Jad

Chcę ukraść Twoje życe! Jad to trzymający w napięciu thriller psychologiczny o nastoletniej Katy, jej wchodzeniu w dorosłość, pierwszych miłosnych uniesieniach oraz zazdrości. W tle przewijają się mroczne sekrety, które kryje przeszłość, a Katy ma przeświadczenie o obecności w jej życiu sił nieczystych. Problemy zaczynają się, gdy w miasteczku pojawia się olśniewająca Genevieve. Dziewczyna jest w tym samym wieku co Katy i jest do niej niewiarygodnie podobna. Ma taki sam gust, jeśli chodzi o modę, podobny kolor włosów, rysy twarzy i figurę. Ona także interesuje się sztuką i posiada wielki talent. Po krótkim czasie pobytu w nowej szkole Genevieve zaskarbia sobie przyjaźń koleżanek Katy i wkrótce za cel obiera sobie rozkochanie w sobie chłopaka Katy, Merlina. W ten sposób w Katy rodzą się nienawiść i zazdrość, budzące w niej agresję, która z kolei rzutuje na jej relacje z przyjaciółkami i nowym chłopakiem. Jednocześnie dziewczyna przekonuje się, że jej rywalka działa z pełną premedytacją i wyrachowaniem. Podczas rozmowy twarzą w twarz Genevieve informuje Katy, że pojawiła się w jej życiu tylko po to, aby je zniszczyć. Dziewczyna postanawia zawalczyć o swoje szczęście i na własną rękę rozpoczyna śledztwo prowadzące do ustalenia bolesnej prawdy.

Informacje dodatkowe o Jad:

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2013-04-30
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7895-317-3

Kup książkę Jad

Jad - opinie o książce

Katy Rivers jest raczej przeciętną nastolatką. Do niedawna całkowicie nie miała przyjaciół, wśród grona rówieśników była pomijana. Nie dość, że nie wierzyła w siebie w szkole, to jeszcze w domu musiała wzmagać się z chorobą swojej matki. Kiedy ją poznajemy, wszystko w jej życiu zaczyna się jednak układać. Zdobywa dwie niezawodne przyjaciółki, którym zawsze może zaufać i miło spędza z nimi czas. Chłopak, który od zawsze jej się podobał, w końcu zwraca na nią uwagę i ku wielkiemu zaskoczeniu dziewczyny zaczyna coś do niej czuć. Nawet mama mimo swej długotrwałej depresji powoli próbuje wziąć się w garść, by wspierać córkę.
Można powiedzieć, że wszystko zaczyna się układać niestety nie na długo. Katy nigdy by się nie spodziewała, że cały jej świat może zaburzyć jedna nastolatka, prawie taka sama jak ona. Może trochę ładniejsza, bardziej stylowa i o wiele bardziej przebiegła. Po kilku trudnych do wyjaśnienia przypadkach bohaterka zaczyna wierzyć, że spotkała czarownicę, która zapragnęła przywłaszczyć sobie jej życie.
Dziewczyna po czasie nie może już liczyć na pomoc przyjaciółek, chłopaka, a nawet własnej matki. Jedyną deską ratunku pozostaje jej sąsiad, dziennikarz, z którym rozpoczyna prywatne śledztwo. Razem starają się odkryć tajemnicę, która nigdy nie miała wyjść na jaw.
Muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Spodziewałam się typowej młodzieżówki, takiej prostej książki dla chwili relaksu. Przeczytałam kilka rozdziałów, uznałam, że całkiem niezłe i ciekawe. Na drugi dzień jak zaczęłam czytać dalej, tak nie mogłam oderwać się do samego końca. Część rzeczy łatwo był się domyślić, ale pozostawało też sporo tajemnic, które chciało się odkryć. Książka jest thrillerem psychologicznym utrzymanym w bardzo magicznym klimacie. Nawiązania do procesów czarownic, przeklęty amulet, czy tajemnicze sny nadają książce odpowiednią atmosferę.
Bardzo dobre wykreowana została postać Gevieve, rzekomej czarownicy, która prześladuje główną bohaterkę. Został przedstawiony ciekawy obraz psychologiczny tej osoby, zwłaszcza kiedy poznamy dokładnie jej historię.
Całkiem przyjemnie też czyta się o relacji Katy z jej sąsiadem Luke'iem. Razem stanowią wspaniały zespół o całkiem bujnej wyobraźni. Dodają tym książce trochę humoru. Za to Merlin chłopak bohaterki jest ciekawą postacią, chwilami trochę nieobecną. Zatopiony w swej sztuce nie zwraca uwagi na wiele ważnych rzeczy. Ten fakt zaczyna znacznie bardziej zagrażać związkowi niż tajemnicza prześladowczyni, która chce zniszczyć wszystko łącznie z tą miłością.
Najciekawszą postacią wydaje mi się jednak matka Katy. Budzi bardzo dużo uczuć, można jej współczuć, próbować zrozumieć, jednocześnie też nienawidzić. Ciekawy obraz kobiety, która trochę przeszła, popełniała błędy i bardzo cierpi.
Myślę, że książka jest wart przeczytania, jednocześnie też lekka i przyjemna. Szkoda, że jest do tej pory jedyną od tej autorki przetłumaczoną na nasz język. Mam nadzieję, że się to zmieni, gdyż z pewnością chętnie bym jeszcze sięgnęła po coś z jej twórczości.

Czytając ,,Jad" miałam wrażenie, że przedstawiony przez autorkę scenariusz jest mi już znany. Przewracając kartki powieści poznawałam kolejne szczegóły akcji rozwijającej się w niezbyt szybkim tempie. Skończyłam ją tylko dlatego, że nie lubię nieskończonych historii. ,,Jad" nie spełnił moich oczekiwań. Nie oznacza to jednak, że powieść nie znajdzie swoich odbiorców. Nie zniechęcajcie się moją opinią - nie musi cie się z nią wcale zgadzać.
Avatar użytkownika - EvilAngel16
EvilAngel16
Przeczytane:2014-09-25, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Od kiedy tylko pojawiły się informacje o polskiej premierze "Jadu", wiedziałam, że muszę go przeczytać. Brałam udział w konkursie, by go wygrać. Niestety nie udało mi się. Postanowiłam, że go nie kupię, gdyż nie jest on początkiem żadnej serii. Niedawno (i na szczęście) udało mi się znaleźć go w bibliotece, oczywiście go wypożyczyłam. Od razu zabrałam się do czytania. Wiedziałam, że jest to thriller psychologiczny, więc byłam mega ciekawa treści i samego zakończenia. W czasie lektury niestety się zawiodłam. Czytałam wiele thrillerów Harlana Cobena, więc wiem dobrze, co znaczy stopniowanie napięcia, tajemnice, intrygi. W "Jadzie" niestety tego nie było. W książce opisana jest historia nastoletniej Katy Rivers, która przez szybę w autobusie zauważa dziewczynę bardzo do niej podobną. Oprócz tego ciągle dręczą ją koszmary z tą niewiastą w roli głównej. Od tego akcja się rozpoczyna. Sobowtór ma na imię Genevieve (naprawdę Grace) i chce zniszczyć życie głównej bohaterki. Katy wierzy, że Gen ma nadnaturalne zdolności (co niestety się nie potwierdza, a gdyby tak było, książka byłaby o wiele ciekawsza). Razem ze swoim przyjacielem Lukiem przeprowadza śledztwo. Dowiaduje się zaskakujących rzeczy na temat swojego dzieciństwa. Opis niby chwytliwy, ale w rzeczywistości jest całkiem inaczej. Przyznaję, że książka jest wciągająca, nie mogłam się od niej oderwać i czytałam ją nawet w czasie lekcji, ale ostatnie 50 stron to bardzo gęste flaki z olejem - trudno przez nie przebrnąć. Thriller powinien trzymać w napięciu aż do ostatniego zdania, a w tym przypadku domyślałam się zakończenia 100 stron przed. "Jad" zaklasyfikowałabym bardziej do książek przygodowo-psychologicznych, a nie do thrillerów. Ale to jest tylko moje zdanie, każdy może mieć inne. Polecam "Jad" osobom, które chcą już odpocząć od krwawych jatek na każdej stronie książki. Jest to lekka i nawet przyjemna lektura.
Avatar użytkownika - Stella_Aga
Stella_Aga
Przeczytane:2013-09-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2013, Przeczytane,
Nie wiedziałam, czego się spodziewać po powieści ,,Jad. Chcę ukraść Twoje życie" S.B. Hayes (Wydawnictwo Zielona Sowa). Moją uwagę bardzo przykuła okładka, którą jestem zachwycona, a także intrygujący tytuł. Wydawało mi się, że może to paranormal romance lub coś w stylu ,,Intruza". Myliłam się, gdyż ,,Jad" to powieść obyczajowo - psychologiczna z elementami thrillera, kryminału. Oryginalna, wciągająca, przejmująca... ,,Często zastanawiam się: czy wszystko potoczyłoby się inaczej, gdybym tego dnia nie obejrzała się za siebie" str. 8. Pewnego dnia, zupełnie przypadkowo Katy spotyka dziewczynę bardzo do niej podobną, ale jest ona jak gdyby jej udoskonaloną wersją. Z czasem okazuje się, że tajemnicza Genevieve staje się jej najgorszym koszmarem i niszczy wszystko, co dla Katy było ważne. W końcu nastolatka postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i poznać prawdę o swojej dręczycielce. Rozwiązanie zagadki może bardzo zaskoczyć... ,,Jad. Chcę ukraść twoje życie" to bardzo ciekawa powieść, która zaskakuje czytelnika. Uważam, że jest nieprzewidywalna i ma dużo niespodziewanych zwrotów akcji. Często po prostu byłam w szoku, myślałam, że wszystko potoczy się zupełnie inaczej. Postać Genevieve to wielki plus powieści. Nie wiadomo, kim ona jest: czarownicą, duchem, czy po prostu zagubioną nastolatką o przykrej przeszłości? Długo nie znałam odpowiedzi na to pytanie. Jeśli lubicie tajemnice, będziecie zachwyceni, bo znajdziecie ich naprawdę wiele, szczególnie w drugiej połowie książki. Czyta się ją przyjemnie, z zapartym tchem i aż trudno się oderwać. Powieść skupia się również na uczuciach i co ciekawe, to kolejna książka, gdzie nie ma słynnego trójkąta miłosnego, gdyż są dwie dziewczyny (właściwie nawet trzy) i dwóch chłopaków. W tym wypadku akurat domyślałam się, jak to się zakończy. Katy przekona się, czym jest prawdziwa miłość, i że owszem, trzeba patrzeć sercem, ale nie można być zaślepionym. Czy Merlin, jej chłopak, kocha ją, czy jej wygląd? Czy zazdrość z powodu Genevieve jest słuszna? Oprócz tego znajdziecie przyjaźń wystawioną na próbę. Jednak, jeśli jest prawdziwa, przetrwa. Katy będzie się zmagać także z problemami rodzinnymi i przekona się, że miłość do matki może być bardzo trudna. Skupmy się teraz na wątkach psychologicznych. Traumatyczne wydarzenia mają wpływ na całe nasze życie, nie możemy tak łatwo się od nich uwolnić. Jeszcze gorsze jest ukrywanie czegoś, zostawianie przykrych sekretów tylko dla siebie. Intryguje zachowanie matki Katy, zobaczycie z czego ono wynika. Oczywiście głównym wątkiem jest relacja Katy - Genevieve. Ta druga za wszelką cenę pragnie zniszczyć życie pierwszej. Co czuje osoba, która widzi lepszą wersję siebie? Okazuje się jednak, że ,,co nas nie zabije, to nas wzmocni", a prześladowcy mogą różnie na nas wpływać. Ciekawe, prawda? To także historia o poznawaniu siebie, swojej przeszłości, o uporze w dążeniu do celu i trudnej sztuce, jaką jest przebaczenie. Jak najbardziej polecam Wam tę powieść, myślę, że nie będziecie zawiedzeni. To mądra, ambitna książka, która długo nie pozwoli o sobie zapomnieć. Gwarantowane dużo emocji i wzruszeń.