaniem ta wiedza bardzo się przyczyniła do powstania owych opowiadań. Autor pokazuje nam w nich jak biologia i chemia wpływa na nasze reakcje psychiczne i emocjonalne. Czyta się dobrze a jeżeli ktoś się znudzi można odłożyć po przeczytaniu wybranych opowiadań. Jak dla mnie na ten czas Pan Wiśniewski jest mistrzem krótkiej formy.
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2005-12-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012 i wcześniej, Mam,
W "Intymnej teorii względności" Janusz Leon Wiśniewski łączy swoje obie pasje-zawody: naukowca-ścisłowca i pisarza. Udaje mu się to! Nietypowy pomysł na opowiadania bardzo mi się spodobał. Prawdopodobnie dlatego, że sama łączę w sobie pewne przeciwności: jako inżynier jestem równocześnie pasjonatem dobrej literatury. Lubię takie połączenie różnorodności. Dlatego też cenię tę cechę (pewną niejednoznaczność) w twórczości pana Wiśniewskiego. Opowiadania zawarte w "Intymnej teorii względności" nie pozwalają na zapomnienie. Każde wymaga, aby się zastanowić - i nad treścią, i nad sobą. W większości były one wcześniej drukowane w miesięczniku "Pani" jako felietony. Bardzo lubię patrzeć na tę książeczkę na półce, a od czasu do czasu przekartkować, ponieważ wydanie w twardej oprawie jest bardzo estetyczne. Polecam!
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-04-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Zbiór felietonów najczęściej poruszających tematy uczuć i związków międzyludzkiej. Ciekawa lektura.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2017-12-04, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2017,

Zbiór opowiastek o ludzkim życiu i jego składowych- wyborach, pragnieniach, emocjach w ujęciu odrobinę naukowym. Duchowość tłumaczona przez pryzmat praw fizyki, matematyki i biologii. Jak zwykle u JLW wszystko kończy się raz lepiej, a raz gorzej.

Na półce miałam małą serię opowiadań JLW i jakoś ten urzekł mnie najmniej. Opowiastki nie były przeintelektualizowane, ale w wielu warstwa naukowa przesłania mi przyjemność czytania tych historii.

Avatar użytkownika - oktawia7
Przeczytane:2016-01-01, Ocena: 6, Przeczytałem,
Los powtórzony
Wiśniewski Janusz0
Okładka ksiązki - Los powtórzony

Opowiedziana z wielką wrażliwością niezwykła historia dwojga ludzi. Opowieść o poświęceniu i jego granicach w obliczu wyboru między miłością i samotnością...