Iskry jak gwiazdy

Kabul, rok 1978. Dziesięcioletnia Sitara Zamani wiedzie beztroskie i pełne przywilejów życie w stolicy Afganistanu. Jej ojciec jest prawą ręką prezydenta Dauda. Świat Sitary zmienia się na zawsze pewnej kwietniowej nocy, gdy przeciwnicy obecnej władzy dokonują zamachu stanu, zabijając nie tylko prezydenta, ale też całą rodzinę dziewczynki, która staje się jedyną ocalałą. Przemycona z pałacu przez jednego z żołnierzy, trafia do domu amerykańskiej dyplomatki, która adoptuje ją i zabiera do Ameryki. W nowym kraju dziewczynka przyjmuje nowe imię - Aryana - i poświęca się nauce.

Trzydzieści lat później Aryana wiedzie spokojne życie szanowanej lekarki. Jej świat znów zaczyna się chwiać, gdy w gabinecie pojawia się mężczyzna, którego nie spodziewała się już nigdy zobaczyć. To Shair, żołnierz, który ją uratował, ale prawdopodobnie też zamordował całą jej rodzinę. Jego widok budzi w Aryanie chęć zemsty, lecz przynosi także wiele pytań o wydarzenia z przeszłości. Kobieta wyrusza więc do Kabulu, by znaleźć odpowiedzi.

Powieść Nadii Hashimi oddaje hołd podróży, którą jest życie, przypominając jednocześnie, że po nocy zawsze przychodzi dzień i wato mieć nadzieję.

Informacje dodatkowe o Iskry jak gwiazdy:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2023-07-26
Tytuł oryginału: Sparks Like Stars

Tagi: Współczesna proza literacka

Kup książkę Iskry jak gwiazdy

Iskry jak gwiazdy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2023-10-22,

Zachwycająca okładka i poruszający opis najnowszej powieści Nadii Hashimi nie pozostawiły mi wyboru, musiałam przeczytać tę książkę. „Iskry, jak gwiazdy” to jedna z tych historii, które jeszcze długo po przeczytaniu gnieżdżą się w umyśle czytelnika i zmuszają do wielu przemyśleń.

Kabul, 1978

Dziesięcioletnia Sitara Zamani wiedzie beztroskie życie u boku rodziców i młodszego brata. Wszystko się zmienia, kiedy pewnej kwietniowej nocy przeciwnicy władzy dokonują zamachu stanu, zabijając prezydenta oraz najbliższych dziewczynki. Sitara cudem uchodzi z życiem, uratowana przez jednego z ochroniarzy, który potajemnie wyprowadza ją z pałacu. Trafia do domu amerykańskiej dyplomatki, która gotowa jest zrobić wszystko, by uratować dziewczynkę.

Trzydzieści lat później, do gabinetu lekarskiego Sitary alias Aryany trafia człowiek, który przed wieloma laty uratował jej życie. To spotkanie budzi w kobiecie wiele pytań o wydarzeniach z przeszłości. By znaleźć na nie odpowiedzi, kobieta decyduje się wyruszyć w podróż do Kabulu…

„Iskry, jak gwiazdy” to na wskroś poruszająca, a jednocześnie piękna powieść, w której autorka w bardzo obrazowy sposób przedstawia nam historię młodej kobiety, której życie od najmłodszych lat naznaczone jest bolesną traumą.

Historia, którą przelała na papier Nadia Hashimi przepełniona jest bólem, ciepieniem i rozdzierającą serce tęsknotą. Czytelnik, przewracając kolejne strony, nie potrafi przejść obojętnie obok rozgrywających się na nich wydarzeń. Emocje, jakie towarzyszą nam od pierwszych stron, są nie do opisania. Osadzona na dwóch płaszczyznach czasowych, ukazująca tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Kabulu w 1978 roku, poruszy niejedno czytelnicze serce.

Jestem zachwycona kunsztem pisarskim autorki. Nadia Hashimi ma wspaniały dar przelewania emocji na papier. Pięknym językiem kreśli losy bohaterki, jednocześnie ukazując nam, jak na przestrzeni lat zmieniała się sytuacja panująca w Afganistanie, w bardzo realistyczny sposób oddaje nam klimat i kulturę kraju. Jednak to nie Afganistan jest głównym wątkiem w powieści, autorka oddaje głos dziecku naznaczonemu traumą.

„Iskry, jak gwiazdy” to przerażający obraz wojny widziany oczami dziecka, pozostawiający ból, smutek i wyrwę w sercu na całe życie. To powieść przepełniona melancholią, której fabuła toczy się powolnym rytmem, ale wciąga czytelnika tak mocno, że nie sposób jest się oderwać od lektury. To jedna z tych historii, które zmuszają nas do refleksji i na długo pozostają w pamięci. Polecam.

Książka z którą do Was przychodzę przeniosła mnie do Kabulu, bezpiecznego świata dziewczyny której pewnego dnia życie wali się w gruzy, na jej oczach zostaje zamordowana cała jej rodzina. Zamach stanu na prezydenta i jego ludzi doprowadza do rewolucji, a Setara zdana na łaskę i nie łaskę jednego z buntowników nie wie co dalej będzie z jej życiem. Dziesięciolatka w końcu trafia do domu amerykańskiej dyplomatki, a ta robi wszystko, żeby uratować jej życie i bezpiecznie wywieźć ją z Afganistanu. Nie jest to takie proste, Setara nie ma dokumentów, jest rodowitą Afganką, do tego jej ojciec był bliskim pracownikiem zgładzonego prezydenta, ale dla upartej kobiety nie ma rzeczy nie możliwych.

Powieść naładowana bolesnymi emocjami, strata rodziców, obcy dom i brak zaufania do dorosłych, do tego panująca wokół wojna i obezwładniający strach. Tu nic nie jest proste, łatwe, życie w Ameryce też ma swoje minusy, a żeby tam wyjechać Setara musiała przybrać tożsamość swojej nieżyjącej siostry, co też otwiera ranę z jej przeszłości.

Akcja książki to dwie przestrzenie czasowe, Kabul 1978 roku i Nowy Jork w roku 2008 gdzie dorosła już Afganka próbuje uporać się z demonami przeszłości, ratując ludzkie życie, nie potrafi pomóc sobie.

Całym sercem polecam Wam ta pełną emocji powieść. Zapomniałam wspomnieć o cudnej okładce, idealna dla okładkowych srok, jednak w tej książce najbardziej urzeka treść .

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-08-11, Ocena: 6, Przeczytałem,

,,Iskry jak gwiazdy" to niezwykle poruszająca opowieść o traumie i wojnie. Jest to obraz niezwykle żywych i emocjonujących scen, o których trudno zapomnieć na długo po zakończeniu lektury. Nadia Hashimi porusza ciężką tematykę i z niezwykłym wyczuciem oddaje realia życia w Afganistanie. Opowiada o cierpieniu ludzi, a zwłaszcza dzieci, które stają się ofiarami konfliktów których one same do końca nie rozumieją. Jednym z takich dzieci jest nasza główna bohaterka powieści - Setara.

Dziewczynka żyje w szczęśliwej rodzinie, a jej ojciec jest prawą ręką prezydenta Afganistanu. Wiedzie życie pełne przywilejów i bawi się w pałacu z wnukami prezydenta. Jednak jedna kwietniowa noc zmienia całe dotychczasowe życie dziewczynki. Jedynie dzięki pomocy ochroniarza dziewczynka zostaje ocalona i wyprowadza z pałacu. To wtedy już wie, że jej życie nigdy nie będzie tak jak wcześniej.

Na przykładzie tej małej, dziesięcioletniej dziewczynki autorka ukazuje nam siłę ludzkiego ducha w obliczu przeciwności losu. Ukazuje jaką determinację oraz siłę posiadają dzieci, które cudem usłyszy z życiem i noszą w sobie piętno wojny. To za sprawą jej przykładu możemy wnikliwie spojrzeć na dziecięcą traumę i przekonać się jakie piętno potrafi ona odcisnąć. Wszystkie emocje i uczucia dziewczynki są namacalne. Czujemy jak traci ona fundament swojej tożsamości i bezpieczeństwa. Obok tego nie da się przejść obojętnie. Wszystkie opisy są na tyle obrazowe, że czytelnik czuję całe cierpienie niewinnych i bezbronnych dzieci, które w obliczu wojny są najbardziej bezbronnymi istotami.

Hashimi zadbała także o to, aby odmalować czytelnikowi obraz Afganistanu sprzed, jaki po wojnie. Ukazuje wstrząsające kontrasty pomiędzy życiem sprzed zamachu, jak i długo po nim. Beztroskie życie w pałacu w niczym nie przypomina tej rzeczywistości po masakrze jaka miała miejsce. Jest to niezwykle bolesny obraz kraju, gdzie życie niewinnych ludzi jest zagrożone i poddane okrutnym doświadczeniom. Widzimy obraz zmian, jakie przeszedł Afganistan i z jakimi zmierzyć musieli się jego mieszkańcy. Autorka daje nam realny obraz zniszczeń i przede wszystkim tego jak ludzkie życie musiało się zmienić. Przyglądamy się jak marzenia wielu ludzi, a zwłaszcza dzieci legły w gruzach wraz z ich domami, szkołami i wszystkimi miejscami, które były dla nich ważne.

,,Iskra jak gwiazdy" to realistyczny obraz terroryzmu, który dotyka niewinnych i bezbronnych. Pokazuje jak kruche jest życie i to jaką siłę potrafi mieć w sobie człowiek. Jest to powieść przepełniona głębokimi emocjami i wartościowymi refleksjami. Jestem pewna, że każdy kto tylko ściągnie po tę książkę odczuje w sercu smutek, ale i nadzieję. Zdecydowanie polecam ?

Nadia Hashimi0
Okładka ksiązki - Dom bez okien. Poruszająca i niezapomniana opowieść o życiu współczesnych Afganek

PRZEPEŁNIONA NIEZWYKŁYM ŁADUNKIEM EMOCJONALNYM KSIĄŻKA, KTÓRA RZUCA ŚWIATŁO NA TRUDNĄ SYTUACJĘ KOBIET W KULTURZE AFGAŃSKIEJ Autorka Afgańskiej...