Jak ukoić swoje wewnętrzne dziecko

Chcielibyście być silni i ukrywać swoje rany, bo utożsamiacie wrażliwość z porażką? Tłumicie odczucia z obawy przed odrzuceniem? Zapomnieliście o swoich ideałach, gdyż musieliście przystosować się do obcych wam poglądów?

Często się zdarza, że chcąc osiągnąć sukces, ignorujemy nasze pragnienia i cechy szczególne, uznając je za obciążenia. Odrzucając je, poświęcamy tkwiące w nas nasze wewnętrzne dziecko - najwrażliwszą, najsubtelniejszą, najbardziej kreatywną i radosną część nas samych. To dzięki wewnętrznemu dziecku możemy odkrywać zasoby, które pozwolą nam poznać swoje ,,ja" i ukazać je otaczającemu światu. Ariane Calvo pokazuje, jak to zrobić.

Ariane Calvo jest psycholożką i psychoterapeutką specjalizującą się w stabilizowaniu emocji, zwiększaniu odporności i terapii zmian życiowych. Jest także trenerką medytacji uważności, autorką wielu książek i coachem.

Informacje dodatkowe o Jak ukoić swoje wewnętrzne dziecko:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-02-23
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788328720671
Tytuł oryginału: Se reconcilier avec son enfant interieur

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty bóg

Kup książkę Jak ukoić swoje wewnętrzne dziecko

Jak ukoić swoje wewnętrzne dziecko - opinie o książce

W marcu miałam okazję przeczytać książkę "Jak ukoić swoje wewnętrzne dziecko". Od jakiegoś czasu często sięgam po takie książki i staram się z nich wyciągnąć coś dla siebie.

O czym jest poradnik Ariane Calvo?
Przede wszystkim to sposób na odnalezienie siebie i zadbanie o małego człowieka, który w nas siedzi. Nie jest to łatwe w dzisiejszym świecie, bo mówi się, że musimy być silni, odpowiedzialni i skupieni na dorosłości. Nie dopuszcza się do społeczeństwa myśli, że możemy mieć słabszy dzień, że chcemy skupić się na sobie lub pozwolić sobie na beztroskie chwile. Najczęściej wtedy nie jesteśmy traktowani poważnie.

Z pomocą przychodzi nam poradnik, który porusza problemy na temat wewnętrznego dziecka, którym byliśmy i jesteśmy. Ono jest w nas zawsze.
Znajdziesz tutaj odpowiedź na pytania odnośnie ran emocjonalnych z dzieciństwa, ale i tych obecnych. Odczuwasz niesprawiedliwość, odrzucenie, a może zmagasz się z przeszłością i czujesz, że ciągle jest coś nie tak? Wydaje się, że problem tkwi w Tobie? Daj sobie szansę.

Autorka doskonale przeprowadza nas przez tak trudne tematy w sposób bardzo przyjazny. Czyta się niesamowicie lekko i wiedza przyswaja się praktycznie sama. Wydaje się, że samo zrozumienie tematu i pozwolenie sobie na bycie sobą jest złotym środkiem.

Ariane uświadamia nas, że nasze wewnętrzne dziecko cechuje się przede wszystkim wrażliwością, subtelnością, kreatywnością, radością.
Każdy z tych aspektów jest mocno rozwinięty na kartach książki i przenika czytelnika do głębi.

Trzeba przyznać, że sam spis treści przekonuje do tego, aby tej lektury nie odpuścić. Wydaje mi się, że wyróżnia ją to, że nie trzeba jej zakuwać i wprowadzać nowych rytuałów w życie, czy zmieniać całego swojego życia. To bardziej podróż wgłąb siebie i przyzwolenie sobie na bycie indywidualnością, a nie szablonem.

Zdecydowanie książkę polecam, bo nawet dla antyfanów poradników będzie to bardzo przystępna lektura. Nie zanudzi, narracja jest niczym rozmowa z przyjaciółką. Czy zapadnie w pamięć na dłużej? Tego nie wiem, ale uważam, że nie trzeba jej doskonale pamiętać, żeby zaszły w nas dobre zmiany dla siebie.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-03-20,

„Jak ukoić swoje wewnętrzne dziecko” to książka, która pomaga nam odnaleźć w sobie swoje wewnętrzne dziecko. Odkrywa przed nami nasze wewnętrzne „ja” i pomaga ukazać je światu.

Co spodobało mi się już na samym wstępie to fakt, że autorka jest psycholożką i psychoterapeutką dzięki czemu zawarte w książce informacje nie są czystą teorią. Są to przypadki, z którymi nasza autorka spotyka się na coś.

Książka dzieli się na kilka tematycznych części, które zostały przedstawione w bardzo przestępny sposób. Znajdziemy tutaj ćwiczenia, które pomagają nam uzyskane informacje wcielić w życie i lepiej je zrozumieć. Autorka wielokrotnie wskazuje nam jak ważny jest człowiek i jak istotna jest miłość do samego siebie. Zostajemy tutaj przedstawieni jako jednostka dosłownie rozebrana na czynniki pierwsze. Dowiadujemy się jak kształtują nas relacje i jaki wpływ na innym mamy my sami. Autorka uświadamia nam skąd biorą się pozytywne i negatywne emocje, nasze wady oraz zalety. Tak naprawdę książka skierowana jest do każdego, kto pragnie lepiej poznać siebie.

„Jak ukoić swoje wewnętrzne dziecko” to książka, która opiera się wiedzy teoretycznej podpartej naukową wiedzą (bibliografia), jak i doświadczeniami autorki. Być może pozycja ta nie zmieniła mojego życia i nie spowodowała, że wprowadzę do niego jakieś wielkie zmiany. Jednak sądzę, że może być świetnym pierwszym krokiem dla osób, które pragną zmian i uwierzenia w siebie.

Avatar użytkownika - olgamajerska
olgamajerska
Przeczytane:2022-03-13,

"Każdy kryje w sobie wewnętrzne dziecko, bo wszyscy jak tu jesteśmy, oglądaliśmy kiedyś świat oczami dziecka" - Susanna McMahon.

Przyznam, że rzadko sięgam po poradniki. Jeśli już to robię, to raczej z czystej ciekawości lub z chęci poszerzenia swojej wiedzy na jakiś temat, a nie traktuję ich jako wyznacznika czy drogi do samodiagnozy. Ten poradnik zachęcił mnie koncepcją jaką przedstawia, a mianowicie "wewnętrzne dziecko". Przyznam, że traktowałam je jako często powielany frazes, nie mający wiele wspólnego z życiem. Jednak po przeczytaniu tej lektury, zmieniłam nieco swoje podejście do tego tematu. Prosty, zrozumiały dla czytelnika język i lekkie pióro autorki przypadły mi do gustu. Czytało się ją bardzo szybko nie tylko ze względu na niewielką objętość (220 stron), ale to zasługa stylu Ariane, który jest zrozumiały i łatwy w odbiorze. Psycholożka i terapeutka specjalizująca się w regulacji emocji opisuje cztery aspekty naszego wewnętrznego dziecka - wrażliwość, subtelność, kreatywność i radość oraz w interesujący sposób przedstawia jaki wpływ mają na naszą dorosłość. Choć nie znajdziemy tutaj porad opartych na badaniach naukowych, to możemy polegać na praktyce autorki w pracy psychoterapeuty. Rzetelnie zobrazowała swoje doswiadczenia, aby potem udzielić czytelnikowi kilka ciekawych informacji i wskazówek. Ponadto każdy rozdział zawiera interesujące ćwiczenia, które mogą pomóc nam to nasze wewnętrzne dziecko ukoić oraz świadectwa osób, które tego dokonały. Książka do mnie przemawia, nie oczekiwałam po niej zbyt wiele, jednak jestem pozytywnie zaskoczona. To po prostu lekki, przyjemny poradnik, bez efektu wow, ale chyba nie o ten efekt tutaj chodzi. Ze swojej strony polecam, jeśli ktoś ma ochotę poszerzyć nieco swoją wiedzę na temat psychologii opartą na doświadczeniu, a nie na nauce to ta pozycja jest jak najbardziej na tak.

Kolejnym poradnikiem, jaki ostatnio udało mi się przeczytać jest "Jak ukoić swoje wewnętrzne dziecko". Każdy z nas ma gdzieś w sobie takie dziecko. Autorka podzieliła książkę na kilka części. Pierwszy to wstęp.

Pierwszym działem po wstępie jest dział poświęcony wyjaśnieniu czym i kim jest wewnętrzne dziecko. Najpierw zarys wstępny. Nasze wewnętrzne dziecko objawia się na pięciu płaszczyznach: niesprawiedliwości, odrzuceniu,opuszczniu, zdradzie i upokorzeniu. To z tymi płaszczyznami najczęściej nie potrafimy się uporać kiedy wkraczamy w świat dorosłych. Jak sobie nimi radzić? Autorka oprócz wyjaśnienia nam ich , pomoże w ich zrozumieniu i podsunie rady, którymi możemy się kierować, by odnaleźć i zaakceptować to wewnętrzne dziecko.

Kolejne działy poświęcone są aspektom wewnętrznego dziecka: wrażliwości, subtelności, kreatywności, radości. Autorka w przystępny sposób wyjaśni nam czym są te aspekty, udzieli nam porada i podsunie pomysły na uporanie się z naszym wewnętrznym dzieckiem. Poradnik jest dość krótki ma zaledwie albo i aż 206 stron. Jest jednak fajnie i przystępnie napisany. Książka jest oparta na osobistych doświadczeniach autorki, która jest psychologiem i psychoterapeutą, która specjalizuje się w emocjach. W książce mamy także opisanych wiele ćwiczeń, które pomogą nam uporać się z tu i teraz, odnaleźć spokój i sprawić, że nasze życie będzie łatwiejsze, a emocje, jakie nami targają będą łatwiejsze do opanowania. Polecam

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-03-06,

Ariane Calvo „Jak ukoić swoje wewnętrzne dziecko”

„Każdy człowiek skrywa w sobie dziecko pragnące zabawy.” ~ Fryderyk Nietzsche

Każdy ma w sobie dziecko, które odzwierciedla jego przeszłość. Czasami oznacza to, że ból, którego doświadczamy, gdy jesteśmy młodzi, może trwać wraz z wiekiem. Wewnętrzne dziecko jest częścią podświadomości, która odbierała wiadomości na długo przed tym, zanim była w stanie w pełni przetworzyć to, co się dzieje (mentalnie i emocjonalnie).

Wewnętrzne dziecko może często przywoływać dobre doświadczenia, jak również lęki z dzieciństwa, traumy, zaniedbania lub stratę.

Psycholożka i psychoterapeutka wymienia pięć ran emocjonalnych i cztery aspekty wewnętrznego dziecka. Wyjaśnia jak żyć z ranami z dzieciństwa, będąc dorosłym. Sporo ćwiczeń i przykładów z życia poszczególnych osób. Jeśli jesteś zainteresowany pracą ze swoim wewnętrznym dzieckiem, to ten poradnik jest dla Ciebie. 😉

Mając to wszystko na uwadze, nie jest niespodzianką, że wewnętrzna praca nad dzieckiem może pomóc w prowadzeniu zdrowszego, szczęśliwszego i pewniejszego dorosłego życia.

„Poznanie historii mojego wewnętrznego dziecka rozjaśnia mi obraz kobiety, którą jestem i zaprasza codziennie do bycia wyrozumiałą dla moich wątpliwości i obaw. Nawiązanie z nim więzi pozwala mi wejrzeć w siebie, w moją tożsamość, ukierunkowuje w moich wyborach.”

"Każdy może poczuć się szczęśliwy albo nieszczęśliwy niezależnie od tego, co się naprawdę dzieje, zmieniając jedynie sposób myślenia."
- Mihaly Csikszentmihalyi

Dzieci są najbardziej narażone na wszelkie negatywne doświadczenia, mocno to przeżywają, często nie wiedząc, co się właściwie dzieje. Gdy są kochane, akceptowane, doceniane, otoczone troską, opieką i miłością, wówczas są szczęśliwe. Podobnie czuje się nasze wewnętrzne Ja, które także wymaga uwagi i odpowiedniego traktowania. To nasze osobiste, własne dziecko, o które trzeba zadbać równie mocno, co o dziecko rzeczywiste, byśmy czuli się dobrze sami ze sobą, spełnieni i zadowoleni z życia. Niestety jest wiele osób, którzy czują się nieszczęśliwi, popadają w stany depresyjne, czują się oszukane, zdradzone czy upokorzone. W takim wypadku wszelkie naprawy trzeba zacząć od siebie, a w tym pomoże na pewno poradnik napisany przez panią Ariane Calvo pt.: ,,Jak ukoić swoje wewnętrzne dziecko"

Wewnętrzne dziecko, to określenie stosowane w psychologii od bardzo dawna, określające tę naszą część, która skrywa się w naszym wnętrzu. Najczęściej dbamy o zewnętrzne atuty naszej osobowości, wygląd, odpowiednie zachowanie, zapominając, że w nas samych znajduje się wrażliwa, kreatywna i potrzebująca część, od której zależy nasze samopoczucie, zadowolenie z życia, radość i szczęście.

Autorka uświadamia, że nasze wewnętrzne dziecko jest podatne na zranienia tak samo, jak dziecko w rozumieniu rzeczywistym. Tak jak dbamy i wychowujemy swoje pociechy, tak warto zatroszczyć się o dziecko tkwiące w nas, gdyż wiele problemów i przykrych sytuacji spowodowanych jest brakiem uwagi i miłości do samego siebie. Zaprasza nas do zajrzenia w głąb siebie, do naszej psychiki i przyjrzeniu się temu, co nas martwi, blokuje, nie pozwala ruszyć do przodu i powoduje strach przed zmianami, a tym samym zamyka drogę do poczucia szczęścia.

Ariane Calvo ujęła swoją wiedzę w pięciu częściach, z których pierwsza to rodzaj wprowadzenia w temat, przybliżająca zagadnienie i pojęcie wewnętrznego dziecka, pokazująca jednocześnie, jak rozwijało się to pojęcie przez lata w psychologii i psychoterapii, oraz omawiając pięć podstawowych emocjonalnych ran, które często doświadczyliśmy w dzieciństwie i teraz, w dorosłym życiu rzutują na nasze wybory, sposób postępowania i doświadczenia oraz sytuacje, jakie nas spotykają. W kolejnych czterech częściach omawia jakimi zasobami dysponuje wewnętrzne dziecko, by poradzić sobie z emocjonalną stroną naszego życia.

Książka skierowana jest do każdego, kto pragnie lepiej poznać siebie, swoje ograniczenia, źródła lęku, problemów w relacjach z drugim człowiekiem, poczuciem niskiej wartości czy trudności, które mamy ze swoją osobowością, akceptacją siebie lub też poczuciem beznadziejności czy brakiem miłości. Dzięki książce pani Ariane Calvo z pewności będzie nam łatwiej zrozumieć siebie, spojrzeć na swoje problemy w nowy sposób i zatroszczyć się o swoje wewnętrzne dziecko. Całość została przekazana w bardzo przystępny sposób, wyjaśniona obrazowo, prosto i zrozumiale. Nie ma w tym żadnych trudnych określeń i zwrotów, lecz przekazanych tak, by każdy mógł z łatwością zrozumieć omawiane kwestie.

Wszystko podparte zostało osobistymi doświadczeniami autorki oraz przykładami wziętymi z życia i pracy terapeutycznej z pacjentami. W trakcie czytania mamy możliwość praktycznego przyswojenia sobie przedstawionych informacji poprzez liczne ćwiczenia dobrane do omawianego zagadnienia. Są to proste zestawy różnych technik medytacji, relaksacji i uważności, które można wykonać w każdej chwili, odkładając książkę i skupiając się na sobie. Podpowiada w nich jak radzić sobie ze stresem, rozdrażnieniem, wyczerpaniem, być bardziej uważnym, wyciszonym i skoncentrowanym na celu, ale też dzięki nim dostrzeżemy schematy funkcjonujące w naszym życiu, błędne koło, w jakim tkwimy, ale też dowiemy się, jakie są nasze pragnienia, co jest dla nas najlepsze, czego tak naprawdę oczekujemy od życia, a tym samym uporządkujemy swoje wnętrze i zaczniemy naprawdę żyć, oddychając pełną piersią.

Książkę otrzymałam od wydawnictwa MUZA