Japonia. Notatki z podróży

Dlaczego lepiej trzymać ręce przy sobie, wsiadając do tokijskiej taksówki? W jaki sposób korzystać z toalety i rozkładów jazdy, aby nie przysporzyć sobie (zbytnio) wstydu? Co oprócz napojów można kupić w japońskich automatach (podpowiedź: tym razem nie chodzi o bieliznę) i do czego, poza jedzeniem, służą słodycze? Na czym polegał XVII-wieczny system antywłamaniowy i dlaczego wynajęcie kawalerki kosztuje 15 000 zł za pierwszy miesiąc? Do czego są zdolne japońskie bóstwa i jak trafić do raju miłośników mangi i anime? Czym grozi zadawanie obcym niedyskretnych pytań oraz dlaczego wizytę w Japonii najlepiej zacząć od... posterunku policji?
Jeśli sądzisz, że korzystanie z planu miasta, kalendarza, kubka do herbaty czy ścierki do naczyń masz w małym palcu, Japonia może cię zaskoczyć! W przypadku obcokrajowca sprawy tak zwyczajne jak zakupy, spacer w parku lub wizyta w kafejce internetowej mogą przybrać niespodziewany obrót... Miłośniczka Japonii z radością dzieli się garścią przygód i ciekawostek okraszonych dawką humoru. Wśród nich nie zabrakło opowieści o Czarodziejce z Księżyca, spotkaniach z nieznajomymi, kotach, jedzeniu i wpadkach ? nie tylko tych językowych!

Informacje dodatkowe o Japonia. Notatki z podróży:

Japonia. Notatki z podróży - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-10-16, Ocena: 6, Przeczytałam,

Japonia, czyli miejsce gdzie nigdy nie dotrę, jednak z wielkim zainteresowaniem się w nią zagłębiłam. Od razu pierwszym moim szokiem był fakt, że autorka na tą podróż zbierała się aż dwanaście lat! To niby bardzo długo, aczkolwiek nie była to wyprawa po zakupy, gdzie niczego nie trzeba szykować, wszystko się pamięta i wie, gdzie co leży. To było spore wyzwanie, któremu dzięki pewnym osobom podołała.

Kolejną rzeczą, która zwróciła moją uwagę były zdjęcia. Nie uwierzycie, ale zanim ją przeczytałam wpierw sama wszystkie obejrzałam bardzo dokładnie. Są naprawdę piękne i takie realistyczne. Jakby wykonane z tęsknotą i świadomością przemijania. W ogóle styl autorki również jest niezwykle uroczy, bo pisze w nim wszystko tak, jakby rozmawiała z przyjaciółką, której ze wszystkiego się zwierza.
Najbardziej jednak mój wzrok spadł na akapit, w którym zaznaczyła, że pieniądze to nie wszystko..
Pisarka opisuje nam każdą sytuację, która miała miejsce na wycieczce bez względu na to, czy była dobra czy zła. Bywało, że dane miejsca opisywała bardzo dokładnie, lecz wychodziło to z uczucia, jakie na niej wywarły. Jest wiele zabawnych sytuacji, jednak wynikały one z tego, że niektórych tabliczek ostrzegawczych po prostu nie zauważyła;-)
Jak też i każdy inny kraj ma swoje zwyczaje i obyczaje, a nie jesteśmy ich w sposób znać będąc tam pierwszy raz. Bywało, że ludzie gapili się na nią jak pies na słoik z dżemem, ale co poradzić:-)
Miłe jest to, że opisuje nam swoje przygody z perspektywy danego dnia, jakby sama w swej pamięci zamknęła pewne wydarzenia, bo bardzo chciała nigdy o nich nie zapominać. Taki prawdziwy pamiętnik, który czyta się z wielkim zainteresowaniem. Zwłaszcza sekrety, które miały nie ujrzeć światła dziennego.
Bardzo się cieszę, że tą książkę przeczytałam, bo teraz i ja mogę sięgnąć pamięcią do jej wydarzeń i wyobrazić sobie, że też mogłabym tam być:-)
Polecam wszystkim osobom, które interesują kultury i obyczaje innych krajów. Zapewne i one będą się równie dobrze przy niej bawiły, co ja:-)