Janusz Korczak. Pisarz

Ocena: 0 (0 głosów)

Dziecko u Korczaka to nie tylko bohater literacki czy rola czytelnicza proponowana wirtualnemu odbiorcy - jak napisała we wstępie do książki Anna Maria Czernow:

Dziecięcość przenika wyobraźnię symboliczną pisarza, stanowi przedmiot poszukiwań filozoficznych, jest podstawą eksperymentów narracyjnych.(...) Zgodnie z z ujęciem C.S. Lewisa zalicza się Korczaka do elitarnej garstki pisarzy, dla których język dziecięcej literatury jest jedyną możliwą formą artystycznej ekspresji.

Publikacja jest zbiorem studiów na temat Janusza Korczaka jako pisarza książek dla dzieci. W swoich szkicach autorzy analizują różne aspekty jego twórczości.

Pisze Anna Maria Czernow:

"Korczak urodził się pisarzem, z jego trzech zawodów (i powołań) ten był pierwszy i nadrzędny, karmił się i rósł następnymi: medycyną i wychowaniem, a one pożywiały się jego literaturą"  te słowa badaczki Hanny Kirchner zawarte w jej opracowaniu "Janusz Korczak. Pisarz - wychowawca - myśliciel" stanowią myśl przewodnią tej książki, w której autorzy podjęli się niełatwego zadania: spośród rozmaitych wcieleń Starego Doktora wydobyć Korczaka-pisarza - artystę słowa, poetę myśli, pokornego sługę literatury."

Z recenzji dr hab. prof. UW Andrzeja Zieniewicza:

„To jest książka rzeczowa, wielotematyczna, psychologicznie i socjologicznie staranna oraz dająca czytelny przegląd całego bogactwa prozy Korczaka(…)”

Książka wydana jest w serii Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP - Literatura dla dzieci i młodzieży. Studia. Seria wydawnicza powstała we współpracy Wydawnictwa SBP z Pracownią Badań nad Literaturą dla Dzieci i Młodzieży działającą na Wydziale Polonistyki UW i ma charakter naukowy. Głównym obszarem rozważań/refleksji jest w niej literatura współczesna oraz niekiedy klasyka literatury dla dzieci i młodzieży.

Seria adresowana do szerszego grona odbiorców ze względu na przystępny język , dzięki któremu jej lektura nie wymaga opanowania specjalistycznej terminologii naukowej . Ma ona za zadanie  upowszechniać wiedzę z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży poprzez prezentację najnowszych prac na ten temat oraz odpowiadać na potrzeby środowisk: akademickiego, bibliotekarskiego, nauczycielskiego oraz wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką. (z tekstu prof. Leszczyńskiego)

Informacje dodatkowe o Janusz Korczak. Pisarz:

Wydawnictwo: Wydawnictwo SBP
Data wydania: 2014-08-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-64203-10-7
Liczba stron: 188

Tagi: biografie

więcej

Kup książkę Janusz Korczak. Pisarz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Cicha noc
Jolanta Kosowska
Cicha noc
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Negocjatorka
Małgorzata Łatka ;
Negocjatorka
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Marta Rydz-Domańska
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Nigdy przenigdy...
Emilia Jachimczyk
Nigdy przenigdy...
A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie
Beata Agopsowicz ; Renata Czerwińska ; Daria Kaszubowska ; Małgorzata Lis ; Emilia Litwinko ; Magdalena Mikutel ; Natalia Przeździk ; Katarzyna Targosz
A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie
Księżyc nad Vajont. Echo
Katarzyna Kielecka
Księżyc nad Vajont. Echo
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy