Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego

Czym skorupka za młodu...

To, co spotkało nas w dzieciństwie, a nawet jeszcze wcześniej, bo w życiu płodowym, rzutuje na całą naszą egzystencję. Ile dostaliśmy od rodziców, rodziny, otoczenia, tyle jesteśmy w stanie oddać światu. I choć mawia się, często z przekąsem, że nie ma na tym świecie osoby dorosłej, która nie zostałaby w jakiś sposób "skrzywdzona" w dzieciństwie - co poniekąd jest prawdą, ponieważ rodzice to nie idealni aniołowie, a po prostu ludzie z różnymi ułomnościami i niedostatkami - to jednak pewne problemy i zaniedbania okresu dziecięcego wywoływać mogą naprawdę głębokie, nieodwracalne zmiany w psychice. Włącznie z zaburzeniami osobowości.

Ta książka nie jest miła lekturą. Nie ma taka być. Ta książka jest za to mądra i prawdziwa. Autorka poleca ją rodzicom, dorosłym dzieciom i wszystkim tym, których interesuje sposób, w jaki doświadczenia z najwcześniejszych lat życia rzutują na lata kolejne. Oraz tym, którzy chcieliby nauczyć się rozpoznawać niewłaściwe schematy wychowania, by móc zawczasu interweniować i chronić małych ludzi przed ich niszczącymi konsekwencjami. Z kolejnych rozdziałów dowiesz się m.in.:

Jak przebiega rozwój człowieka i jak go wspierać
Czym jest osobowość i jakie rodzaje zaburzeń mogą jej dotyczyć
Jakie czynniki są najbardziej niszczące dla dziecięcej psychiki
Jak dbać o zdrowie psychiczne - swoje i dziecka
Z którymi problemami powinno się udać do specjalisty

Informacje dodatkowe o Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego :

Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2023-07-12
Kategoria: Psychologia

Tagi: rozwoj dziecko

Kup książkę Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego

Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justyna_M
Justyna_M
Przeczytane:2023-08-06, Ocena: 6, Przeczytałem,

Czy znacie powiedzenie “Czym skorupka za młody nasiąknie, tym na starość trąci”? Zawsze daje mi ono do myślenie, szczególnie teraz, gdy mam dzieci, więc dziś zachęcam Was do przeczytania ważnej książki, która nie będzie łatwa, bo sprawi, że zajrzymy w zakątki psychiki i być może wywoła to negatywne emocje. Wrócimy do doświadczeń, które nas ukształtowały, zaopiekujemy się naszym wewnętrznym dzieckiem, a także przemyślimy nasze zachowania w stosunku do młodego pokolenia.

Bardzo cieszę się, że sięgnęłam po tę
książkę, bo jest mądra i niezwykle ważna.

Na wstępie poznamy wiedzę na temat rozwoju człowieka i kształtowania osobowości, zebrane informacje są rzetelne i przystępnie przedstawione, ciekawostki wyróżnioniono, nie zabraknie też tabelek i ramek z oznaczeniem “WAŻNE!”. Język autorki jest pełen pasji i zachęca do dalszej lektury.

Przyjrzymy się mechanizmom, które sterują naszym zachowaniem, a także zaburzeniom osobowości w otaczającym nas świecie. Znajdziecie tu też sporo ćwiczeń dla chętnych np. nazwiemy swoje cechy oraz strategie radzenia sobie. Szczegółowo poznamy procesy diagnozowania, jak wesprzeć zdrowy rozwój, zadbać o swoje potrzeby i modelować zachowania.

To pierwszy krok do rozwoju, daje dużo do myślenia, pozwoli przyjrzeć się psychoterapii z bliska i być może skłoni do kontaktu ze specjalistą. Podpowie, gdzie szukać pomocy.

Polecam z całego serca, szczególnie rodzicom, ale nie tylko.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-09-04, Ocena: 5, Przeczytałem,

Jakie doświadczenia z dzieciństwa najbardziej wpłynęły na to, kim jesteś dzisiaj jako dorosła osoba?

O tym, że doświadczenia z dzieciństwa kształtują naszą tożsamość i decyzje w dorosłym życiu wiadomi nie od dziś. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić dziecku właściwy rozwój oraz równowagę psychiczną, aby w przyszłości mogło cieszyć się szczęśliwym życiem i być świadomym swojej wartości.

***

,,Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego" autorstwa Pauliny Pawlak nie jest łatwą lekturą. Zresztą sama Autorka na wstępie zaznacza, że może to nić miła lektura, ale nie należy się do niej zrażać, bo warto być świadomym błędów jakie popełniamy (nawet nieświadomie).

Pod względem merytorycznym w książce możemy znaleść naprawdę wiele ciekawych informacji. Autorka pisze o tym czym jest osobowość, jak się ona kształtuje, czym jest pojęcie temperamentu. Zwraca szczególną uwagę na to, jakie zagorzenia czyhają na dzieci już od momentu poczęcia, uświadamia jak przemoc i traumatyczne przeżycia zmienią człowieka.

Wielu rodziców zastanawia się jak zachowywać się wobec dzieci i na ile im pozwolić. Pani Paulina na podstawie przykładów opowiada jak ważne jest właśnie wyznaczenie granic i że to troska o potrzeby naszych dzieci jest kluczem do sukcesu w ich prawidłowym rozwoju psychicznym. Nic nie zdziała krzyk, bicie, szantaże... Nasza postawa modeluje zachowanie dziecka i tak naprawdę powinniśmy zacząć od zmian siebie, a wtedy mam większe szanse na to, aby nasze dziecko wyrosło na szczęśliwego i przede wszystkim zdrowego psychicznie dorosłego.

Na koniec muszę jeszcze wspomnieć, że cała książka przypomina mi troszeczkę podręcznik od psychologii, a nie poradnik dla rodziców. Dlatego zdaję sobie sprawę, że nie każdemu może podobać się taka forma. Niemniej jednak warto przez nią przebrnąć :)

Wychowywanie dziecka to nie lada wyzwanie. Często źle wyposażeni młodzi ludzie mają trudności z wyrażaniem swoich emocji. Wynika to częściowo z normalnego rozwoju, ale także z powodu braku pozytywnego wzorca dorosłych.

Dzieciństwo i młodość to kluczowy etap życia dla zdrowia psychicznego. Jest to czas, w którym następuje szybki wzrost i rozwój mózgu. Dzieci i młodzież nabywają umiejętności poznawcze i społeczno-emocjonalne, które kształtują ich zdrowie psychiczne i są ważne dla przyjmowania dorosłych ról w społeczeństwie. Rodzi się pytanie: Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego? Jak wspierać rozwój dziecka? Jak nauczyć się rozpoznawać niewłaściwe schematy wychowania, by móc zawczasu interweniować i chronić małego człowieka przed ich niszczącymi konsekwencjami?

Paulina Pawlak angażuje się w akcje mające na celu szeroko pojętą promocję zaburzenia psychicznego i psychoedukację społeczeństwa. Książka Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego zdobyła bardzo pozytywne recenzje od czytelników, którzy uznają  jej wartość jako cenną skarbnicę wiedzy na temat równowagi psychicznej dzieci i dorosłych.

Książka jest napisana w prosty i przystępny sposób, co sprawia, że nawet osoby bez wcześniejszego doświadczenia z dziedziny psychologii mogą łatwo przyswoić zawarte w niej treści. Książka została podzielona na dwie części, gdzie w pierwszej dowiadujemy się o rozwoju osobowości i różnych zaburzeniach osobowości zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Natomiast w drugiej części książki znajdziemy praktyczne wskazówki dotyczące wspierania zdrowego rozwoju dziecka oraz unikania czynników zakłócających ten rozwój.

Czytelnicy docenili również, że książka skupia uwagę nie tylko na wychowaniu dzieci, ale także na zrozumieniu wpływu dzieciństwa na dorosłe życie i rodzicielstwo. Autorka opisuje skutki i cechy między doświadczeniami z dzieciństwa, a następnie zachowaniami i psychiką dorosłego człowieka.

Ta książka to doskonały informator dla rodziców, nauczycieli, opiekunów i pedagogów uczących pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności w obszarze rozwoju dzieci. Książka ukierunkowana jest na zrozumienie i wsparcie dzieci w ich psychologicznym rozwoju, a także pomaga zrozumieć, jakie czynniki mogą wpływać na rozwój dziecka i gdzie szukać pomocy. Paulina Pawlak wyjaśnia, jakie są główne aspekty wpływające na zdrowy rozwój dziecka, takie jak normy bezpieczeństwa, akceptacja i miłość ze strony rodziców oraz skutki wychowawcze. Wiele przykładów dodatkowo ułatwia zrozumienie prezentowanych koncepcji i metod wychowawczych.

Warto wiedzieć, że książka nie jest poradnikiem dla rodziców, ale stanowi cenny przewodnik dla wszystkich, którzy mają kontakt z dziećmi: wychowawców, opiekunów czy terapeutów. Dzięki temu można zrozumieć, jakie czynniki mogą przyczynić się do rozwoju dziecka i jak stworzyć przyjazne środowisko wokół malucha.

Wychowanie dzieci to nie tylko przekazywanie norm i wartości, ale przede wszystkim budowanie głębokich więzi, które wpłyną na ich przyszły rozwój. Polecamy tę książkę tym, którzy chcą w pełni zrozumieć swoje dzieci i pomagają im wspierać osiągnięcie prawidłowego rozwoju. Książka stawia czytelnika w konfrontacji, co pozwala na zrozumienie i rozwijanie swojej świadomości na temat rozwoju dziecka.

Rodzice i inni dorośli, tacy jak dziadkowie czy  opiekunowie, odgrywają ważną rolę w rozwoju dzieci. Jako rodzic jesteś najważniejszym nauczycielem w życiu swojego dziecka. Ty też najlepiej znasz swoje dziecko. Dowiedz się więcej o tym, jak dzieci rosną i rozwijają się, to jeden ze sposobów na wykorzystanie tego, co już wiesz, i uzyskanie nowych pomysłów na wspieranie nauki i dobrego samopoczucia dziecka. Dowiedz się więcej o zdrowiu psychicznym, zaburzeniach psychicznych, leczeniu, profilaktyce i badaniach zdrowia publicznego dotyczących zdrowia psychicznego dzieci. I watro zapamiętać, że:

"Nie mamy zbyt dużego wpływu na innych ludzi. Mamy za to ogromny wpływ na samych siebie. I to od siebie warto zacząć. Zmiana w nas wpływa na otoczenie. Wpływa na nasze dzieci i następne pokolenia."