Popularna teoria o powstaniu wszechświata głosi, że Wielki Wybuch zapoczątkował wszystko. Tylko czym jest ,,wszystko"? I czy wcześniej nie było niczego? A jeśli tak, to czym jest ,,nic"? Czy wszechświat ma jakieś granice? Gdzie jest komos? Czy Wielki Wybuch naprawdę był wybuchem?

Jeżeli lubisz zadawać pytania, a jeszcze bardziej uparcie szukać na nie odpowiedzi, wyrusz ze mną w fascynującą podróż po zagadkach życia i otaczającego nas świata. Razem będziemy zaspokajać swoją ciekawość i dociekać prawdy w wielu dziedzinach: astrofizyce, biologii, chemii czy psychologii, korzystając z najnowszych odkryć i wyników badań naukowych. Znajdziemy wyjaśnienie, dlaczego pojęcie jest zielone. Zastanowimy się, jakie znaczenie miał dla ludzkości pierwszy lot człowieka w kosmos. Spróbujemy zrozumieć, kiedy jest teraz. Postaramy się sprawdzić, ile warstw ma ludzka świadomość i jakie są możliwości naszej percepcji (zdziwisz się, gdy dowiesz się, że niektóre zwierzęta widzą szybciej niż my!).

I może znajdziemy też odpowiedź na pytanie ,,Dlaczego pytamy >>dlaczego<<?".

Nazywam się Kacper Pitala, ale w internecie piszą o mnie ,,ten mądry z tvgry.pl". Udowodnię ci, że na pewne pytania tylko pozornie nie ma odpowiedzi oraz że pytać warto nawet wtedy, gdy wszystko wydaje się oczywiste!

Informacje dodatkowe o Jak to wyjaśnić? W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które pozornie nie mają odpowiedzi.:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2021-05-19
Kategoria: Popularnonaukowe

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Kup książkę Jak to wyjaśnić? W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które pozornie nie mają odpowiedzi.

Jak to wyjaśnić? W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które pozornie nie mają odpowiedzi. - opinie o książce

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2022-12-11, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2022,

Jakoś tak lepiej Kacpra się słucha niż czyta. Jego rozważania są ogólnie rzecz biorąc ciekawe, ale po zakończeniu lektury mam wrażenie, że... w zasadzie nie dowiedziałam się niczego nowego. Ot, takie pitu-pitu, przyjemne, ale jednak nie dające konkretów. Podkreślam, że znacznie sympatyczniej się tego słucha, niż czyta. Jeśli ktoś faktycznie chce się czegoś nauczyć, pozyskać jakąś wiedzę, to powinien sięgnąć po inne pozycje z interesującej go tematyki (np. astronomii czy fizyki).

Nie spodziewałam się takiej treści. Momentami było dziwnie, ale tak pozytywnie dziwnie. Taka nietypowa, ale też jak wiele informacji zawiera. Coś cudownego po prostu.

Poziom abstrakcji dość wysoki. W życiu bym nie wpadła na tak życiowe przykłady, które zapamiętałam . Szczególnie ten o gotującej się wodzie (i kiedy też woda w człowieku mogłaby się zagotować, że tak to ujmę ?)

Ciekawe tematy, o których nawet nie myślimy. Bo czy zadajemy sobie pytanie: "gdzie jest kosmos?" albo "dlaczego nie pamiętamy przyszłości?". I choć tytuły rozdziałów wydają się nam bezsensowne, to później, podczas czytania, okazuje się, że to wcale nie są głupie pytania. Ba, odpowiedzi na nie są interesujące.

To jedna z tych książek, które pozostaną ze mną. Polecam ją każdemu. Język, przykłady, treść... to wszystko sprawia, że książkę czyta się łatwo, szybko i przyjemnie. No i najważniejsze - trudne pytania, trudne odpowiedzi są podane tak w prosty sposób, że praktycznie każdy je zrozumie.

Najlepsza z popularnonaukowych. Zdecydowanie polecam. I czekam na więcej pozycji autora.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-05-26, Ocena: 6, Przeczytałam,

,, W tej książce zgłębimy różne dziwactwa, ale żeby było ciekawiej, zgłębimy je za pomocą faktów(...) Gdzie jest kosmos?"
Ja wiem, że pomyślicie teraz, po co wam ta książka. Więc odpowiem wam, że każde dziecko prędzej czy później zada wam to i wiele innych pytań. Dla mnie najgorszy moment jest wtedy, kiedy nie potrafię ma na ta proste pytanie odpowiedzieć. A ten twór nie tylko odpowiada nam, wydawać by się mogło, że na proste pytania, ale potrafi również wszystko udowodnić. Bo czy wiedzieliście, że:

,,Powietrze, którym oddychamy, jest wśród nas, bo tak samo przyciąga je ziemska grawitacja"?

Niby proste, ale czy ktokolwiek się nad tym zastanawiał? Również dobrym pytaniem jest, dlaczego samolot lata? Ja chyba od zawsze się nad tym zastanawiałam. Dobrą odpowiedzią nie jest stwierdzenie ,, bo ma skrzydła i silnik". To znacznie bardziej skomplikowane. Pamiętajmy, że i jego obowiązuje przyciąganie ziemskie. Co zatem musi zrobić, by nie spaść? Odpowiedź z podręcznika była dla mnie bardzo satysfakcjonująca. Dodatkowo nie jest to typowy poradnikowy bełkot, którego nie zrozumiecie. Autor przedstawia nam wszystko dokładnie ale i na tyle prosto, byśmy mogli zrozumieć o co mu chodzi. Poważnie, po tej lekturze czuję, że moja inteligencja wzrosła. Nawet nie spostrzegałam kiedy przebiłam się przez prawa fizyki, której w szkole nie znosiłam. A uwierzcie mi, że ta pozycja bardzo by pomogła ją zrozumieć. Wszystko jest wyjaśnione tak prostymi słowami, że bez wątpienia każdy to pojmie.
,, Wszechświat może być skończony, ograniczony, może mieć określony rozmiar i jednocześnie nie mieć zupełnie żadnej granicy, końca czy brzegu".

Słuchajcie w tę pozycję naprawdę można się wkręcić. Znajdziecie tutaj też takie pytania jak:,, Czym jest nic?", ,, Dlaczego pojęcie jest zielone?"

,, Czasem siedzicie i myślicie o niebieskich migdałach, aż tu nagle- jak grom z jasnego nieba- uświadamiacie sobie, że nie macie zielonego pojęcia, dlaczego mówi się ,,nie mieć zielonego pojęcia".

Pozycja bardzo przyda się dzieciakom już od czternastego roku życia, bo znacznie ułatwi im naukę przedmiotów ścisłych.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-11-18, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2022, Popularnonaukowe,