Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją

Jeśli twoje dziecko po raz kolejny ma napad złości, a tobie przychodzi do głowy jedynie: ,,Znowu jest niegrzeczne!", oznacza to, że potrzebujesz zmienić swoje myślenie i rozumienie jego zachowania.

Wyobraź sobie, że mózg twojego dziecka to piękne drzewo - BAOBAB. Przy jego pniu czai się JASZCZURKA. To zwinne zwierzątko kieruje się instynktem, działa automatycznie, reaguje natychmiast. Na gałęzi siedzi PAWIAN. On odpowiada za emocje takie jak strach, złość i radość. Nie potrafi kierować się logiką. Żyje chwilą obecną. U samej góry czuwa MĄDRA SOWA. Ona potrafi analizować, myśleć logicznie, okazywać uczucia i radzić sobie z silnymi emocjami.

MĄDRA SOWA wie, kiedy powinna zlecieć z gałęzi i wziąć JASZCZURKĘ oraz PAWIANA pod swoje skrzydła. Dzięki niej - już jako dorośli - planujemy i reagujemy racjonalnie.

A co MĄDRA SOWA robi w mózgu dziecka?

Odpowiedź jest prosta: w mózgu małego dziecka nie zamieszkała jeszcze MĄDRA SOWA!

Trzymasz w rękach przełomowy poradnik, który da ci klucz do wychowania zdrowych emocjonalnie dzieci. Dzięki tej książce wreszcie je zrozumiesz.

Twoje życie stanie się PROSTSZE i o wiele RADOŚNIEJSZE!

Informacje dodatkowe o Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2022-03-23
Kategoria: Medycyna i zdrowie
Tłumaczenie: Aleksandra Żak

Tagi: Rodzina i zdrowie bóg

Kup książkę Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją

Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją - opinie o książce

Avatar użytkownika - mamaczytelniczka
mamaczytelniczka
Przeczytane:2022-03-27,

📖 Recenzja 📖

" Jaszczurka, pawian i mądra sowa "

Kiedyś przeczytałam " Ja jestem mamą a ty jakie masz super moce? " Wtedy pomyślałam pff co to za super moc a teraz mam ochotę śpiewać " mam te moc, mam te moc" 😂

Jaszczurka, pawian i mądra sowa" to poradnik ale napisany tak prostym językiem, że aż chce się czytać.
Autorka w prosty sposób tłumaczy nam dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją.
I wiecie co ? Ja się z nią zgadzam. Kiedyś sama myślałam, że moje dziecko jest niegrzeczne. Teraz wiem, że są albo dzieci nie zdiagnozowane albo rodzice nie wiedzą jak sobie radzić. I wiecie co? Ja też sobie czasami nie radzę 🙊🙈

Nam dorosłym zdaje się że to co mówimy jest proste i czego taki trzy latek może nie rozumieć w słowach "nie skacz"? Przecież to proste zdanie a on nie słucha ? Dlaczego on bije, a ona ciągle biega? Dlaczego oni ciągle krzyczą? Która z nas nie zadawała sobie tych pytań ? Każda ‼️ Każda mama zadaje sobie pytania co robię nie tak‼️
Ja zawsze zastanawiałam się dlaczego inne dzieci się tak ładnie bawią albo idą obok rodziców a mojego trzeba trzymać żeby się nie wyrywał? A zabawa z innymi? Zabieranie zabawek i chowanie się za moją nogą to przecież nie jest zabawa trzy czy cztery latka.

Teraz to wiem. Teraz jestem mądrzejsza ale potrzebowałam do tego masę rozmów, miliony wylanych łez i zrozumienie mózgu małego dziecka. Żałuję że tak późno taki poradnik trafia w moje ręce. Psychologowie używają tak wyszukanych słów, że często zastanawiałam się jak ja mam zrozumiem swoje dziecko skoro nie potrafię zrozumieć co mówi do mnie psycholog ?

W tej książce autorka opisuje mózg dziecka bardzo "obrazkowo" . Przedstawia nam trzy zwierzątka które " działają" w mózgu naszego dziecka. Na przykładach z życia wyjaśnia ich rolę i reakcje na daną sytuację, oraz pokazuje jak radzić sobie w danej sytuacji. Uświadamia nas jak ważny jest rozwój mózgu dziecka już od pierwszych dni. Rodzice często o tym zapominają a wykreowane "idealne" rodzicielstwo i presja otoczenia wcale w tym nie pomaga.

Każdemu polecam tę książkę. To powinna być obowiązkowa lektura w szkołach rodzenia, w poradniach, w przedszkolu czy w szkole.

Pamiętaj jednak kochana NIGDY NIE NIE JESTEŚ ZŁYM RODZICEM. Tylko czasami odzywa się w tobie Jaszczurka 🦎 i Pawian, a twoja mądra sowa 🦉 tylko na chwilkę gdzieś odleciała. Spokojnie oddychaj, a ona zaraz wróci.
Czy ja jestem idealnym rodzicem? Nie, nie jestem ale bardzo się staram.
Po przeczytaniu tej pozycji będzie to łatwiejsze.

#wydawnoctwootwarte

Ig. mama.czytelniczka

Niespodziewany napad złości, płacz, kiedy burzy się budowla z klocków, reagowanie histerią w najmniej odpowiednich miejscach - takie zachowanie zna wielu rodziców. Tylko czy znamy jego przyczyny? Nie raz czujemy się winni, kiedy inni widzą takie akcje, czujemy, że zawiedliśmy, że źle wychowaliśmy nasze ukochane dziecko. Czy aby na pewno tak jest? No właśnie nie do końca. Książka otwiera nam oczy na pewne aspekty, tłumaczy jak działa dziecięcy mózg i dlaczego nie powinno się myśleć, że nasze dziecko jest po prostu niegrzeczne.

Zdecydowanie spodobał mi się fakt, że mamy wszystko zobrazowane za pomocą zwierząt. Autorka tłumaczy, że w mózgu dziecka „mieszka” jaszczurka, pawian, a kiedy dorośnie, pojawi się również mądra sowa i wtedy jego zachowanie się ustabilizuje.

Książka jest poradnikiem, jednak według mnie niezwykłym. Dlaczego? Ponieważ napisany jest językiem, który zrozumie każdy, a na dodatek jest tak ciekawy, że ciężko się od niego oderwać. To niezbyt często się zdarza, jeśli chodzi o ten typ książek.

„Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją” to 360 stron, po których przeczytaniu wiele zrozumiemy. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu -Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-03-24, Ocena: 6, Przeczytałam,

Dwa dni temu miała swoją premierę cudowna książka od Wydawnictwa Otwartego. Jej celem było wytłumaczenie nam, że dzieci do piątego roku życia nie są niegrzeczne. Dzieje się tak za sprawą niedojrzałego mózgu dziecka. Weźmy na przykładzie podane przez autorkę zwierzę, czyli mądrą sowę. To określenie dotyczy jednak człowieka dorosłego, który rozumie co jest dobre, a co nie, gdzie znajduje się niebezpieczeństwo i jak ma go uniknąć, jakie podejmować decyzje, by nam nie zaszkodziły. I teraz takie małe dziecko nie ma w mózgu mądrej sowy, tylko maleńką sówkę, która dopiero co się wykluła. Czy zatem takie maleństwo będzie umiało odpowiednie reagować, kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie? No zdecydowanie nie. Będzie płakało nie rozumiejąc danej sytuacji. Będzie uciekało w popłochu, gdyż tak mu każe zareagować jego organizm. Niekiedy sami będąc dorosłymi wystraszymy się czegoś, to co robimy? Uciekamy! Tak samo dziecko reaguje w chwili, której aktualnie nie rozumie. Przytoczę wam teraz bardzo wartościowy moim zdaniem cytat:

,,Kiedy którykolwiek z systemów alarmowych(...) zostanie uruchomiony w niższych ośrodkach mózgowych, dziecko będzie się znajdowało w stanie emocjonalnego bólu i intensywnego pobudzenia organizmu aż do chwili, gdy ktoś z dorosłych pomoże mu się uspokoić. Dzieje się tak, ponieważ wraz z aktywizacją systemu alarmowego następuje aktywizacja sił neurochemicznych i hormonalnych, które opanowują umysł i ciało niczym pożar".

Czyli ku kwestii wyjaśnienia, kiedy dziecko czegoś się przestraszy, zaczyna krzyczeć i płakać. Kiedy odpowiednio szybko go nie przytulimy, jego histeria wzrasta, gdyż system jaki wewnątrz siebie posiada nakazuje mu tak się zachowywać. Im później dziecko jest uspokojone, tym większa jego histeria, czyli tak zwany ból emocjonalny. Ono jeszcze nie potrafi radzić sobie z tą sytuacją i nie wie, że płacząc porusza nasze nerwy. Maleńka mózgowa sówka jeszcze nie wie jak ma sobie pomóc, gdyż dopiero się uczy wszystkiego. Jak zatem sprawić, by tak denerwujące nas zachowanie dziecka przestało się pojawiać?

Polecam wszystkim, nie tylko rodzicom!